Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Fundusz Strukturalne do Naprawy...

Drukuj

Fundusz Strukturalne do Naprawy...

Powszechnie panująca opinia, że z absorpcją funduszy strukturalnych jest źle, skłoniła nowo powstałe Ministerstwo Rozwoju Regionalnego do opracowania programu naprawczego. W diagnozie obecnej sytuacji znalazły się m.in. następujące sformułowania:

1.6. Analiza problemów absorpcji prowadzi do wniosku, że jedną z głównych przyczyn ich występowania nie są regulacje unijne, ale prawodawstwo polskie. Po pierwsze, system realizacji programów jest zbyt skomplikowany i mało elastyczny, ponieważ regulowany jest przez akty prawne w randze rozporządzeń, a ponadto zawiera zapisy w podręcznikach procedur i porozumieniach zawieranych pomiędzy poszczególnymi resortami, które powinny zostać zmienione. Po drugie, zamówienia publiczne obejmują zbyt szeroki krąg podmiotów (także podmioty sektora prywatnego) oraz realizowane są w sposób znacznie bardziej rygorystyczny aniżeli wymaga tego prawo unijne.

1.7. Istotną przyczyna braku absorpcji jest specyficzna „filozofia” działania polskiej administracji, która nastawiona jest nie tyle na realizację celu (w tym przypadku uzyskanie konkretnych efektów wdrożenia programów), co na sam proces administrowania: tworzenie i przestrzeganie procedur, obieg dokumentów, zabezpieczanie się przed możliwymi nieprawidłowościami itd. Postawa taka jest szczególnie szkodliwa w przypadku realizacji programów finansowanych z funduszy strukturalnych, gdzie ważne jest osiągnięcie wymiernych rezultatów w określonym czasie.

W ramach wdrażanego programu naprawczego zostaną podjęte m.in. następujące działania:

  1. Wzmocnienie nadzoru poszczególnych ministrów nad instytucjami wdrażającymi programy operacyjne i działania w ramach tych programów.

  1. Zwiększenie efektywności rozliczeń i szybszą transformację faktur beneficjentów we wnioski płatnicze.

  1. Uproszczenie procedur i ograniczenie ilości załączników przy składaniu wniosków.

  1. Wprowadzenie nowego kryterium „ dojrzałość projektów” jako jednego z podstawowych w procesie wyboru projektów do dofinansowania.

  1. Ustabilizowanie i podniesienie jakości kadr realizujących programy. /Jerzy Kwiecień/
 
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent