Firma BASF planuje budowę zakładu ekstrakcji butadienu w swojej antwerpskiej placówce Verbund w Belgii. Zakład o wydajności produkcyjnej na poziomie 155,000 ton rocznie zostanie uruchomiony w 2014 roku. Inwestycja będzie liczona dziesiątkach milionów euro.
Decyzja została podjęta w obliczu coraz skromniejszych dostaw butadienu na światowych rynkach. W ostatnich latach ilości butadienu dostępnego na rynku gwałtownie spadły. Jednocześnie popyt ze strony przemysłu oponiarskiego oraz innych branż stale rośnie. Doprowadziło to do znacznego wzrostu cen tego surowca.
„Dzięki tej inwestycji zagwarantujemy sobie zapasy butadienu po konkurencyjnych kosztach” – komentuje dr Uwe Kirchgäßner, szef lokalnej jednostki BASF Basic Petrochemicals Europe. „Ponadto będziemy wykorzystywać atrakcyjne okazje na rynku zewnętrznym, tym samym przyczyniając się do naszego długofalowego sukcesu ekonomicznego” – dodaje Kirchgäßner.
Butadien zostanie wyodrębniony z węglowodorów c4, produktów reformingu parowego. „Zakład ten stanowić będzie wzmocnienie naszej produkcji w systemie Verbund w Antwerpii i jest bardzo ważną inwestycją w tej lokalizacji” – mówi Wouter de Geest, Prezes BASF Antwerpen NV. „Dzięki poprawie integracji łańcucha wartości C4 będziemy również w stanie zredukować wysokie zapotrzebowanie logistyczne oraz zmniejszyć spedycję drogową” – dodaje de Geest. Inwestycja przyczyni się do powstania od 15 do 20 miejsc pracy.
Firma BASF w chwili obecnej posiada już jeden zakład ekstrakcji butadienu w Europie, w placówce Verbund w Ludwigshafen, Niemcy. Moc produkcyjna tej instalacji kształtuje się na poziomie 105,000 ton rocznie. Butadien jest surowcem, który może być wykorzystywany m.in. do produkcji gumy syntetycznej. Przemysł oponiarski jest jednym z głównych odbiorców butadienu. Butadien wykorzystywany jest również do produkcji chemii papierniczej oraz tworzyw sztucznych.
BASF w Polsce
Przedstawicielstwo firmy BASF w Polsce otwarto w 1992 r. Obecnie firma zatrudnia w kraju około 280 pracowników, a w 2011 r. jej obroty w Polsce wyniosły 685 milionów euro. Na rynku polskim BASF sprzedaje chemikalia, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, lakiery oraz produkty chemii budowlanej. W Polsce działają trzy zakłady produkcyjne firmy BASF: dwa w Śremie w pobliżu Poznania (systemy poliuretanowe, produkty chemii budowlanej) i jeden w Myślenicach w pobliżu Krakowa (domieszki do betonu). Firma BASF dużo inwestuje w działalność związaną ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. W 2011 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie otwarto laboratorium chemiczne, którego BASF jest wyłącznym partnerem. Co roku odwiedza je około 10 000 dzieci (głównie klasy szkolne). W 2012 r. firma BASF prowadzi w polskich mediach kampanię wizerunkową pod hasłem: „Tworzymy chemię, która łączy”. Więcej informacji na www.basf.pl.
O BASF
BASF - The Chemical Company jest wiodącą firmą chemiczną na świecie. Firma BASF oferuje szeroki asortyment produktów: od chemikaliów przemysłowych, tworzyw sztucznych i środków ochrony roślin po ropę naftową i gaz. Łączymy sukces gospodarczy ze społeczną odpowiedzialnością biznesu i ochroną środowiska. Dzięki osiągnięciom naukowym i innowacjom w niemal wszystkich gałęziach przemysłu, dajemy naszym klientom możliwość zaspokojenia aktualnych i przyszłych potrzeb społecznych. Nasze produkty i rozwiązania systemowe przyczyniają się do ochrony zasobów naturalnych, zapewnienia zdrowej żywności i poprawy jakości życia. To podsumowanie podkreśla cel naszej firmy: tworzymy chemię dla zrównoważonej przyszłości. W roku 2011 BASF odnotował sprzedaż na poziomie około 73,5 miliardów € i pod koniec roku zatrudniał ponad 111,000 pracowników. Akcje BASF notowane są na giełdach papierów wartościowych we Frankfurcie (BAS), Londynie (BFA) i Zurychu (AN).
Więcej informacji na temat firmy BASF można znaleźć na stronie internetowej www.basf.com