Kondycja finansowa każdego przedsiębiorstwa zależy w głównej mierze od utrzymania płynności. Jej brak może doprowadzić do zakłócenia działalności przedsiębiorstwa, dlatego warto wiedzieć jak można uniknąć tego typu sytuacji.
W rachunkowości podmiotów gospodarczych należności są kategorią pieniężną i oznaczają wszelkie przewidywane przychody środków pieniężnych. Stanowią aktywa podmiotu gospodarczego. W praktyce może się jednak okazać, że zamrożony w nich kapitał obrotowy nie jest dostępny dla naszej działalności z powodu ich nieuregulowania przez odbiorców. Dobrym sposobem na poprawienie płynności finansowej będzie sprzedaż wierzytelności. Lepiej zredukować koszty dochodzenia roszczeń i skupić aktywność własną oraz pracowników na bieżących sprawach firmy.
Jeżeli gotówka nie jest bardzo pilnie potrzebna, warto zwrócić uwagę na usługę windykacji. Profesjonalnym działaniem biznesowym używanym przez firmy windykacyjne jest stosowanie zasad tak zwanej „miękkiej” windykacji. Metoda ta sprawdza się w sektorze B2B ze względu na jednoczesne utrzymywanie dobrych stosunków z kontrahentem, który zalega z płatnościami. Coraz częściej przedsiębiorstwa korzystają z usług firm windykacyjnych zajmujących się profesjonalnym obrotem wierzytelności, aby nie psuć osobistych relacji pomiędzy pracownikami swoimi i kontrahenta.
Sposobem na poprawę płynności jest również windykacja z opcją zaliczkowania, oferowana przez nieliczne firmy windykacyjne. Zaliczkowe finansowanie przyszłych wpłat od dłużników stanowi doskonałe rozwiązanie dla wierzycieli, którzy z powodu opóźnień w płatnościach od kontrahentów borykają się z zachwianiem płynności finansowej lub/i pilnie potrzebują środków obrotowych. Jest to połączenie zalet windykacji i sprzedaży wierzytelności.
Popularną formą finansowania bieżącej działalności jest faktoring. Dzięki niemu środki z wystawionych faktur wpływają na konto przedsiębiorcy niezależnie od terminu zapłaty, niemal w momencie wystawienia faktur, co pozwala przedsiębiorstwu na terminową spłatę swoich zobowiązań. Duże firmy obrotu wierzytelnościami oferują faktorowanie nawet pojedynczych faktur, nie wymagają cesji globalnych. Dzięki elastycznemu dopasowaniu do potrzeb przedsiębiorstwa tego typu faktoring cieszy się dużym zainteresowaniem. Stanowi także alternatywę dla finansowania bieżącej działalności kapitałem bankowym.
Możliwości na skuteczną walkę z zatorami płatniczymi jest wiele, trzeba jednak posiadać odpowiednią wiedzę na temat zarządzania swoimi należnościami. Jeżeli w firmie pojawiają się tego typu problemy najlepiej znaleźć odpowiedniego partnera do współpracy mającego duże doświadczenie, oraz dostęp do kapitału, spośród ofert firm windykacyjnych zajmujących się obrotem wierzytelności.