Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

NewConnect Za Połowę Ceny

Drukuj

NewConnect Za Połowę Ceny

Blisko trzy lata temu, a dokładnie 30 sierpnia 2007 roku, powstał pierwszy w Polsce, zorganizowany i prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., rynek alternatywny zwany NewConnect. Dziś NewConnect w świadomości wielu inwestorów oraz przedstawicieli spółek stanowi nadal swoistą nowość, należy jednak zauważyć, że w Europie alternatywne systemy obrotu już na stałe zagościły w świadomości uczestników rynku kapitałowego czego dowodem są prężnie działające rynki: AIM w Londynie, MAC w Mediolanie, Entry Standard we Frankfurcie, czy First North w ramach skandynawskiej grupy giełd OMX. NewConnect w zamierzeniach organizatorów konstruowany był dla młodych, rozwijających się firm, działających zwłaszcza w obszarze nowych technologii. Polski alternatywny system obrotu powstał z myślą o dynamicznych firmach z wysoce innowacyjnych sektorów gospodarki, jednak praktyka pokazuje, że znajdują na nim miejsce przedsiębiorstwa z każdej branży. Tym samym NewConnect stanowi szansę dla wszystkich przedsiębiorstw na szybszy rozwój uwieńczony przyjęciem do grona dużych i wartościowych polskich spółek kapitałowych oraz możliwość otrzymania znacznego zastrzyku finansowego poprzez emisję nowych akcji przy wykorzystaniu szeroko stosowanej obecnie procedury oferty prywatnej, bez konieczności zaciągania zobowiązań wiążących się z koniecznością spłaty otrzymanego kapitału. NewConnect dedykowany jest także dla spółek, które ze względu na swoją wielkość, zbyt małą wiarygodność kredytową lub krótką historię działalności nie są w stanie efektywnie pozyskiwać kapitału na finansowanie swoich przedsięwzięć. Głównymi zaletami nowego rynku są prostsze warunki wprowadzenia spółki do obrotu, minimalne wymogi informacyjne a co za tym idzie – łatwiejsze pozyskanie kapitału. Czy istnieje jednak jakakolwiek możliwość aby początkowe koszty pozyskania kapitału oraz debiutu na nowym rynku, które często stanowią istotną barierę wejścia dla niewielkich firm, stały się jeszcze niższe, a proces wprowadzenia na rynek alternatywny znacznie tańszy? Tak. Taką możliwość stwarza dotacja unijna.

Debiut na rynku NewConnect oraz pozyskanie kapitału na innowacyjną działalność wpisuje sie w ramy trzeciej osi priorytetowej „Kapitał dla innowacji” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, który umożliwia dostęp do unijnych źródeł finansowania dla innowacyjnych przedsięwzięć. Działanie 3.3 „Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP” Poddziałanie 3.3.2 „Wsparcie dla MSP” bezpośrednio koresponduje z celami przedsiębiorstw jakimi są debiut na rynku NewConnect oraz aktywizacja inwestorów poprzez tworzenie dogodnych warunków do inwestowania w spółki poszukujące zewnętrznych źródeł finansowania. Dotacja unijna z Poddziałania 3.3.2 przeznaczona jest na zakup usług doradczych w zakresie przygotowania dokumentacji i analiz, niezbędnych do pozyskania inwestora zewnętrznego o charakterze udziałowym, a zatem może zostać wykorzystana do refundacji kosztów poniesionych na sporządzenie dokumentu informacyjnego, prospektu emisyjnego, memorandum ofertowego, prezentacji inwestorskiej, dokumentu due diligence, biznes planu, struktury emisji, opinii biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego lub innych dokumentów związanych z procesem pozyskania finansowania i debiutu na rynku alternatywnym. Skorzystać z dotacji może mikroprzedsiębiorca, mały lub średni przedsiębiorca prowadzący działalność i mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Poziom dofinansowania (intensywność wsparcia) na zakup usług doradczych nie może przekroczyć 50% wydatków kwalifikowanych faktycznie poniesionych na sporządzenie dokumentacji i analiz potrzebnych do zrealizowania oferty i pozyskania inwestorów zewnętrznych. Kwota udzielonego wsparcia dla mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy na zakup usług doradczych nie może być wyższaniż 2.000.000 EUR na jeden projekt. Z praktycznego punktu widzenia koszt debiutu emitenta na rynku NewConnect oscyluje wokół kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych w zależności od spółki i wielkości oferty. Budżet działaniawynosi aż 50.000.000euro, a kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w bieżącym roku wynosi 20.624.500zł. Nabór prowadzonyjest w trybie ciągłym do wyczerpania środków przewidzianych na dofinansowanie projektów na 2010 rok i jednocześnie nie dłużej niż do 30 grudnia 2010 r. (PARP może jednak zamknąć nabór wniosków wcześniej, jeżeli łączna kwota dofinansowania w ramach złożonych wniosków osiągnie 130% alokacji przewidzianej na dany rok). Istotnym elementem o którym warto pamiętać jest fakt, iż wniosek o dofinansowanie nie może zostać złożony po dacie rozpoczęcia procesu (np. podpisania umowy z doradcą) oraz później niż w terminie zakończenia naboru wniosków.
 
Aby proces debiutu przedsiębiorstwa na rynek NewConnect przebiegał sprawnie, efektywnie i możliwie optymalnie kosztowo rekomendowane jest skontaktowanie się z doradcą finansowym, który pomoże przygotować i usystematyzować cały proces wprowadzania spółki na rynek alternatywny oraz przygotuje harmonogram i zaplanuje przebieg oferty i pozyskanie kapitału.
W sprawie dotacji unijnej najlepiej jest skorzystać z doświadczenia podmiotów specjalizujących się w pozyskiwaniu środków pomocowych z poddziałania 3.3.2./Piotr Wiśniewski - Wiceprezes Zarządu, Makler Papierów Wartościowych, http://prometeia.pl/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent