Działanie 4.5, Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie ochrony powietrza, będzie kolejnym zagadnieniem omawianym w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet IV - Przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska.
Konieczność poprawy jakości powietrza poprzez obniżenie wielkości emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych z instalacji spalania paliw, dla wielu firm stwarza poważny problem. Wiąże się to bowiem bardzo często z opłatami jakie trzeba ponosić za emisję spalin do środowiska. Jednocześnie inwestycje polegające na modernizacji tych instalacji są zwykle znaczące, dlatego te firmy, które chcą, bądź są zmuszone do obniżenia omawianej emisji mogą skorzystać z dofinansowania w ramach działania 4.5. W ramach tego działania można będzie np. modernizować kotłownie, piece i systemy ciepłownicze, ale także instalować nowoczesne urządzenia ograniczające emisję czy stosujące czystsze źródła energii. Pomoc dla przedsiębiorców będzie ukierunkowana na inwestycje w zakresie ochrony powietrza i dostosowanie istniejących instalacji do wymagań wynikających z dyrektywy 2001/80/WE w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze źródeł spalania.
Jako priorytetowo będą traktowane projekty dotyczące instalacji o mocy powyżej 50 MW (także jednostek opalanych węglem), prowadzące do zmniejszenia emisji pyłów i gazów. W ramach działania preferowane będą również instalacje wymienione na liście odstępstw od wymagań dyrektywy 2001/80/WE, umieszczonej w załączniku XII Traktatu Akcesyjnego.
Wsparciem nie zostaną objęte projekty związane z wysokosprawną kogeneracją, budową jednostek wytwarzania energii, oraz projekty polegające wyłącznie na budowie lub przebudowie elektroenergetycznych sieci dystrybucji wysokiego, średniego i niskiego napięcia oraz wyłącznie sieci ciepłowniczych mających na celu ograniczenie strat sieciowych. Bardzo istotnym jest fakt, iż wsparcie nie może być udzielone na dostosowanie się przedsiębiorstw do standardów, dla których okres przejściowy się skończył.
W ramach tego działania wspierane będą inwestycje polegające na:
1. Modernizacji lub rozbudowie instalacji spalania paliw i systemów ciepłowniczych,
2. Modernizacji urządzeń lub wyposażeniu instalacji spalania paliw w urządzenia lub instalacje do ograniczenia emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych,
3. Konwersji instalacji spalania paliw na rozwiązania przyjazne środowisku.
Inwestycje dotyczące ochrony środowiska dla sektora MŚP będą realizowane także w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych (linia demarkacyjna przebiega na podstawie kryterium finansowego, które wynosi 8 mln PLN).
Również ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach osi 1 Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej, będzie możliwe finansowanie zakupu lub instalacji urządzeń służących poprawie ochrony środowiska. Beneficjentami będą osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które:
- wykonują działalność w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych;
- działają jako przedsiębiorcy wykonujący działalność jako małe lub średnie przedsiębiorstwo lub przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 750 pracowników, lub przedsiębiorstwo, którego obrót nie przekracza równowartości w PLN 200 mln euro.
Maksymalna wysokość pomocy, przyznana w okresie realizacji PROW jednemu beneficjentowi może wynosić 20 mln PLN.
W ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektorów Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich priorytetu II Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe,
przetwórstwo i rynek rybny, działania 2.5 „Inwestycje w przetwórstwo i obrót”, operacji 2 Modernizacja zakładów przetwórstwa rybnego dla poprawy warunków działania, będą finansowane działania związane z dostosowaniem zakładów przetwórczych do obowiązujących przepisów w zakresie ochrony środowiska z uwzględnieniem zmniejszenia
negatywnego oddziaływania na środowisko. Beneficjentami działania, podobnie jak w przypadku RPOW, będą przedsiębiorstwa zatrudniające do 750 pracowników lub posiadające obrót mniejszy niż 200 mln EUR.
Starając się o dofinansowanie należy pamiętać, iż objęta nim inwestycja, w przypadku wystąpienia pomocy publicznej, nie może być rozpoczęta. Wydatkami kwalifikującymi się bowiem do objęcia wsparciem są wydatki poniesione nie wcześniej niż w dniu następującym po dniu otrzymania potwierdzenia określającego, że projekt kwalifikuje się do wsparcia. Potwierdzenie takie jest wysyłane w przeciągu miesiąca od dnia wpłynięcia wniosku o udzielenie wsparcia.
Ogłoszenie o naborze nastąpi w pierwszym kwartale 2009 roku i pojawi się na stronach www.ekoportal.gov.pl oraz www.nfosigw.gov.pl natomiast sam nabór odbędzie się 30 dni po ogłoszeniu. Najprawdopodobniej będzie to początek II kwartału 2009r. choć oficjalnie takiej informacji na chwilę obecną nie ma. Podobnie jak w poprzednich działaniach, najpierw będą składane wnioski wstępne. Instytucja Wdrażająca, czyli Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rezerwuje sobie 30 dni na ocenę formalną wniosku wstępnego. Jeśli jest ona pozytywna, pozwala wnioskodawcy na rozpoczęcie inwestycji oraz złożenie wniosku o dofinansowanie, czyli wniosku zasadniczego.
Wnioskować o środki w tym działaniu mogą firmy zarówno z sektora MŚP, jak i firmy duże, ale minimalna wartość projektu została wprowadzona dla firm z sektora MŚP i wynosi 8 000 000 PLN. Podział ten wynika faktu opisanego powyżej, a mianowicie inwestycje dotyczące ochrony środowiska dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw będą realizowane także w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych (linia demarkacyjna przebiega na podstawie kryterium finansowego, które wynosi 8 000 000 PLN), oraz innych programów operacyjnych.
Maksymalny poziom dofinansowania dla wszystkich firm wynosi w ramach tego działania 20 000 000 PLN.
W omawianym działaniu można liczyć na zwrot 30% całości kosztów kwalifikowanych, jednak refundacji nie będą podlegały:
A) odsetki od zadłużenia,
B) zakup gruntów za kwotę przekraczającą 10% całkowitych wydatków kwalifikowalnych w ramach danej operacji,
C) projekty z zakresu mieszkalnictwa,
D) podlegający zwrotowi podatek VAT.
Reasumując, działanie 4.5 skierowane jest do tych firm, które planują zmniejszyć emisję do środowiska pyłów i gazów emitowanych przez instalacje grzewcze. /Michał Tchórzewski - Menadżer Projektów SmartConsulting /