Choć perspektywa finansowa dotacji unijnych, przed którą stoją przedsiębiorcy w Polsce określona jest do 2013 roku, zaś kolejna przewidziana jest na lata 2014-2020, to unijne pieniądze są coraz trudniej dostępne dla przedsiębiorców, głównie tych planujących realizować projekty typowo inwestycyjne, polegające na zakupie środków trwałych służących do wdrożenia nowego lub znacząco ulepszonego produktu lub usługi.
Jak zwykle najbardziej aktywni i skuteczni w wykorzystywaniu unijnych funduszy okazali się przedsiębiorcy. Większość naborów na działania programów regionalnych, jak i ogólnopolskich, skierowanych właśnie do przedsiębiorców, zakończy się w roku 2010. Dla przykładu, nabór na działania inwestycyjne w województwie Pomorskim został początkowo przesunięty, po czym ostatecznie został odwołany.
Pieniądze dla przedsiębiorców się, więc kończą i należy przyjąć, że od 2011 do 2014 szanse na dofinansowanie projektów właśnie inwestycyjnych będą niewielkie.
Na co więc może liczyć przedsiębiorca chcący pozyskać dofinansowanie? Tu z pomocą przychodzi niewykorzystane, a jakże ciekawe działanie 4.3 w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka, czyli kredyt technologiczny.
Szczegółowo kredyt technologiczny opisywany był w poprzednim artykule, dziś natomiast skupimy się na porównaniu tego działania z innymi działaniami w innych programach operacyjnych.
Dofinansowanie na projekty inwestycyjne zakładające konieczność wdrożenia różnego poziomu innowacyjności procesowej, produktowej czy technologicznej, co do zasady, firma pozyskać może albo w ramach ogólnopolskiego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, lub w przypadku mniejszych projektów, w ramach 16 Regionalnych Programów Operacyjnych.
W POIG w cały Priorytet IV „Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia” przewidziany jest dla przedsiębiorców chcących dofinansować projekty inwestycyjne. W tym priorytecie na chwilę obecną pewne jest jedynie, że zostanie zorganizowany nabór na działanie 4.2, czyli na rozwój działalności badawczo-rozwojowej oraz opracowanie wzorów przemysłowych i użytkowych. Nabory na działania 4.4, Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnymoraz 4.1 Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R, na razie są wstrzymane i jeśli się odbędą, to w III/IV kwartale 2010r. i będą to najpewniej ostatnie nabory do 2014 roku.
Bardzo podobna sytuacja występuje w programach regionalnych. Dlatego alternatywą dla tych działań okazuje się kredyt technologiczny.
Wsparcie może być udzielone na zakup technologii innowacyjnej, objętej działaniami mającymi na celu ochronę własności przemysłowej. Należy dodatkowo spełnić warunek określania i osiągnięcia wolumenu sprzedaży stanowiącego równowartość przyznanego umorzenia kredytu. Jest to, więc działanie nieco podobne i do 4.4 i do 4.1. POIG, ale zakładające potrzebę wykazania dużo mniejszej innowacyjności technologicznej, ale i produktowej. Nabór trwa w trybie ciągłym a więc nie trzeba dostosowywać swoich potrzeb inwestycyjnych do naboru na działania, które nota bene mogą się nie odbyć.
Tak, więc kryteria nie są bardzo trudne do spełnienia, zwłaszcza w porównaniu do innych działań z priorytetu IV czy nawet programów regionalnych. Jest jeszcze sporo środków do wykorzystania. Z puli 1.700.000.000,00 PLN zakontraktowane w 2009r. zostało niespełna 200.000.000,00 PLN, a wiec mniej niż 12% alokacji. Dlaczego wiec to działanie jest niepopularne? Ponieważ po pierwsze do tej pory nie było potrzeby interesowania się kredytem technologicznym ze względu na inne możliwości wsparcia, po drugie udzielające te kredyty banki komercyjne mają niewielkie o nich pojęcie, a po trzecie, obowiązujące do niedawna przepisy były dużo bardziej radykalne i nakładały na przedsiębiorców szereg obostrzeń.
Warto zainteresować się, więc kredytem technologicznym, oraz premią technologiczną, stanowiącą umorzenie części kredytu. /Michał Tchórzewski - Kierownik Działu Audytów SmartConsulting/
-
Dział Doradztwa SmartConsulting
-
ul. Kożuchowska 12
-
51-631 Wrocław
-
Tel.: (71) 334 10 00
-
Fax: (71) 334 10 01
-
e-mail:
-
-
Oddział w Warszawie: ul. Kochanowskiego 45A/18, 01-864 Warszawa - Tel. (22) 6397494