Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Iran Wznawia Sprzedaż Polietylenu do Europy
Iran Wznawia Sprzedaż Polietylenu do Europy
Iran wznowił eksport produktów petrochemicznych do Europy wysyłając do Belgii liniowy polietylen o niskiej gęstości (LLDPE), w następstwie zniesienia przez USA sankcji handlowych wobec Iranu. Główny irański producent tworzyw sztucznych, firma petrochemiczna JAM (JPC) w Teheranie ogłosiła, że wyeksportowała pierwsze 2 000 ton, wysłane jako towar masowy luzem, w dniu 22 grudnia 2014.
Wysyłka ta była wynikiem rozmów prowadzonych przez firmę podczas jej udziału w zeszłym miesiącu w 24 Wystawie Plast Eurasia mającej miejsce w Stambule, Turcja. Wydarzenie zbiegło się z ponownym uruchomieniem przez firmę eksportu drogą morską do Turcji.
"Mieliśmy bardzo owocne negocjacje podczas tej wystawy, włącznie z ponownym rozpoczęciem eksportu do miejsc w Europie w ramach większych zamówień, który został wstrzymany z powodu sankcji", wyjaśnił szef marketingu i sprzedaży JPC Mohsen Farahi.
Początkowy transport polimeru luzem o wartości 1,68 mln EUR do Belgii "będzie punktem wyjścia do zwiększenia eksportu nienaftowych i petrochemicznych produktów do Europy", przekazał dyrektor w oświadczeniu.
JPC ma zdolność produkcyjną LLDPE do 300 tys. ton rocznie na jednej z największych instalacji w Iranie. Linia do wytłaczania o wydajności 42 ton na godzinę pozwala firmie produkować do 54 gatunków produktów. Wypowiadając się na temat inwestycji zagranicznych w Iranie, Farahi dodał, że dwie firmy tureckie wyraziły zainteresowanie inwestowaniem w sektorze petrochemicznym w kraju i że rozmowy dwustronne trwają.
Sektor petrochemiczny Iranu był głównym celem międzynarodowych sankcji realizowanych przez kraje UE i USA w czerwcu 2013 z powodu kontynuowania rozwoju programu jądrowego w tym kraju. Petrochemia była drugim po ropie naftowej najważniejszym źródłem zagranicznych dochodów Iranu.
JPC ma całkowitą zdolność produkcyjną etylenu 1,32 mln ton rocznie i jest w stanie produkować do 306 tys. ton rocznie propylenu w jednej z największych instalacji produkcyjnych olefin w Iranie w swoim głównym zakładzie petrochemicznym w Assaluyeh w prowincji Boushehr. Ponadto, filia firmy Jam Polipropylen posiada instalację o zdolności produkcyjnej 300 tys. ton/rok PP.
Grupa produkuje również polietylen o wysokiej gęstości na instalacji o wydajności 300 tys. ton/rok i jest częścią wspólnego parku produkcyjnego o zdolności produkcyjnej 760 tys. ton/rok produktów ze styrenu, znajdującego się w Perskiej Energetycznej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Assaluyeh.
JPC, ze swoją produkcją ABS w ilości 260 tys. ton/rok i działalnością w branży gumowej, jest jednym z czterech partnerów projektu Gohar Ofogh Industrial Park Development. Firmy, ze styrenu dostarczanego przez Pars Petrochemical, będą produkować na miejscu inne produkty, w tym polistyren, styropian i kauczuk butadienowo-styrenowy.
Iran poinformował, że uzyskał przychody z eksportu produktów petrochemicznych o wartości ponad 10 mld EUR w 2014 roku i planuje zwiększyć tę wartość w 2015 roku. /Źródło: European Plastics News/