Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Kto Kupi GrodnoAzot?

Drukuj

Kto Kupi GrodnoAzot?

EuroChem jest dziś bliżej w negocjacjach w sprawie zakupu akcji Grodno Azot niż Gazprom, powiedział Aleksandr Surikow, ambasador Federacji Rosji w Białorusi. Jak przypomina agencja prime.ru, Grodno Azot chcą uruchomić nową linię produkcyjną w oparciu o rosyjskie surowce, głównie gaz.

Z wcześniejszych informacji prasowych wynikało, że chodzi o budowę nowego kompleksu azotowego (produkcji amoniaku, metanolu, wodoru i mocznika) w zakładzie Grodno Azot, o wartości ok. 1 mld USD. Towarzyszyć temu miała sprzedaż większościowego jej pakietu akcji.

Według cytowanego Surikowa, obawy Białorusi sprzedaży akcji Grodno Azot są nieuzasadnione. „Ten zakład znajduje się przecież na Białorusi, a nie w Rosji, mimo że, aby było lepiej, powinniśmy zbudować taką fabrykę w Rosji” – powiedział ambasador. Jego zdaniem, jest to zgodne z logiką, aby gospodarki krajów były samowystarczalne.
Roczne zdolności produkcyjne Azot Grodno wynoszą: 976,8 tys. ton ciekłego amoniaku technicznego, 945 tys. ton mocznika, 720 tys. ton płynnego nawozu azotowego, 319 tys. ton siarczanu amonu, 80 tys. ton metanolu,121,2 tys. ton kaprolaktamu, 3,3 tys. ton krystalicznej hydroksyloaminy, 40 tys. ton estrów metylowych kwasów tłuszczowych (biopaliwo) oraz 24 tys. ton dwutlenku węgla wyższego gatunku.
Spółka Grodno Azot wchodzi do top-5 rosyjsko-białoruskich projektów integracyjnych, których realizacja jest przewidziana porozumieniami rządu RF i RB.

Zakład zużywa ok. 2 mld m sześć. gazu rocznie. Surowiec ten dostarcza nadal Gazprom.
Jak informują polskie służby dyplomatyczne, w lipcu br. koncern Belneftekhim i córka Gazpromu – Gazprom investprojekt porozumiały się w sprawie przystąpienia do opracowania formy współpracy przy budowie nowego kompleksu azotowego w Grodno Azot.

Ale o pakiet akcji Grodno Azot w tym roku zaczęła starać się także spółka Rosneft. Rozpatrywała ona możliwości bezpośrednich dostaw gazu do Grodno Azot z pominięciem białoruskich sieci, co znacznie podwyższa cenę gazu.
Obecnie na czoło stawki negocjatorów wysunął się prawdopodobnie EuroChem, który już wcześniej zgłaszał swoją ofertę. Jest to jedna z większych na świecie firm produkujących nawozy sztuczne. Po trzech kwartałach br. jej skonsolidowane przychody miały wartość w przeliczeniu ok. 1,3 mld USD (1,5 mld w analogicznym okresie ub.r.). /Źródło: www.wnp.pl/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent