Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

BOP Płock - Case Study

Drukuj

BOP Płock - Case Study

Polska jest najbardziej obiecującym rynkiem spośród nowych państw członkowskich Unii Europejskiej. Jej mieszkańcy stanowią ponad połowę populacji nowo przyjętych krajów dziesiątki, a polski rynek wytwarza ponad 45% PKB nowych krajów członkowskich Unii. Polski PKB rośnie średnio o 6 % rocznie. Na tym dobre wieści się nie kończą: od stycznia 2004 r. polski podatek od osób prawnych CIT jest jednym z najniższych w Europie. Wszystko wskazuje na to, że polska gospodarka będzie w dalszym ciągu rozwijać się wspomagana przez wysoko wykwalifikowanych i konkurencyjnie opłacanych pracowników - każdego roku 400 tysięcy Polaków kończy studia wyższe. Średnia wysokość miesięcznej pensji w Polsce to ok. 1 750 PLN (407 EUR).

To tylko niektóre z przyczyn, dla których Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. (BOP) postawił na Polskę i ulokował swoje dwie światowej skali fabryki poliolefin w jej centrum - w Płocku. Krajowy rynek poliolefin rośnie o 10% rocznie. Dlatego też, BOP uważa, że popyt na surowce w regionie może tylko wzrosnąć, a jego położenie łączące wschodnią i zachodnią Europę daje mu wielkie możliwości. BOP jest pewny, że jego inwestycja w Polsce - jak koło zamachowe - przyciągnie innych czołowych, krajowych jak i zagranicznych przetwórców poliolefin i przyczyni się do dalszego wzrostu prężnie rozwijającego się rynku. Nowe zakłady produkcyjne firmy BOP będą oferować wiele zaawansowanych technicznie poliolefin, które umożliwią przetwórcom tworzenie nowych, lepszych zastosowań tworzyw sztucznych. Doskonałe właściwości poliolefin pomagają zwiększyć poziom bezpieczeństwa i higieny, a także wydłużyć czas przydatności produktu w porównaniu z innymi materiałami.


W Polsce zużycie poliolefin, sięga średnio 20 kg na osobę rocznie i jest jednym z najniższych w Europie. Dla porównania, w Europie Zachodniej zużycie tych materiałów wynosi około 45 kg na osobę rocznie. Daje to jasne i pewne perspektywy polskiemu rynkowi poliolefin, który staje się coraz silniejszy i będzie wzrastał. Dla przykładu, szansą dla rozwoju tego rynku w Polsce jest ujemne saldo handlu foliami. W 2003 r. wyprodukowano w Polsce 310 tys. ton folii z polietylenu i polipropylenu, podczas gdy ogromna ilość foliowych półproduktów i produktów końcowych - 150 tys. ton - które mogły być wyprodukowane w Polsce, zostały importowane.


Według badań Nexant, polski rynek przyjmuje obecnie prawie połowę produkcji tworzyw sztucznych w Europie Środkowej. Dane uzyskane przez Boston Consulting Group wskazują, że w porównaniu do największego i najszybciej rozwijającego się rynku na świecie, tj. Chin postrzeganych jako kraj o niskich kosztach produkcji, wytwarzanie i przetwarzanie poliolefin w folie przeznaczone na rynek niemiecki, jest tańsza w Polsce. Dodatkowym bodźcem do inwestowania w rosnący rynek poliolefin w Polsce jest Płocki Park Przemysłowo Technologiczny. Wspólne przedsięwzięcie miasta Płock i koncernu PKN ORLEN S.A. Ta specjalna strefa pomaga firmom prowadzącym działalność w regionie Płocka oferując im liczne zachęty. BOP ściśle współpracuje z władzami Parku wspierając tę inicjatywę. Inwestowanie w polski rynek polilefin to doskonała recepta na sukces oraz wielka przyszłość.

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent