Indyjska spółka informatyczna Infosys przejmie Europejskie Centrum Usług Księgowych Philips w Łodzi. Nowy właściciel zapowiada utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia oraz rozwój łódzkiego centrum. W lipcu Royal Philips Electronics podpisał w Amsterdamie umowę z indyjskim koncernem Infosys Technologies na sprzedaż i obsługę finansowo-księgową swoich trzech centrów, w tym Europejskiego Centrum Usług Księgowych z siedzibą w Łodzi. Kontrakt zacznie obowiązywać od 1 października 2007 r. Infosys BPO (Business Process Outsourcing) przez siedem lat będzie świadczył usługi finansowo-księgowe oraz usługi związane z przetwarzaniem zamówień zakupowych na rzecz Philips. Wartość tego kontraktu wyniesie 250 mln dol.
- Podpisaliśmy długoletni kontrakt z Philipsem i z Łodzi będziemy prowadzić rachunki naszego partnera. Zatrzymamy wszystkich pracowników. Zamierzamy pozostać długo w Łodzi, tym bardziej że zostaliśmy przyjaźnie przywitani – mówił Amitabh Chandry, dyrektor zarządzający Infosys BPO.
W łódzkim Centrum pracuje ponad 800 osób - specjalistów z dziedziny finansów, księgowości i kontroli finansowej. Od października staną się oni pracownikami Infosys. Przy obsłudze wchodzącego do Łodzi koncernu współpracowała także Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych - Wejście "giganta", jakim niewątpliwie jest Infosys, nie pozostanie bez echa w Indiach i z pewnością uwiarygodni Polskę w oczach innych inwestorów rozważających inwestycje w Europie – powiedział Dariusz Karwowski, Głowny Specjalista w Sekcji Dalekowschodniej PAIiIZ. - Bieżącą strategią firm indyjskich jest polityka tzw. "nearshoringu", czyli lokowania centrów usług w poblizu obsługiwanych klientów – dodał.
Przedstawiciele firmy Infosys zapowiadają też stworzenie w Łodzi "centrum doskonałości" w dziedzinie finansowo-księgowej i obsługi transakcji zakupowych. Zamierzają wprowadzić do centrum nowe usługi i rozbudować już istniejące. Liczą, że w ciągu najbliższego roku uda się pozyskać także nowych klientów. Budynek i działka nadal będą własnością Philipsa, który zamierza sprzedać obiekt. Infosys na razie będzie wynajmował budynek centrum. Jego przedstawiciele nie wykluczają, że w przyszłości - wraz ze wzrostem zatrudnienia - możliwe będzie wynajęcie dodatkowego budynku lub przeniesienie centrum do nowej siedziby.
Zadowolenia z pozyskania nowego inwestora nie kryją władze Łodzi. - Jest to inwestor, który doskonale wpisuje się w strategię rozwoju Łodzi. Będzie działał w priorytetowej dla miasta branży tzw. zaplecza biznesowego - podkreślił wiceprezydent miasta Marek Michalik. - Warto walczyć o inwestycje indyjskie, bo Indie są niekwestionowanym liderem usług informatycznych na świecie w zakresie IT/BPO, eksportując usługi informatyczne o wartości szacowanej na ponad 31mld USD – dodał Dariusz Karwowski.
Infosys to druga pod względem wielkości firma w Indiach z branży konsultingowej i komputerowej - definiuje, projektuje oraz dostarcza rozwiązania IT dla biznesu. Zatrudnia 75 tys. pracowników w ponad 60 krajach. Jest w pierwszej piątce firm tej branży na świecie. Dochód koncernu w ubiegłym roku wyniósł ponad 3,3 mld dolarów. Infosys przejął również dwa inne centra usługowe holenderskiego koncernu zlokalizowane w Chennai (Indie) i Bangkoku (Tajlandia). /Źródło: PAIiIZ/