Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Kredyt Technologiczny - Podstawowe Informacje

Drukuj

Kredyt Technologiczny - Podstawowe Informacje

Dla wielu przedsiębiorców znacznym ułatwieniem przy okazji konstruowania założeń inwestycyjnych, byłoby połączenie możliwości finansowania inwestycji z częściowym umorzeniem długu, czyli w istocie z częściowym dofinansowaniem. Taką możliwość daje Kredyt Technologiczny, który połączony jest z tzw. Premią Technologiczną.
Kredyt Technologiczny, zaciągnąć można w kilkunastu bankach komercyjnych, m.in. w Banku Millenium i BPH. Co do zasady jest to zwykły kredyt inwestycyjny, przy czym oprocentowanie tego kredytu nie może być wyższe niż średnie oprocentowanie innych kredytów inwestycyjnych udzielanych przez banki, a warunki jego udzielania nie mogą być mniej korzystne niż przy innych kredytach inwestycyjnych.
Premię Technologiczną zaś, można otrzymać po spełnieniu kilku warunków i jest ona dofinansowaniem przekazywanym kredytobiorcy jako umorzenie części jego zobowiązania. Oto jak wygląda w ogólności proces ubiegania się o kredyt i premię technologiczną:
  1. Po zweryfikowaniu swoich potrzeb inwestycyjnych firma składa wniosek o kredyt technologiczny w jednym z banków komercyjnych. Wraz z tym wnioskiem firma może od razu złożyć wniosek o przyznanie premii technologicznej, chociaż może go złożyć także w późniejszym okresie. Bank komercyjny ma na ocenę wniosku kredytowego 60 dni, zaś wniosek o przyznanie premii technologicznej trafia do Banku Gospodarstwa Krajowego. BGK ma na jego ocenę czas do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym został złożony wniosek. Już na etapie pisania wniosku o przyznanie premii, należy zwrócić uwagę na to, żeby wniosek zawierał dokładny opis inwestycji, oraz już wtedy należy zadbać o to, aby technologia będąca przedmiotem wniosku była objęta ochroną prawa własności przemysłowej. Biorąc pod uwagę fakt, iż procedura patentowa jest procedurą, która może trwać nawet kilka lat, dopuszcza się, aby na etapie składania wniosku o premię technologiczną, ta procedura była jedynie rozpoczęta.
  2. Efektem oceny wniosku kredytowego jest udzielenie promesy, lub umowy kredytowej warunkowej. Efektem oceny wniosku o premię, jest promesa premii technologicznej. Inwestycja może zostać rozpoczęta po otrzymaniu promesy premii technologicznej, czyli 1-2 miesięcy od złożenia wniosku o przyznanie premii technologicznej.
  3. Po podpisaniu umowy kredytowej i umowy o udzielenie premii technologicznej, firma musi osiągnąć zakładane pułapy sprzedaży wyrobu wytworzonego za pomocą tej nowej technologii będącej przedmiotem wniosku. Pułapy te są ściśle związane z możliwością otrzymania premii technologicznej.
Oto główne wymagania i informacje dotyczące działania 4.3, w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka, czyli kredytu technologicznego:
  • Aplikować o środki może mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo.
  • Kredyt technologiczny może być przyznany na 75% wartości inwestycji, przy czym pozostałe 25% może pochodzić również z innego kredytu lub pożyczki.
  • Premia technologiczna zaś, może być przyznana na zasadzie pomocy publicznej, zgodnie z Mapą Pomocy Regionalnej.
Wynika z niej, że np. firma mała z województwa łódzkiego, może liczyć nawet na 70% umorzenie swojego kredytu, nie więcej jednak niż 4.000.000,00 PLN.

  1. Aby starać się o wsparcie w postaci premii technologicznej należy przedstawić opinię sporządzoną na wniosek przedsiębiorcy przez uprawnioną jednostkę naukową, centrum badawczo-rozwojowe lub stowarzyszenie naukowo-techniczne o zasięgu ogólnopolskim stwierdzające, że technologia będąca przedmiotem wniosku jest nową technologią, ale również informację o tym, że dana technologia jest lub zostanie objęta ochroną własności przemysłowej. Termin „prawo własności przemysłowej” odnosi się do wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych.
  2. Technologia będąca przedmiotem projektu, może polegać na zakupie nowej technologii, jej wdrożeniu oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług albo wdrożeniu własnej nowej technologii oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług;
  3. Wydatki mogą być ponoszone dopiero po otrzymaniu od BGK promesy premii technologicznej. Wydatkami przeznaczonymi na realizację inwestycji technologicznej są ponoszone przez przedsiębiorców realizujących tę inwestycję wydatki na zakup nowych lub używanych środków trwałych, najem, dzierżawę lub leasing gruntów, budynków lub budowli, rozbudowę istniejących budowli, budynków, maszyn, urządzeń stanowiących środki trwałe, instalację i uruchomienie maszyn i urządzeń stanowiących środki trwałe, zakup lub leasing wartości niematerialnych i prawnych.
  4. Premię Technologiczną firma otrzymuje do wysokości zakładanej sprzedaży towarów lub usług, wytworzonych za pomocą omawianej we wniosku technologii. Na osiągnięcie tego pułapu firma ma czas do III kw. 2015r. jednak im wcześniej ten pułap osiągnie, tym wcześniej otrzyma dofinansowanie w postaci umorzenia części swojego kredytu. Jeśli firma osiągnie mniejszą od zakładanej sprzedaż, lub osiągnie ją wcześniej lub później, to odpowiednio kwota wsparcia może być pomniejszona, lub przesunięta w czasie. Maksymalną wartością umorzenia jest kwota 4 000 000,00 PLN
  5. Kredyt technologiczny nie może być udzielany na zakup, leasing lub wynajem środka trwałego, w którym została wdrożona nowa technologia będąca przedmiotem inwestycji. W tym przypadku chodzi o to, aby nowa technologia była efektem wypracowania pewnej myśli technologicznej, zaś zakupywane środki trwałe były jedynie narzędziami do jej tworzenia i wdrażania.

Reasumując, o kredyt i premię technologiczną może starać się każda firma zarejestrowana w Polsce, należąca do sektora MŚP, zamierzająca wdrożyć technologię znaną na świecie do pięciu lat, posiadająca prawo ochronne tej technologii lub zamierzająca takie prawo uzyskać. Dodatkowo firma taka musi mieć 25% wkładu własnego inwestycji. Jest to więc bardzo ciekawe i jeszcze mało popularne źródło tak częściowego finansowania, jak i dofinansowania swojej inwestycji. W kolejnym artykule przyjrzymy się innym możliwościom wsparcia na tle kredytu technologicznego. /Michał Tchórzewski - Kierownik Działu Audytów SmartConsulting/


  • Dział Doradztwa SmartConsulting
  • ul. Kożuchowska 12
  • 51-631 Wrocław
  • Tel.: (71) 334 10 00
  • Fax: (71) 334 10 01
  • e-mail:
  • Oddział w Warszawie: ul. Kochanowskiego 45A/18, 01-864 Warszawa - Tel. (22) 6397494
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent