Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Korekta Prognozy PKB
Korekta Prognozy PKB
Analitycy UBS skorygowali w dół swoją średnioroczną prognozę wzrostu PKB dla Polski za 2005 rok do 3,1 proc. rok do roku z 3,9 proc. rok do roku. Mimo spodziewanego ożywienia w najbliższych kwartałach analitycy obniżyli również prognozę wzrostu za 2006 rok do 4,2 proc. z 4,5 proc.
W I kwartale tego roku PKB wzrósł realnie o 2,1 proc. w stosunku do podobnego okresu 2004 r., a w II o 2,8 proc. rok do roku. Z uwzględnieniem czynników sezonowych PKB w II kwartale był o 0,2 proc. niższy niż w poprzednim - zauważyli analitycy.
W swoim opracowaniu nt. rynków rozwijających się wskazali na to, iż struktura wzrostu z I na II kwartał nie zmieniła się; nadal świadczy o niskim popycie konsumpcyjnym oraz o wolniejszym od oczekiwanego wzrostu inwestycji.
W II kwartale konsumpcja gospodarstw domowych wzrosła o 1,5 proc. rok do roku, a inwestycje firm w majątek trwały, choć wyższe z kwartału na kwartał, w ujęciu rocznym pozostały na tym samym poziomie - plus 3,8 proc.
"Przytłumiony popyt konsumpcyjny gospodarstw domowych odzwierciedla niekorzystne nastawienie konsumentów, będące wynikiem wysokiego bezrobocia i niskiej dynamiki płac" - stwierdzili. Dodali, że niski popyt krajowy oznacza również, iż firmy produkujące na rynek krajowy nie mają silnego motywu, by inwestować w majątek trwały, w odróżnieniu od eksporterów.
W III kwartale tego roku UBS przewiduje, iż PKB wzrośnie o ponad 3 proc. rok do roku, a w ostatnim kwartale tego roku o blisko 4 proc.
Z uwagi na niską inflację UBS spodziewa się, iż Rada Polityki Pieniężnej przed końcem roku ostatni raz w ramach obecnego cyklu obniży podstawowe stopy procentowe o kolejne 25 pkt bazowych do 4,25 proc. z 4,5 proc. Obecnie.
Na koniec tego roku inflacja w sektorze towarów i dóbr konsumpcyjnych - według nich - wyniesie "nieco poniżej pasma wahań celu inflacyjnego NBP 1,5-3,5 proc", zaś w 2006 roku "stopa inflacji będzie rosnąć, osiągając na koniec roku 2,5 proc". W 2007 roku będzie rosła nadal do 3 proc.
Zdaniem analityków, złoty nie jest walutą drogą i posiada pole do dalszego umocnienia. UBS zakłada, iż do końca 2006 roku złoty umocni się o 4 proc. do euro i 12 proc. do dolara. /www.pulsbiznesu.pl/