Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Działanie 8.1 - Nowe Kryteria Oceny

Drukuj

Działanie 8.1 - Nowe Kryteria Oceny

W związku z wprowadzeniem zmian w rozporządzeniu regulującym przyznawanie środków w ramach działania 8.1 POIG, Wnioskodawcy którzy będą chcieli składać wnioski w ramach lipcowego naboru, będą musieli spełnić szereg kryteriów, które nie pojawiły się w dotychczasowych konkursach.
Pierwsza wprowadzona zmiana polega na innej niż do tej pory możliwości składania wniosków. W ramach poprzednich konkursów złożenie dokumentacji aplikacyjnej wiązało się z koniecznością stania w długich kolejkach od samego rana, obowiązywała bowiem zasada „kto pierwszy ten lepszy”. W ramach przewidywanego konkursu wnioski składane będą przez Internet. Nie wiadomo jednak jak dokładnie będzie wyglądała forma w jakiej następować będzie aplikacja- można przypuszczać, że zastosowane zostanie rozwiązanie polegające na elektronicznej rejestracji wniosku w systemie i ewentualnym dostarczeniu papierowej wersji w ciągu kilku dni roboczych.

Nowe kryteria punktowe i zmiany wynikające z przyjęcia nowego rozporządzenia
Zmiana polega na podziale kryteriów na kryteria merytoryczne obligatoryjne oraz kryteria merytoryczne fakultatywne. Istniejące do tej pory kryteria merytoryczne przeniesione zostały do kryteriów merytorycznych obligatoryjnych. Dodano do nich również 3 dodatkowe kryteria. Oprócz tego wprowadzono kategorię punktów fakultatywnych.
Punkty obligatoryjne nie są raczej nowością. Związane są z przedstawionym w projekcie modelem biznesowym, a także modelem trwałości i rentowności wdrażanej usługi. Cztery nowe kryteria fakultatywne mają za zadanie określenie stopnia zaawansowania złożoności i unikatowości tworzonej w ramach projektu e-usługi.
Punktów fakultatywnych będzie można otrzymać maksymalnie 100. Dotyczyć one będę następujących kryteriów: przychody ze sprzedaży powierzchni reklamowych nie stanowią czynnika decydującego o rentowności projektu. Oznacza to, że Wnioskodawca będzie musiał wykazać we wniosku, że przychody z funkcjonowania e-usługi nie będą skupiały się tylko na działalności reklamowej, ale również na poza reklamowych źródłach przychodu. W ramach tego kryterium można otrzymać maksymalnie 20 punktów. Drugie kryterium, w ramach którego można uzyskać 10 punktów, mówi o tym, że stworzona w wyniku realizacji projektu e-usługa musi być świadczona zarówno dla odbiorców krajowych, jak i zagranicznych. Oznacza to trudność przekonania oceniającego, że usługa zdobędzie odbiorców nie tylko w Polsce, ale również za granicą, co wiąże się z badaniem zagranicznych rynków, prognozowaniem popytu, tłumaczeniem treści stron internetowych. Kolejne kryterium dotyczy tego, czy projekt polega na przygotowaniu, wdrożeniu i świadczeniu zaawansowanych e-usług o znaczeniu krajowym lub międzynarodowym. W ramach tego kryterium Wnioskodawca może zdobyć aż 50 punktów. Kryterium to jest jednak mało precyzyjne. Jak powinniśmy rozumieć “znaczenie krajowe i międzynarodowe?”. Miejmy nadzieję, że kryterium to zostanie precyzyjniej opisane w Przewodniku po kryteriach oceny merytorycznej, który najpewniej pojawi się wraz z ogłoszeniem konkursu, a więc w połowie lipca. Wtedy dopiero przyszli Wnioskodawcy zapoznają się w pełni z definicją tego kryterium i będą w stanie lepiej przygotować się do realizacji swoich projektów. A jest o co walczyć, ponieważ prawidłowe spełnienie tego kryterium gwarantuje zdobycie aż połowy punktów fakultatywnych możliwych do zdobycia. Ostatnie punkty można zdobyć za to, że e-usługa powstała w wyniku realizacji projektu, odpowiada na niezagospodarowaną nisze rynkową, poprzez zaspokojenie potrzeb grupy docelowej, która nie może być zaspokojona przez inne usługi lub produkty dostępne na rynku. W ramach tego kryterium można zdobyć maksymalnie 20 punktów. Punktacja stanowić będzie podstawowy wyznacznik decydujący o kolejności przyznawania dofinansowania. Ważne jest jednak to, że każdy rekomendowany projekt musi otrzymać minimum 60 punktów.
Kolejne zmiany dotyczą rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania przez PARP pomocy finansowej na tworzenie i rozwój gospodarki elektronicznej w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Zmiany te dotyczą przede wszystkim wyłączenia możliwości składania wniosków przez beneficjentów prowadzących działalność w formie spółki kapitałowej w organizacji. Utrudni to więc drogę do uzyskania dotacji głównie młodym ludziom, którzy posiadają pomysł na inwestycje i do tej pory mogli starać się o dotacje bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z rejestracją w KRSie. Ponadto w ramach najbliższego naboru jeden Wnioskodawca będzie mógł składać tylko jeden wniosek oraz będzie musiał złożyć oświadczenie potwierdzające brak powiązań między nim a innymi podmiotami na rynku , co ma wyeliminować nieprawidłowości związane z tworzeniem spółek powiązanych z podmiotami już działającymi na rynku w celu zyskania dofinansowania na projekt w działaniu 8.1. Najważniejsza zmiana dotyczy jednak zróżnicowania intensywności wsparcia oraz ograniczenia maksymalnej wielkości wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Obniżono limit wielkości projektu z 1 miliona złotych do 700 tysięcy złotych, natomiast intensywność dofinansowania z pułapu 85% do 70%.
Wszystkie powyższe zmiany doprowadzą do tego, że w kolejnym konkursie wystartuje o wiele mniej beneficjentów niż w konkursach które już się odbyły. Ponadto , największe szanse będą miały projekty specjalistyczne , celujące w nisze rynkowe, innowacyjne w skali krajowej i międzynarodowej.  /Mira Michalska - Doradca SmartConsulting/


  • Dział Doradztwa SmartConsulting
  • ul. Kożuchowska 12
  • 51-631 Wrocław
  • Tel.: (71) 334 10 00
  • Fax: (71) 334 10 01
  • e-mail:
  • Oddział w Warszawie: ul. Kochanowskiego 45A/18, 01-864 Warszawa - Tel. (22) 6397494
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent