We wrześniu tego roku ma zostać ogłoszony konkurs o dotacje wspierające innowacyjność produktową i procesową o znaczeniu regionalnym (schemat 1.1.A1) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Jest to konkurs dla mikrofirm prowadzących działalność powyżej 2 lat, oraz małych i średnich przedsiębiorstw niezależnie od okresu funkcjonowania. Do wykorzystania jest 14 mln euro.
Innowacyjność inwestycji w skali regionu jest kryterium kluczowym w planowanym konkursie, co oznacza, że przyjmowane wnioski muszą być zgodne z Dolnośląską Strategią Innowacji. Zarząd Województwa Dolnośląskiego zatwierdził dokument, w którym określono w jakich dziedzinach muszą być realizowane inwestycje, by wpisywały się w tę Strategię.
Do udziału w konkursie mogą zgłaszać się firmy zamierzające realizować projekty z dziedzin związanych z technologiami informacyjnymi (np. nowe technologie informatyczne w oprogramowaniu i technikach obliczeniowych), projektowaniem, wytwarzaniem i zastosowaniem materiałów zaawansowanych (np. technologie przyrządów, rozwiązania oparte na nanomagnetyzmie i materiałach typu „smart”), oraz technologiami na rzecz poprawy jakości życia, w tym m. in biotechnologia, technologia ochrony środowiska.
Wymagany regionalny charakter innowacyjności składanych projektów będzie jednocześnie weryfikowany (zgodnie z informacjami uzyskanymi od DIP-u (Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej), która zajmuje się oceną wniosków), na podstawie dołączonej do wniosku opinii o innowacyjności wystawionej przez jednostkę naukową. Prawdopodobnie zostanie sporządzony wzór takiej opinii (dostępny przed lub wraz z ogłoszeniem konkursu), w której trzeba będzie zawrzeć istotne dla pomiaru innowacyjności informacje o inwestycji, na bazie których eksperci ocenią, czy zakładana innowacyjność ma charakter regionalny. Efektem planowanej inwestycji powinno być, w myśl proponowanych przez Zarząd WD kryteriów oceny wniosków wprowadzenie produktu/usługi lub technologii nieznanych i niestosowanych dotychczas w Polsce lub znanych i stosowanych krócej niż 3 lata (lub technologii i produktu/usługi jednocześnie). Fakt ten również powinien zostać ujęty w opinii o innowacyjności, w której należy udowodnić okres funkcjonowania danych produktów czy rozwiązań technologicznych w gospodarce.
Według wspomnianej karty oceny wniosków, punktowane będzie dodatkowo posiadanie przez firmę patentu, licencji, wzorów użytkowych oraz innych form własności przemysłowych, które będą związane z realizacją projektu. Premiowany będzie również fakt, że inwestor jest w trakcie zdobywania patentów, czy licencji w zakresie związanym z projektem. Dodatkowe punkty będą przyznawane również za posiadanie działu badawczo-rozwojowego w firmie, którego istnienie jest wykazane w statucie bądź odpowiednich dokumentach organizacyjnych firmy. Ponadto preferowane będą projekty, na które inwestor ma podpisane porozumienie o współpracy z jednostkami naukowymi, konsorcjami czy sieciami naukowymi w zakresie zgłaszanej do dofinansowania inwestycji. Równocześnie w lepszej sytuacji będą znajdowały się firmy, które należą do regionalnych sieci współpracy na podstawie pisemnych porozumień z co najmniej 2 przedsiębiorstwami z regionu. Przytoczone powyżej i pożądane w omawianym konkursie 2 rodzaje współpracy, mają na celu, w przypadku pierwszej z nich zacieśnić powiązania między sektorem gospodarki oraz nauki w województwie dolnośląskim. Natomiast w przypadku drugiej, chodzi o umocnienie więzi pomiędzy firmami, które w ramach regionalnych sieci współpracy poprzez wspólną realizację przedsięwzięć, wykorzystując w nich swoją wiedzę i dążąc do osiągnięcia wspólnych celów, zmierzają do wprowadzania na rynek regionalny np. nowych produktów czy innowacyjnych rozwiązań, których nie byłyby w stanie wprowadzić pracując samodzielnie. Promowanie takich form współpracy zostało zaczerpnięte z regionów krajów zachodnich, gdzie funkcjonują podobne porozumienia, które przynoszą korzyści w postaci przyspieszonego rozwoju gospodarek tych regionów. Wprowadzenie takich metod współpracy w Polsce wiąże się z oczekiwaniem podobnych pozytywnych efektów wzrostu gospodarczego w polskich regionach.
Wysokość wsparcia udzielana w konkursie 1.1 A1 jest różna w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Mikro i małe firmy mogą otrzymać maksymalnie 60%, oraz średnie przedsiębiorstwa maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Wartość zgłaszanych inwestycji w tym konkursie może mieścić się w przedziale od 100 tys. PLN do 8 mln PLN kosztów kwalifikowanych.
Bardzo ważna we wniosku jest część finansowa, w której inwestor musi wykazać, że posiada środki na realizację inwestycji, co wiąże się z koniecznością potwierdzenia tego faktu promesą kredytową, leasingową. Kryterium to uznaje się za spełnione, gdy inwestor posiada promesę na minimalną kwotę równą wartości dofinansowania. Jednak w rzeczywistości firma w projekcji finansowej musi de fakto wykazać, że jest w stanie sfinansować inwestycję w 100% (ponieważ dofinansowanie zazwyczaj jest wypłacane jako refundacja poniesionych i udokumentowanych kosztów). Najczęściej gwarancję finansowej realizacji projektu daje założenie (o ile nie jest zawyżone), iż resztę kosztów Wnioskodawca jest w stanie pokryć z generowanych w przyszłości zysków (oraz uwzględnienie w prognozie sukcesywnie otrzymywanej refundacji kosztów).
Planowany konkurs jest pierwszym na Dolnym Śląsku, dotyczącym innowacyjnych projektów zgodnych z Dolnośląską Strategią Innowacji (DSI), dlatego przekazane w niniejszym artykule informacje opierają się na proponowanych przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego kryteriach ich oceny, które mogą jeszcze ulec zmianie. Ostateczne zasady wyboru wniosków zostaną sformułowane i podane do wiadomości wraz z ogłoszeniem konkursu. /Marta Bławicka - Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting/