Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Czy Czeka Nas Przemysłowy Armagedon?
Czy Czeka Nas Przemysłowy Armagedon?
Październikowy odczyt Giełdowego Indeksu Produkcji na poziomie 858.36 punktów oznacza miesięczny spadek o 9.26%. Zdaniem ekspertów winy takiego stanu rzeczy należy doszukiwać się w mizernej sytuacji na GPW oraz nieciekawych nastrojach w europejskim przemyśle, które pogarszają się podobnie, jak w innych regionach świata.
Dotkliwe spadki na akcjach największych polskich producentów to zła wiadomość dla inwestorów. Aż 3 na 4 spółki z GIP60 w październiku straciły na wartości rynkowej, a jedna trzecia straciła więcej niż 10%. Rekordziści tego katastrofalnego załamania stracili więcej niż 20 proc. Z tak druzgocącym wynikiem miniony miesiąc zamknęło aż 7 producentów. Jakby tego było mało, tylko jedna spółka zanotowała wzrost wartości rynkowej przekraczający 10%. To był najtrudniejszy miesiąc dla polskich producentów przemysłowych od powstania Giełdowego Indeksu Produkcji, czyli od początku 2016 roku.
Chemia traci najwięcej
Nie sposób znaleźć branżę, w której średnia stopa zwrotu w październiku byłaby wyższa od zera. Najmniej straciły spółki z branży spożywczej (średnio -1.3% m/m), z przemysłu lekkiego (-2.0% m/m) i farmaceutycznego (-3.3% m/m). Na drugim biegunie znalazły się firmy z branży motoryzacyjnej (-15.6% m/m), chemicznej (-14.1% m/m) i projektanci/dystrybutorzy odzieży (-12.5% m/m). Liderem spadków wśród spółek motoryzacyjnych okazał się URSUS (-33.68% m/m). W przypadku projektantów był nim producent obuwia CCC (-24.09% m/m). W branży chemicznej tymczasem niekorzystna koniunktura wpłynęła na firmy podobnie. ZAKŁADY CHEMICZNE POLICE straciły 22.99% m/m, ZAKŁADY AZOTOWE PUŁAWY spadły o 20% m/m, a GRUPA AZOTY w trakcie ostatniego miesiąca straciła 18.04% swojej wartości rynkowej.
Październikowe problemy branży chemicznej (WIG-CHEMIA spadł w tym czasie o 14%) nie zaskakują obserwatorów rynku. Indeks WIG-Chemia jest bowiem najsłabszym indeksem sektorowym bieżącego roku. Obecnie kapitalizacja spółek chemicznych jest niemal połowę niżej niż w styczniu, co oznacza korektę praktycznie całego wzrostu wypracowanego w ciągu ostatnich pięciu lat. – Ryzyka związane z rosnącymi cenami surowców i energii to główne czynniki, które wpływają na przecenę firm z tego sektora, szczególnie w ostatnim czasie. Słabnący popyt zagraniczny to dla nich kolejna przeszkoda, której nie potrafią przeskoczyć – wyjaśnia Maciej Zaręba z firmy DSR, współtwórca Giełdowego Indeksu Produkcji.
Znaczne spadki zaobserwowano również w branży odzieżowej (WIG-ODZIEZ -13.9% m/m) i farmaceutycznej (WIG-LEKI -10.3% m/m). W przypadku spółek farmaceutycznych zdecydowanie lepiej radziły sobie te z przewagą kapitału polskiego. Mimo ogólnie nienajlepszych nastrojów na GPW, niektóre branże w październiku osiągnęły przyzwoite wyniki: WIG-ENERGIA (+4.8% m/m) głównie za sprawą sygnałów o dopuszczeniu do wzrostu cen energii przez rząd, ale także WIG-BUDOWNICTWO (+4.4% m/m) i WIG-INFORMATYKA (1.8% m/m).
Ropczyce z pierwszym miejscem na podium
Zwycięzcą październikowego rankingu GIP60 została firma ROPCZYCE, która jako jedyna zanotowała miesięczny wzrost wartości rynkowej przekraczający 10%, a dokładnie 10.73% m/m. Drugie miejsce przypadło firmie COCCODRILLO za wzrost wartości o 9.71% m/m. Na trzecim miejscu uplasował się BIOTON, który notuje już szóste podium GIP60 w tym roku. Tym razem było to możliwe za sprawą miesięcznego wzrostu wartości rynkowej o 6.45%. BIOTON jest pierwszą spółką w historii indeksu, która z tak niskim wzrostem dostała się na podium tego rankingu.
W przypadku ROPCZYC najważniejszą rolę w dobrej ocenie akcji odegrały wyniki finansowe za trzeci kwartał. Wzrost przychodów o ponad 35% r/r i wzrost zysków (operacyjnego o 164% r/r i netto o 78% r/r), to główne bodźce odpowiadające za przyzwoity wynik firmy w –jak na razie –najtrudniejszym miesiącu na GPW w tym roku.
Z kolei COCCODRILLO w połowie miesiąca zaanonsowała zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, na którym akcjonariusze zdecydują o możliwości przeprowadzenia skupu akcji własnych za maksymalnie 3 mln zł. Przekonanie zarządu o niedoszacowaniu cen akcji zostało pozytywnie odebrane przez rynek, co przełożyło się na skuteczną obronę przed październikową korektą.
Pogorszenie nastrojów w przemyśle
Wyniki badań wskaźnika PMI w 28 krajach nie pozostawiają złudzeń. Aż w 17 przypadkach zanotowano spadek nastrojów w przemyśle. Jeszcze we wrześniu poniżej granicznej wartości 50 punktów plasowały się tylko Turcja (42.7) i Birma (47.5), a w październiku dołączyły do nich: Malezja (49.2), Tajwan (48.7), Tajlandia (48.9) i Włochy (49.2). Łyżką dziegciu w beczce miodu jest fakt, że większość tych gospodarek pochodzi z Azji Wschodniej – regionu, którego największe państwa zanotowały poprawę nastroju. W Chinach PMI wzrósł z 50 do 50.1, w Japonii z 52.5 do 52.9, a w Indiach z 52.2 do 53.1.
Tymczasem koniunktura w europejskim przemyśle budzi większe obawy ekspertów. Wskaźnik PMI obliczony dla całej strefy EURO spadł z 53.2 do 52 punktów. Przyczyniły się do tego wszystkie państwa Starego Kontynentu – żadnemu z nich w październiku nie udało się poprawić swojego wyniku. Zanotowano natomiast spore pogorszenie nastrojów – największe w Holandii, gdzie PMI spadł z 59.8 do 57.1 (-4.5% m/m). W Niemczech wskaźnik ten spadł z 53.7 do 52.2 (-2.8% m/m), a we Francji z 52.5 do 51.2 (-2.5% m/m).
Eksport hamulcem polskiego przemysłu
W porównaniu z zachodnimi sąsiadami, spadek polskiego PMI z 50.5 pkt we wrześniu do 50.4 pkt w październiku (-0.2% m/m) można uznać za symboliczny.
Rosnąca stagnacja na polskim rynku to wynik m.in. pierwszego od ponad pięciu lat spadku zatrudnienia oraz trzeciego z rzędu spadku liczby nowych zamówień eksportowych. Nie wszystkie sygnały płynące z październikowych badań były niekorzystne. Do pozytywnych można zaliczyć ogólny wzrost nowych zamówień, minimalny wzrost produkcji i podtrzymanie ponad czteroletniej serii odczytów PMI powyżej 50 punktów.
Niemniej, sytuacja zarówno w globalnym, jak i europejskim przemyśle pogarsza się od kilku miesięcy, a coraz więcej sygnałów płynących z rynku wskazuje, że mamy do czynienia z czymś więcej, niż korektą długiego okresu prosperity. Istnieją dobrze uzasadnione obawy, że może to być początek dłuższego, niekorzystnego trendu. Nie dziwi więc fakt, że w takiej atmosferze ceny akcji polskich producentów lecą w dół. – To bardzo prawdopodobne, że wartość rynkowa niektórych spółek spadnie poniżej ich wartości księgowej. Takie sytuacje zdarzają się coraz częsciej – ostrzega Maciej Zaręba i dodaje, że taka sytuacja może być dobrą okazją inwestycyjną, jeśli przemysł niebawem powróci na drogę wzrostu. – Niestety, mniej optymistyczny scenariusz jest dużo bardziej prawdopodobny. Zakłada on, że ceny akcji producentów nie odbiją się tak szybko. Wiele zależy od tego, czy poszczególne firmy dobrze wykorzystały minioną koniunkturę. Czy przy dobrych wiatrach dokonywały inwestycji np. zwiększających ich produktywność– utrzymuje ekspert.
***
Giełdowy Indeks Produkcji to wspólne przedsięwzięcie firmy DSR, serwisu analitycznego „Produkcja.Expert” oraz Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.
Indeks obejmuje 60 spółek produkcyjnych notowanych na Rynku Podstawowym GPW i pokazuje zmianę nastrojów inwestorów w stosunku do spółek z branży produkcyjnej. Ze względu na precyzyjną analizę wyników poszczególnych przedsiębiorstw produkcyjnych indeks GIP może stanowić wiarygodny barometr faktycznego stanu sektora produkcyjnego.
Giełdowy Indeks Produkcji jest indeksem typu cenowego, więc przy jego kalkulacji nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. Za dzień bazowy (pierwszy dzień publikacji, w którym indeks przyjął wartość 1000) został uznany dzień 1 stycznia 2016 roku. /Autor: Marcel Płoszczyński - inPlus Media/
Polecamy:
- Rozwój i Zmiany Konstrukcji Wtryskarek i Urządzeń Peryferyjnych
- Wyroby Uniepalnione Do Zastosowań Budowlanych
- Zdolność Tworzyw Sztucznych Do Opóźniania Zapłonu
- Planowane Zmiany Legislacyjne – Możliwości i Wyzwania Dla Producentów TS
- Trendy w Motoryzacji i Ich Wpływ Na Dobór Materiałów Konstrukcyjnych – cz.1
- WIPAG – Ekologia i Ekonomia Dzięki Zastosowaniu Włókien Węglowych Pochodzących z Recyklingu
- Myślenie Ekologiczne, Dzięki Właściwie Zaprojektowanym PA z Recyklingu
- Krystalizacja Polimerów – Istotny Aspekt Procesu Przetwórstwa TS
- Co Nowego w Technologii Wtryskiwania?
- Nowy PA 66 Dla Zastosowań W Motoryzacji
- CELANESE Rozwija Produkcję Poliacetalu we Frankfurcie
- Nowa Seria Poliamidów Durethan Performance Firmy LANXESS
- Grupa Azoty - Innowacyjną Firmą 100-lecia
- Victrex Na Targach Fakuma
- PCM (Product Cost Management) – Nowa Jakość w Wycenach Oprzyrządowania
- Trendy w Motoryzacji i Ich Wpływ Na Dobór Materiałów Konstrukcyjnych – cz.2
- Kierunki Rozwoju Sterowania Procesem Wtryskiwania
- WITTMANN 4.0 Technologia Przyszłości Dostępna Już Dziś – Korzyści Dla Użytkownika
- [2018-10] Sytuacja na Rynku Poliamidów w Październiku
- [2018-10] Sytuacja na Rynku PBT w Październiku
- [2018-10] Sytuacja na Rynku Poliwęglanu w Październiku
- [2018-10] Sytuacja na Rynku POM w Październiku
- CAMdivision Największym Partnerem SIEMENS Industry Software
- Kolon BASF InnoPOM Otwiera Nową Fabrykę POM w Korei
- Na Co Zwracać Uwagę Wybierając Ubezpieczenie Zdrowotne?
- Grupa Azoty Otwiera Centrum Badawczo-Rozwojowe
- SYNVENTIVE – Zaawansowane Rozwiązania Systemów Gorąco Kanałowych
- Zaawansowane Końcówki Systemów GK
- Technologia activeGate® – Case Studies | EN
- Kreatywna Kultura w Biznesie – Jak Wychować Innowatorów
- Innowacyjna Metoda Uszlachetniania Wypolerowanych Powierzchni Form Wtryskowych
- Reducing Total Cost of Ownership
- Potencjał Klienta Źródłem Opatentowanej Technologii Produkcji Detali
- Wybrane Przykłady Zastosowań Specjalnych TS Jako Odpowiedź Na Rosnące Wymagania Rynku
- How European Plastics Strategy Will Change The Plastics Industry?
- PKN ORLEN Przejmuje Czeską Grupę Unipetrol
- Dwunasta Edycja Konferencji Plastinvent Już Za Nami!
- Firma Waso Klim: Specjaliści Od Klimatyzacji
- Brenntag Autoryzowanym Dystrybutorem Produktów SABIC
- LANXESS Wprowadza Nowe Tworzywa Do Spawania Laserowego
- Nadchodzi III edycja The OXO Conference
- [2018-09] Europejski Rynek Poliacetalu
- [2018-09] Sytuacja Na Rynku PBT
- PLASTPOL Zawsze Na Europejskim Poziomie
- [2018-09] Europejski Rynek Poliwęglanu
- LERG S.A. NA TARGACH KOMPOZYT-EXPO®2018 W KRAKOWIE
- Akademiccy Ambasadorzy Poszukiwani
- [2018-09] Sytuacja Na Rynku ABS
- [2018-09] Rynek PA6 i PA66
- Fala Podwyżek Cen
- Plast-Box – Zmiany w Zarządzie
- DuPont Podnosi Ceny Poliamidów
- PLASTINVENT'2018 - Zobacz Program Konferencji
- Grupa Azoty opublikowała Raport Zintegrowany Za Lata 2016-2017
- Celanese Ogłosiła Podwyżki Cen
- United Caps oraz Braskem Opracowują "Ekologiczne" Bio-Zakrętki