Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Biznes Info
RSS
Centrum Czystych Technologii Węglowych
Centrum Czystych Technologii Węglowych
Katowice, Mikołów i Zabrze mogą stać się wkrótce głównymi europejskimi ośrodkami badawczymi "nowego" wykorzystania węgla. Unia Europejska chce przeznaczyć na ten cel aż 45 mln euro. Projekt pod nazwą Centrum Czystych Technologii Węglowych zakłada budowę nowoczesnych laboratoriów w Katowicach, poligonu doświadczalnego do zgazowywania węgla w mikołowskiej Kopalni Doświadczalnej "Barbara" i podobnych instalacji naziemnych w Zabrzu. Wspólne przedsięwzięcie Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach i Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu znalazło się na liście kluczowych projektów unijnych z zakresu innowacyjna gospodarka. Dlaczego Bruksela chce wyłożyć na jego powstanie aż 45 mln euro?
- Centrum będzie badało nowe czystsze technologie wykorzystania węgla, co ma ogromne znaczenie przy coraz bardziej zmniejszających się limitach emisji dwutlenku węgla. Kolejnym problemem jest przerobienie węgla na gaz, a w dalszej kolejności na płynne paliwo. To szybko rozwijająca się dziedzina wiedzy w dobie kryzysu energetycznego - tłumaczy prof. Krystyna Czaplicka z GIG w Katowicach.
Instalację do przerabiania węgla na płynne paliwo wybudowano już w Republice Południowej Afryki. Podobną technologię, ale podziemnego zgazowywania węgla na masową skalę wprowadzają właśnie Chińczycy. - W Polsce samodzielne wprowadzenie takich technologii na skalę przemysłową w najbliższych kilku latach jest poza naszym zasięgiem. Podobnie jest z elektrownią atomową. Teoretycznie może byśmy ją byli w stanie sami zbudować, ale w praktyce nie mamy na to szans - tłumaczy dr inż. Aleksander Sobolewski, zastępca dyrektora zabrzańskiego Instytutu. - W Centrum Czystych Technologii Węglowych naukowcy będą udoskonalać technologię przerabiania węgla na gaz syntezowy przy współpracy z innymi tego typu ośrodkami w Europie i USA. Będziemy to robić na skalę półtechniczną tak, żeby potem można ją było wykorzystać przy wdrożeniu do produkcji – dodaje. /Źródło: GW, www.wnp.pl/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)
Brak dostępu do komentarzy. Zaloguj się aby dodać komentarz