Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Europa W Obliczu Starcia Z Azją
Europa W Obliczu Starcia Z Azją
Francuski koncern Total Petrochemical zamknął w zakładach w Anterpi linię produkcji polietylenu niskiej gęstości. Także hiszpański koncern Repsol planuje zamknąć w tym roku taką samą linię w zakładach Puertollano IPA. To sygnał, że europejska chemia rezygnuje z tych działów, w których ma problem z azjatycką konkurencją. Oba zakłady w sumie mogły produkować rocznie 160 tys. ton, polietylenu niskiej gęstości (z tego linia w Puertollano IPA mogła produkować 90 tys. ton LDPE).
Jednak jak przyznają analitycy w Europie jest obecnie tendencja do zamykania nierentownych i starszych zakładów w obliczu rosnącej konkurencji ze strony firm na Bliskim Wschodzie i Azji. Te pierwsze konkurują niskimi cenami surowców, te drugie niższą robocizną.
Pod koniec 2014 roku także firma Borealis, będąca wiodącym europejskim producentem polietylenu i polipropylenu, zamknęła fabrykę do produkcji polietylenu o rocznej zdolności produkcyjnej 175 tysięcy. ton w niemieckim Burghausen.
Specjaliści są zgodni, że najnowsze decyzje spowodowane są zbyt wysokimi kosztami produkcji w Europie, która będzie w coraz większym stopniu polegać na imporcie polietylenu. I tak, SABIC poinformował, że import LDPE ze Stanów Zjednoczonych może sięgnąć w 2020 roku nawet 1-2 mln ton. Tymczasem w 2012 roku europejska chemia kupiła poza kontynentem 100 tys. ton tego tworzwa.
Największy wpływ na zmiany ma sytuacja w USA. Bum na gaz łupkowy spowodował, ze na rynku pojawiły się bardzo duże ilości taniego surowca. Amerykańska produkcja polietylenu gwałtownie rośnie. /Źródło: www.wnp.pl/