Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Jak Płacić Telefonem? Czy Transakcje Zbliżeniowe Są Bezpieczne?
Jak Płacić Telefonem? Czy Transakcje Zbliżeniowe Są Bezpieczne?
Jak płacić zbliżeniowo telefonem?
Korzystanie z technologii jest domeną ludzi młodych. Nie znaczy to jednak, że osoby starsze nie decydują się na oferowane przez rynek technologiczny ułatwienia. Coraz częściej widujemy seniorów z telefonem komórkowym czy laptopem w dłoni. Urządzenia te mogą zastąpić tradycyjną kartę płatniczą czy kredytową. Jak to możliwe?
Smartfon czy tablet oferują coraz więcej możliwości. Za pomocą tych urządzeń możemy dziś zrobić zakupy i za nie zapłacić, jak również sięgnąć chociażby po pożyczkę ratalną w Ratka.pl. Aby zapłacić telefonem za zakupy wystarczy, że będziemy posiadali stały dostęp do internetu oraz zainstalujemy w urządzeniu aplikację bankową. Powinniśmy ją połączyć z aktualną kartą debetową lub kredytową. W momencie płatności wystarczy przyłożyć telefon do terminalu.
W niektórych przypadkach transakcja może wymagać od nas potwierdzenia kodem PIN. Zależy to od kwoty, jaką chcemy zapłacić.
Jak włączyć płatność telefonem?
Płacić telefonem możemy za pomocą różnych aplikacji. Dostępne są one za darmo, jednak wymagają odpowiedniego systemu. Płatność włączymy instalując wybraną usługę na swoim urządzeniu. W Polsce dostępne są następujące usługi mobilne:
- Google Pay - aplikację możemy podpiąć do karty debetowej czy kredytowej;
- Apple Pay - dostępna dla posiadaczy iPhone, iPad, Apple Watch i MacBook. Umożliwia płatności zbliżeniowe oraz połączenie usługi z różnymi kartami. Każda transakcja musi zostać potwierdzona poprzez odcisk palca;
- Android Pay - wymagania systemu to przynajmniej Android KitKat 4.4. Łączność NFC przyda nam się do dokonywania płatności w terminalu;
- Peo Pay - oferuje ją Bank Pekao do przelewów w obcej walucie;
- HCE - wymaga systemu Android 4.4 oraz dostępu do modułu NFC;
- BLIK - działa na zasadzie jednorazowych kodów, które generowane są przez bank. BLIK działa na urządzeniach z systemami Android, iOS lub Windows Phone.
Z powyższych portfeli telefonicznych mogą korzystać także osoby, które są upoważnione do naszego konta. Wystarczy, że zainstalują odpowiednią dla swojego urządzenia aplikację i posłużą się danymi potrzebnymi do logowania na rachunek bankowy.
Jak płacić telefonem w sklepie za pomocą BLIK?
Jedną z popularniejszych metod płatności zbliżeniowych w Polsce jest BLIK. Aplikacja dostępna jest m.in. dla użytkowników banku ING, mBANK czy PKO Bank Polski. Jak płacić telefonem w sklepie za pomocą BLIK? Wystarczy, że pobierzemy aplikację mobilną banku, w którym posiadamy rachunek i zainstalujemy ją na naszym urządzeniu.
Przy każdej transakcji system BLIK wygeneruje specjalny kod, który pozwoli pobrać z naszego konta pieniądze. Jest to szybkie i ogólnodostępne rozwiązanie, które pozwoli dokonać płatności, przelewu czy wypłaty środków pieniężnych z bankomatów.
Korzystanie z systemu BLIK jest darmowe. Musimy jednak pamiętać, że podczas wypłaty pieniędzy z niektórych bankomatów może zostać naliczona dodatkowa opłata w wysokości 5 zł za jednorazową transakcję.
Spłata pożyczki za pomocą systemu BLIK - jak działa?
Branża FinTech rozwija się bardzo dynamicznie. Dzięki temu konsumenci rynku finansowego mogą korzystać z licznych udogodnień. W momencie ubiegania się o pożyczkę bez problemu potwierdzą swoje dane za pomocą usługi Kontomatik, która dostarcza wierzycielowi potrzebnych informacji w czasie rzeczywistym.
Od niedawna istnieje możliwość spłaty pożyczki za pomocą własnego telefonu. Jak to możliwe? Działanie odbywa się za pomocą systemu BLIK. Podczas rozmowy z konsultantem firmy pożyczkowej włączamy aplikację i podajemy rozmówcy wygenerowany przez system kod BLIK. Konsultant wprowadza go do komputera i potwierdza dokonanie transakcji. W tym momencie pieniądze z naszego konta trafiają na rachunek pożyczkodawcy.
Wady i zalety płatności telefonem
Korzystanie z technologii niesie dużo ułatwień. Warto jednak wiedzieć, że płatności telefonem za pomocą systemu BLIK mają swoje wady. Co do nich należy?
- BLIK dostępny jest tylko w Polsce;
- nie każdy bank umożliwia korzystanie z tego systemu;
- nie zapłacimy za pomocą BLIKA we wszystkich punktach handlowo-usługowych;
- niektóre transakcje objęte są prowizją.
Niezaprzeczalne jest jednak to, że BLIK daje nam możliwość wykonania transakcji bez posiadania przy sobie karty płatniczej. Do zalet tego systemu należą również:
- możliwość wykonania szybkich przelewów na numer telefonu;
- opcja wysłania czeku BLIK;
- w przypadku transakcji internetowych wygoda i szybkość ich wykonania;
- bezpieczeństwo - kody BLIK są jednorazowe.
Czy płacenie telefonem jest bezpieczne?
Trudno jednoznacznie określić, czy płacenie telefonem za zakupy jest bezpieczne. Jest na pewno wygodne. Należy jednak pamiętać, że wykonując przelew ze smartfona autoryzujemy go tym samym urządzeniem. W takim przypadku wystarczy, że złodziej ma dostęp do naszego telefonu, by mógł zarządzać naszym rachunkiem bankowym. O ile oczywiście aplikacja banku została “podpięta” do naszego telefonu. Korzystanie z niezabezpieczonych sieci wi-fi grozi przejęciem naszego konta przez osobę trzecią.
Aby ustrzec się takich sytuacji, należy regularnie kontrolować zawartość swojego telefonu, usuwając aplikacje, które wydają się nam podejrzane. Nie powinniśmy też instalować programów, których autentyczności nie jesteśmy pewni. Warto również ustanowić inne hasła do bankowości mobilnej i internetowej, a także ustawić np. kod PIN na naszym smartfonie. To zwiększy poziom bezpieczeństwa na wypadek zgubienia telefonu.