Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Odliczenie Darowizn Od Dochodu w PIT-36
Odliczenie Darowizn Od Dochodu w PIT-36
Jakie darowizny odliczamy w PIT 36?
W deklaracji rocznej PIT 36 podatnik może odliczyć od osiągniętego dochodu darowizny dokonane w rozliczanym roku podatkowym:
- z tytułu honorowego krwiodawstwa
Darowizny te realizowane są przez honorowych dawców krwi zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (t. j. Dz. U. z 2014 r. poz. 332). Za honorowego krwiodawcę uważa się osobę, która oddała bezpłatnie krew i jest zarejestrowana w stacji krwiodawstwa lub innym punkcie publicznej służby krwi.
- na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą
Odliczeniu podlegają potwierdzone darowizny na rzecz kościelnych osób prawnych prowadzących działalności charytatywno-opiekuńczą.
- na działalność pożytku publicznego
Odliczeniu podlegają darowizny na rzecz organizacji pozarządowych realizujących cele w sferze pożytku publicznego, określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, takich jak np. ochrona i promocja zdrowia, pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, wspomaganie rozwoju ekonomicznego, technicznego, innowacyjności, rozwoju edukacji, szkolnictwa, kultury i sztuki. Mogą to być organizacje działające w Polsce i zagraniczne.
W przypadku pomocy osobom w trudnej sytuacji nie można odliczyć darowizn przekazanych bezpośrednio osobie fizycznej, ale odliczeniu podlegają wpłaty celowe dokonane na konto organizacji ze wskazaniem osoby, której ma być udzielona pomoc.
- na cele kultu religijnego
Od dochodu w PIT 36 można odliczyć darowizny przekazane na kult religijny.
Odliczyć możemy darowizny przekazane nie tylko na rzecz Kościoła Katolickiego, ale też innych kościołów w działających Polsce jak :Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Zielonoświątkowy, Starokatolicki Mariawitów, Kościół Polskokatolicki, Kościół Katolicki Mariawitów, Kościół Ewangelicko-Reformowany.
Jakie kwoty możemy odliczyć w PIT 36?
Odliczeń z tytułu darowizny na rzecz kościelnej działalności charytatywno-opiekuńczej możemy dokonać w wysokości faktycznie przekazanej, nawet do 100% uzyskanego dochodu - wypowiada się pracownik portalu www.pitax.pl. Odliczenie nie jest w tym przypadku limitowane. Limitem może być tylko wysokość dochodu osiągniętego przez podatnika, gdyż nie można odliczyć więcej niż 100% dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym.
Pozostałe trzy rodzaje darowizn są ograniczone do 6% dochodu rocznego. Jest to limit wspólny dla krwiodawstwa, darowizny dla organizacji pozarządowej i na kult religijny. W ramach każdego rodzaju darowizny można odliczyć kwotę faktycznie przekazaną, ale nie więcej jednak niż 6% dochodu darczyńcy. W przypadku dokonania darowizn na różne cele, suma odliczeń nie może przekroczyć 6% kwoty dochodu.
Wysokość ulgi z tytułu honorowego oddania krwi jest też ograniczona limitami ilości i częstotliwości oddawania krwi. Mężczyźni mogą oddawać krew nie częściej niż co 8 tygodni, a kobiety co 12 tygodni. Jednorazowo pobranie krwi nie może przekroczyć 450 ml. Ilości pobieranego osocza mogą być większe, do 15 l w roku. Kwota do odliczenia wynika z przemnożenia ilości oddanej krwi i osocza przez przysługujacy ekwiwalent pieniężny (aktualnie 130 zł za 1 litr krwi)). Wysokość darowizny krwi wymaga udokumentowania zaświadczeniem publicznej jednostki krwiodawstwa o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę.
Dokumentowanie darowizn
Darowizny odliczane muszą mieć udokumentowanie ich dokonania. W Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych postawiony jest wymóg przekazywania darowizn pieniężnych na rachunek bankowy obdarowanego. Darowizny rzeczowe wymagają posiadania dokumentu z danymi identyfikującymi darczyńcę i obdarowanego, wyrażoną w złotówkach wartość przekazanej/otrzymanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
Podatnik jest obowiązany na formularzu PIT/O, który stanowi załącznik do zeznania PIT-36, wykazać wartość przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane identyfikujące obdarowanego, w szczególności nazwę i adres:
- stacji krwiodawstwa realizującej zadania w zakresie pobierania krwi,
- organizacji pozarządowej działającej w sferze pożytku publicznego,
- otrzymujacego darowiznę kościoła.
Dodatkowo przepisy „ustaw kościelnych" wymagają pokwitowania odbioru darowizny przez obdarowanego oraz sporządzenia i dostarczenia darczyńcy sprawozdania z wykorzystania podarowanych środków na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą w okresie dwóch lat od otrzymania darowizny.
Rozliczenie PIT 36 z programem PITax.pl Łatwe podatki
Rozliczenie PIT 36 (z załącznikiem PIT/O) z odliczeniami z tytułu darowizn nie będzie trudne, jeżeli skorzystamy z programu PITax.pl Łatwe podatki. Program wykona za nas wszystkie obliczenia zgodnie z obowiązującymi zasadami. PITax.pl Łatwe podatki oferuje możliwość bezpłatnego rozliczenia deklaracji podatkowych, a także dostęp do obszernej bazy wiedzy podatkowej i pomoc ze strony zespołu doświadczonych ekspertów i doradców podatkowych.