Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Nafta Polska - Sprzedaż Rynku Chemicznego

Drukuj

Nafta Polska - Sprzedaż Rynku Chemicznego

Osiem firm i inwestorów finansowych jest zainteresowanych kupnem czterech zakładów chemicznych, które chce sprzedać Nafta Polska. Prywatyzacji sprzyja dobra koniunktura na rynku chemicznym.

Nafta Polska, spółka skarbu państwa odpowiedzialna za prywatyzację i restrukturyzację branży naftowej i chemicznej, chce sprzedać 80 proc. akcji czterech firm: Zakładów Azotowych "Kędzierzyn", Zakładów Azotowych "Tarnów", bydgoskiego Zachemu oraz Zakładów Chemicznych w Sarzynie. Firmy te należą do najważniejszych w kraju producentów nawozów i tworzyw sztucznych oraz półproduktów dla przemysłu elektromaszynowego, chemicznego, farmaceutycznego. Ich udział w krajowym rynku w niektórych produktach przekracza 50 proc. Inwestorów do składania ofert mogą zachęcić dobre wyniki prywatyzowanych firm. Trzy w pierwszym półroczu miały lepszy wynik finansowy niż przed rokiem. Kłopoty przeżywa Zachem. Strata spółki po sześciu miesiącach wyniosła aż 20 mln zł. Złą sytuację tłumaczy m.in. zmniejszeniem zapotrzebowania na swoje produkty w Chinach, gdzie w tym segmencie nastąpiło spowolnienie gospodarcze.  Jednak dobra koniunktura w branży może nie potrwać długo.

Adam Sęk, prezes Nafty, wyjaśnia nam, że prywatyzacja daje szansę na unowocześnienie produkcji tych firm oraz znalezienie partnera, który dysponowałby np. siecią sprzedaży i kontaktów handlowych. - W przypadku pogorszenia sytuacji rynkowej sprywatyzowane firmy miałyby silniejszą pozycję. Jeżeli nie znajdziemy dla nich partnera, potrzebna będzie radykalna restrukturyzacja, zwłaszcza że firmy nie mają co liczyć na dokapitalizowanie przez państwo, o czym wcześniej się mówiło - dodaje Sęk. Ze sprzedażą zakładów nie powinno być problemu. 

Nafta liczy, że za akcje spółek otrzyma około pół miliarda złotych. Już wybrała inwestorów, którzy będą mogli zbadać finanse przeznaczonych do prywatyzacji firm. Wyniki finansowe Tarnowa i Kędzierzyna zbadają należący do Orlenu Anwil, norweski koncern Yara oraz prywatna niemiecka spółka PCC (właściciel zakładów chemicznych w Brzegu Dolnym). Kupnem Zachemu oprócz PCC jest zainteresowany giełdowy Ciech oraz Malborskie Zakłady Chemiczne "Organika". Aż pięć instytucji zbada sytuację finansową Sarzyny. Oprócz Ciechu i PCC są to fundusze inwestycyjne Polish Enterprise i Advent International oraz Zakłady Chemiczne "Organika - Azot". - O wyborze oferenta zadecydują cena oraz pakiet inwestycyjny. Liczymy, że sprzedaż zakładów sfinalizujemy na przełomie tego i następnego roku - mówi Cezary Nowosada, członek zarządu Nafty. /www.gazeta.pl/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent