Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Eksport Nie Słabnie, Import Przyspiesza

Drukuj

Eksport Nie Słabnie, Import Przyspiesza

Lipcowy bilans na rachunku bieżącym zaskoczył wielkością deficytu (302 mln euro), ale po dokładniejszej analizie ekonomiści odetchnęli z ulgą.

 

Z poniedziałkowych danych NPB wynika bowiem, że nasza wymiana handlowa z zagranicą ma się całkiem dobrze. W lipcu płatności za import wyniosły 6,38 mld euro, a zapłaty za eksport 6,02 mld euro. Wprawdzie wyniki te są gorsze niż w czerwcu, jednak ekonomiści zwracają uwagę na to, że w ujęciu rocznym, czyli porównując lipiec z lipcem 2004 r., mamy wyraźną poprawę.

 

Eksport zwiększył się o 14,8 proc., a import o 11,3 proc. Gillian Edgeworth, ekonomistka Deutsche Banku w Londynie, zaznacza w wypowiedzi dla agencji Reuters, że dynamika eksportu przyspiesza. To niezwykle ważne, bo sprzedaż zagraniczna jest dziś najważniejszym motorem naszej gospodarki. Z danych opublikowanych niedawno przez GUS wynika, że ani inwestycje, ani konsumpcja nie są jeszcze wystarczająco silne, by pociągnąć naszą gospodarkę w górę. Jak podkreśla jednak Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH, przyspieszający import daje nadzieję, że ożywienie w popycie wewnętrznym, w tym w inwestycjach, następuje.

 

Co w takim razie zepsuło nam bilans płatniczy? - Stosunkowo duży deficyt na saldzie dochodów wynikający z wypłaty dywidend zagranicznym inwestorom, słabszy napływ transferów z Unii oraz wzrost deficytu handlowego - wylicza Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP. - Jednak deficyt obrotów bieżących jest mniejszy niż przed rokiem, co świadczy o tym, że gospodarka nieźle sobie radzi z silnym złotym i jest konkurencyjna - dodaje.

 

Ekonomiści czekają teraz na informacje o produkcji przemysłowej w sierpniu, które zostaną podane w przyszłym tygodniu. Powiedzą one więcej o tym, jak silne jest ożywienie gospodarcze. /www.gazeta.pl/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent