Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Biznes Info
RSS
POIG - Działanie 1.4-4.1
POIG - Działanie 1.4-4.1
Chcąc pisać o działaniu 1.4-4.1 jako instrumencie dającym możliwość przeprowadzenia prac B+R i ich wdrożenia, trzeba najpierw wspomnieć o Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka. PO IG to program wspierający rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw oraz konkurencyjność polskiej gospodarki. Ma on ułatwić dostęp do finansowania innowacyjnych przedsięwzięć podejmowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa, a równocześnie ma zachęcić firmy do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. W ramach tego programu dofinansowane są głównie projekty, które są innowacyjne w skali kraju bądź też na poziomie międzynarodowym i w głównej mierze dotyczą zastosowania nowych rozwiązań technologicznych, produktów czy usług.
Działanie 1.4-4.1 Wsparcie projektów celowych oraz wsparcie wdrożeń wyników prac B+R
Wspomniany Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka obejmuje działanie 1.4-4.1. Zanim przejdziemy do opisu danego działania warto podkreślić jedną rzecz: polskich przedsiębiorców cechuje bardzo niska skłonność do inwestowania w innowacje, a zwłaszcza te oparte na prowadzeniu prac B+R. Celem tego działania jest dostarczenie przedsiębiorcom wsparcia umożliwiającego zdobywanie nowych, innowacyjnych narzędzi i produktów dla rozwoju działalności i podnoszenia poziomu konkurencyjności na rynku.
Działanie 1.4-4.1 jest tym bardziej ciekawe, że zostało podzielone na dwa - powiązane ze sobą - etapy. Etap I dotyczy ściśle działania 1.4, natomiast etap II działania 4.1. W ramach etapu I beneficjenci będą mogli starać się o dofinansowanie na projekty badawcze i rozwojowe prowadzone przez przedsiębiorców (samodzielnie lub we współpracy z jednostkami naukowymi), aż do momentu stworzenia prototypu. Etap II obejmuje przygotowanie do wdrożenia i wdrożenie wyników B+R, finansowanych w ramach działania 1.4 poprzez inwestycje takie jak: zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, koniecznych do wdrożenia wyników B+R realizowanych w ramach I etapu. Wniosek składany w ramach danego działania, będzie podlegał całościowej ocenie obejmującej zarówno część badawczą, jak i wdrożeniową. W przypadku pomyślnego przejścia procedury oceny wnioskodawca otrzymuje informację o dofinansowaniu części badawczej (działanie 1.4) i warunkowym dofinansowaniu części wdrożeniowej (działanie 4.1). Gdy beneficjent zakończy realizację części badawczej, będzie musiał przystąpić do weryfikacji osiągniętych w jej trakcie wyników. Jeżeli okaże się, że działania w ramach części badawczej przeprowadzone zostały pomyślnie, wówczas beneficjent będzie musiał przeprowadzić badania rynkowe, wskazujące, że wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych ma sens z ekonomicznego punktu widzenia. Gdy okaże się, że warunki rynkowe są pozytywne, wtedy wnioskodawca otrzymuje dofinansowanie części przygotowawczej do wdrożenia części badawczej.
Gdyby okazało się, że w trakcie realizacji działania 1.4 lub po jego zakończeniu, warunki rynkowe zmieniły się na tyle, że wdrożenie nie ma sensu z ekonomicznego punktu widzenia, beneficjent nie będzie musiał oddawać środków przyznanych na część badawczo-rozwojową.
O dofinansowanie w ramach działania 1.4-4.1 mogą starać się przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność i mają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Łączna wartość całego projektu celowego, w ramach działania 1.4-4.1, nie może przekroczyć równowartości kwoty 50 milionów euro. Z kolei, kwota wsparcia na prace badawcze i rozwojowe nie może przekroczyć 7,5 miliona euro, a wsparcie na wdrożenie wyników prac badawczych i rozwojowych nie może być wyższe niż 20 milionów złotych.
Wsparcie w ramach etapu I dla mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy wynosi 70% w przypadku badań przemysłowych oraz 45% w przypadku prac rozwojowych; dla średniego przedsiębiorcy 60% w przypadku badań przemysłowych oraz 35% w przypadku prac rozwojowych; dla dużego przedsiębiorcy 50% w przypadku badań przemysłowych oraz 25% w przypadku prac rozwojowych.
W tym miejscu, należałoby przybliżyć przedsiębiorcom czym są badania przemysłowe, a czym prace rozwojowe i jaka jest różnica między nimi. Badania przemysłowe to planowane badania mające na celu uzyskanie nowej wiedzy, która może być bezpośrednio przydatna do opracowania nowych lub znaczącego udoskonalenia istniejących produktów, procesów lub usług. Natomiast prace rozwojowe, to prace które wykorzystują dotychczasową wiedzę, prowadzone również w celu wytworzenia nowych lub udoskonalenia istniejących materiałów, wyrobów, usług. Wysokość wsparcia w ramach etapu II- wdrożenia wyników prac badawczych i rozwojowychm w ramach części inwestycyjnej wynosi od 30% do 70% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, w zależności od założeń Mapy pomocy regionalnej.
Podsumowując- z działania 1.4-4.1 mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy nie tylko chcą uzyskać dofinansowanie na prace badawczo-rozwojowe, ale również na wdrożenie wyników tych prac i rozpoczęcie produkcji seryjnej. /Mira Michalska, Konsultant - Zespół Doradców Unijnych/
-
Dział Doradztwa SmartConsulting
-
ul. Kożuchowska 12
-
51-631 Wrocław
-
Tel.: (71) 334 10 00
-
Fax: (71) 334 10 01
-
e-mail:
-
Oddział w Warszawie: ul. Kochanowskiego 45A/18, 01-864 Warszawa - Tel. (22) 6397494
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)
Brak dostępu do komentarzy. Zaloguj się aby dodać komentarz