Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Nowa Instalacja Epichlorohydryny w Zachemie

Drukuj

Nowa Instalacja Epichlorohydryny w Zachemie

Zachem, należące do Grupy Chemicznej Ciech, podpisały z giełdową spółką Prochem umowę na pełnienie przez tę firmę roli Generalnego Realizatora Inwestycji dla projektu „Budowa instalacji i wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji epichlorohydryny z gliceryny" (GTE) realizowanego w Bydgoszczy- poinformował Ciech.

Wydatki kwalifikowane w ramach tego projektu wynoszą ponad 55 mln zł. Zachem pozyskał na ten cel dofinansowanie ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, w wysokości 27,65 mln zł.
- Podpisanie umowy z Prochemem rozpoczyna kolejny bardzo ważny etap prac nad tą inwestycją. Zadaniem głównego realizatora będzie między innymi skompletowanie dostaw dla instalacji GTE, wybór podwykonawców poszczególnych prac branżowych podczas realizacji inwestycji i nadzorowanie całego procesu budowy instalacji oraz udział w jej uruchomieniu – mówi Krzysztof Grad, rzecznik Grupy Chemicznej Ciech.
Epichlorochydryna (EPI) jest jednym z podstawowych surowców do produkcji żywic epoksydowych wytwarzanych w Zakładach Chemicznych Organika-Sarzyna, również należących do Grupy Chemicznej Ciech.
- Inwestycja w Zachemie stanowi istotne wzmocnienie biznesu epoksydowego w Organice-Sarzynie. W ten sposób uwalniamy efekty synergii pomiędzy zakładami w grupie – podkreśla Krzysztof Grad.
W ramach realizacji projektu Zachem ma już gotowy raport oddziaływania na środowisko, decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, projekt procesowy i projekt budowlany. W trakcie opracowywania jest projekt techniczny, a pozwolenie na budowę oczekiwane jest w sierpniu.
Spodziewane efekty inwestycji to nie tylko wymierne korzyści ekonomiczne, w tym integracja procesów chemicznych w Zachemie, ale również pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Nowa technologia zapewni, jak wyjaśnia Ciech, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i zagospodarowanie odpadów w postaci gliceryny odpadowej. W tej chwili tego typu technologię stosuje mniej niż 5 proc. producentów EPI na świecie. Zakończenie realizacji inwestycji przewiduje się na 31 grudnia 2011 r. /Źródło: www.wnp.pl/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent