Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Czy Rosjanie Kupią GK Azoty?

Drukuj

Czy Rosjanie Kupią GK Azoty?

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) analizuje wezwanie rosyjskiej Grupy Acron na większościowy pakiet akcji Zakładów Azotowych Tarnów-Mościce, ale w szerszym ujęciu, nie tylko przez pryzmat ceny, wynika z wypowiedzi wiceministra skarbu Rafała Baniaka. Skarb Państwa ma 32,05% akcji Azotów.
"Analizujemy wezwanie, ale w szerszym ujęciu, nie tylko przez pryzmat ceny. Chodzi nam o ewentualne późniejsze synergie przy konsolidacji rynku" - powiedział Baniak dziennikarzom w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Dodał, że cena w wezwaniu jest atrakcyjna, w związku z tym nie można wykluczyć kontrwezwania na akcje Tarnowa. "Są sygnały z rynku, że może być kontrwezwanie, ale na razie oficjalnie nic o tym nie wiem" - powiedział wiceminister. Prezes ZA Tarnów Jerzy Marciniak powiedział wcześniej w TVN CNBC, że ogłoszenie wezwania nie budzi "zachwytu" spółki. "Mieliśmy własne plany rozwojowe" - powiedział prezes.
Rosyjska Grupa Acron, za pośrednictwem spółki zależnej Norica Holding S.à r.l, ogłosiła wezwanie na akcje Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach, po cenie 36 zł za sztukę, co daje 18,3% premii do ceny z 6 miesięcy i 12,1% do ceny 15 maja 2012 r. Acron chce osiągnąć 66% akcji, podano w komunikacie.
"Ogłosiliśmy dziś wezwanie na akcje spółki Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach, lidera na polskim rynku chemicznym. Obserwując dużą zmienność uwarunkowań ekonomicznych, a także rosnące ceny surowców, wierzymy, że konsolidacja aktywów jest najlepszym środkiem by wciąż osiągać dobre wyniki oraz dalej dynamicznie się rozwijać zarówno w przypadku Acronu, jak i Azotów Tarnów" - powiedział Vladimir Kantor, wiceprezes Grupy Acron ds. strategii, cytowany w komunikacie.
Według niego, po wezwaniu Acron chce rozwijać działalność obu Grup. "Spółki produkcyjne z Grupy Azoty Tarnów mogą stać się bazą dla naszej działalności na terenie Unii Europejskiej. Jednocześnie chcemy rozwijać sieć sprzedaży, tak aby polskie produkty chemiczne trafiały na rynki na całym świecie. Jesteśmy przekonani, że potencjał Azotów Tarnów w połączeniu z naszym globalnym doświadczaniem, znaczącą bazą surowców i rozbudowaną siecią logistyczną, stworzą wyraźną przewagę konkurencyjną obu spółek i przyniosą znaczące korzyści ich pracownikom i akcjonariuszom" - podkreślił.
Zapisy na sprzedaż akcji przyjmowane będą od 6 do 22 czerwca 2012 r. Obecnie głównym akcjonariuszem Grupy Azoty Tarnów jest Skarb Państwa, posiadający 32,05% akcji.
Grupa Acron to wiodący globalny producent nawozów mineralnych z siedzibą w Nowogrodzie Wielkim. W swojej ofercie ma 40 produktów chemicznych sprzedawanych do 60 krajów na całym świecie. Acron posiada znaczące bazy surowcowe w tym potasu i fosforytów, a także wysokie możliwości produkcyjne amoniaku (1,7 mln ton rocznie), który jest podstawowym składnikiem produkcji nawozów mineralnych. /Źródło: www.wnp.pl/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent