Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Odsysanie Pyłu i Gospodarka Odpadami TS

Drukuj

Odsysanie Pyłu i Gospodarka Odpadami TS

Odsysanie pyłu i gospodarka odpadami powstającymi przy przetwarzaniu tworzyw sztucznych

Produkcja tworzyw sztucznych na przestrzeni ostatnich lat wzrosła wielokrotnie. Szacuje się, że jeszcze w 1950 roku na świecie wytwarzano ich około 1,5 mln ton, a w 2015 już… 322 mln ton. Zastępują one drewno, metal, szkło. Obecnie wytwarzane są jednak także sztuczne polimery, które nie mają swoich odpowiedników w naturze. Ogromny wzrost produkcyjny wiążę się jednak z koniecznością zaplanowania zrównoważonej gospodarki odpadami powstającymi podczas ich wytwarzania oraz zaprojektowania nowoczesnych instalacji do odsysania szkodliwych pyłów.

Co warto wiedzieć o tworzywach sztucznych?

Tworzywa sztuczne są określane terminem polimerów. Są to długie cząsteczki zbudowane z niewielkich monomerów. Warto pamiętać, że same polimery zwykle pozostają obojętne dla środowiska naturalnego oraz zdrowia człowieka. Monomery, z których powstają, mogą być szkodliwe.

Naturalne polimery występują w świecie fauny i flory. Polimery sztuczne powstają zwykle z ropy naftowej (około 4% wydobywanych światowych zasobów tego surowca przetwarzanych jest na tworzywa sztuczne). Tworzywa sztuczne stanowią zaledwie 1% masy odpadów produkowanych przez człowieka. Ich specyficzna budowa chemiczna sprawia jednak, że w warunkach naturalnych nie ulegają samoistnemu rozkładowi. W praktyce oznacza to, że ich składowanie na wysypiskach nie jest korzystne dla planety.

Warto podkreślić, że są one wartościowym materiałem recyklingowym. Zużyte wyroby z tworzyw sztucznych doskonale sprawdzą sie do odzysku surowca polimerowego (przykładem są bluzy polarowe szyte z przerobionych butelek PET). Odpady są przerabiane również na paliwa alternatywne. W ten sposób odzyskiwana jest energia (wartość energetyczna tworzyw sztucznych jest porównywalna z wartością węgla kamiennego).

 

Obróbka tworzyw sztucznych – co z pyłami?

Obróbka sztucznych polimerów wiąże się z powstawaniem pyłu, pary i wiórów. Ważne jest odpowiednie zaplanowanie ich odsysania i usuwania. To pozwala zapewnić optymalne warunki środowiska pracy, obniżyć awaryjność maszyn oraz zadbać o najwyższą jakość produktu końcowego.

Höcker Polytechnik GmbH dostarcza systemy odsysania pyłu. Firma już od 1962 roku projektuje, planuje, buduje i wdraża wydajne instalacje techniki powietrznej oraz systemy brykietujące. Analiza rodzajów tworzyw sztucznych wytwarzanych w firmie Klienta i stosowanych przez przedsiębiorstwo rozwiązań technologicznych pomaga jej tworzyć nowoczesne systemy, które pozwalają sprawnie usuwać plastikowe wióry i pyły przylegające statycznie. Odpylane materiały są odprowadzane automatycznie, co zwiększa wydajność pracy.  Odsysany pył może trafiać do specjalnych pojemników lub brykieciarki Höcker Polytechnik. Systemy są nie tylko niezawodne, ale i energooszczędne, co znacznie obniża koszty produkcyjne.

 

Przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych w Europie

 

Unia Europejska już od dłuższego czasu opracowuje rozwiązania, które mają na celu ograniczenie odpadów z tworzyw sztucznych. Parlament Europejski poparł ustawę, która przewiduje wdrożenie w życie do 2030 roku strategii w dziedzinie gospodarki odpadami z tworzyw sztucznych. Do tego czasu wszystkie odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych powinny być dostosowane do recyklingu.

Obecnie w Europie najczęstszą metodą utylizacji tych odpadów jest odzyskiwanie energii. Drugie miejsce zajmuje zaś szkodliwe dla środowiska składowanie na wysypiskach. Usprawnienie recyklingu jest konieczne, aby obniżyć emisję szkodliwego CO2 do atmosfery (produkcja i spalanie tworzyw sztucznych na świecie rocznie emituje do atmosfery około 400 mln ton CO2.).

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent