Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Parki Technologiczne - Szansa na Rozwój

Drukuj

Parki Technologiczne - Szansa na Rozwój

Niskie koszty działalności gospodarczej, ulgi w podatkach, doradztwo biznesowe i transfer technologii – takie korzyści dla firm płyną z inwestowania na terenie parków przemysłowych i technologicznych. Zadaniem parków jest wspieranie rozwoju gospodarczego w Polsce, są one coraz bardziej popularnym instrumentem, choć jeszcze nie tak szeroko znanym jak Specjalne Strefy Ekonomiczne. Park to wyodrębniona formalnie i finansowo instytucja, która posiada własne nieruchomości oraz swoimi działaniami wspiera działalność gospodarczą opartą na wiedzy.

Główną rolą parku jest tworzenie korzystnych warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to przedsięwzięcie biznesowe, które może jednak posiadać różny status prawny. Parki mogą działać w oparciu o spółkę prawa handlowego, fundację lub stowarzyszenie. Podmiotem zarządzającym może też być bezpośrednio uczelnia. Status prawny ma dla inwestora znaczenie ze względu na możliwość uzyskania dotacji państwowych lub pochodzących z funduszy strukturalnych UE. Obecnie w Polsce funkcjonuje około trzydziestu parków. Podstawą prawną ich działania jest ustawa o finansowym wspieraniu inwestycji z 2002 roku. Park przemysłowy to zespół nieruchomości, który wraz z infrastrukturą pozostał po zlikwidowanym przedsiębiorstwie. Umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej przedsiębiorcom, szczególnie firmom z sektora MSP. Celem parku technologicznego natomiast jest ułatwianie i przyspieszanie wymiany wiedzy oraz nowoczesnych technologii między instytucjami badawczymi a biznesem.

Przedsiębiorcom wykorzystującym nowoczesne technologie parki technologiczne mogą zaoferować doradztwo w tworzeniu i rozwoju firmy oraz w dziedzinie transferu technologii. Parki czuwają też nad procesem przekształcania wyników badań naukowych w innowacje technologiczne. Ta właśnie idea przyświecała pierwszym tworzonym parkom technologicznym – miały one odgrywać rolę miejsca spotkań świata nauki ze światem biznesu.

Inwestowanie w parkach technologicznych ma jeszcze jedną zaletę. Parki zakładane są na wyznaczonej, ograniczonej przestrzeni. Takie miejsce i zgromadzenie na jednym terenie wielu firm w naturalny sposób ułatwia nawiązywanie między nimi współpracy. Mimo wielu podobnych cech, parki bardzo różnią się między sobą. Każdy z nich ma indywidualny charakter, który odzwierciedla specyfikę lokalnego środowiska naukowego i biznesu, typ gospodarki i tradycje przemysłowe regionu. Dla przedsiębiorcy pragnącego inwestować w innowacyjne technologie jest to jednak znakomite miejsce dla rozpoczęcia działań. /Źródło: PAIiIZ/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent