Dla wielu przedsiębiorców mających interesujący pomysł inwestycyjny, barierą wejścia na rynek jest brak możliwości finansowania swojej inwestycji. Często jest bowiem tak, że kredyt w banku wymaga posiadania znaczących zabezpieczeń i udokumentowanej, pozytywnej historii finansowej. Trudno jest więc uzyskać kredyt firmie, która działa od niedawna, lub firmie, która na przykład wykazuje w analizowanym okresie stratę księgową, choć nie musi wcale być firmą nierentowną.
Dokapitalizowanie poprzez giełdę, nawet w przypadku, gdy firma chce wejść do alternatywnego systemu obrotu, czyni na rynek NewConnect, też jest procedurą skomplikowaną i wymagającą posiadania statusu Spółki Akcyjnej bądź Komandytowo Akcyjnej. Jeśli więc firma chce pozyskać kapitał na swoje inwestycje, a nie jest zainteresowana pozyskaniem pieniędzy z banku lub z giełdy, zawsze może skorzystać z funduszów Private Equity.
Zasada działania tego funduszu jest prosta. Inwestor, Private Equity staje się wspólnikiem dofinansowanej firmy, a co za tym idzie, bierze na siebie ryzyko inwestycji, razem z pozostałymi właścicielami firmy. W tym przypadku cel inwestora jest zasadniczo zbieżny z celami współwłaścicieli. Zazwyczaj jest to dynamiczny rozwój firmy, wprowadzenie jej na nowe rynki zbytu i stworzenie efektywnej struktury zarządzania tą firmą.
Tak więc, podmiot będący inwestorem PE, poza tym, że posiada znaczące środki finansowe, posiada także doświadczenie w kierowaniu przedsiębiorstwem i w zwiększaniu jego wartości.
Podstawą wejścia do firmy inwestora PE, jest staranne oszacowanie ryzyka. W tym przypadku inwestor dokonuje analizy finansowej firmy oraz dokonuje weryfikacji ogólnej sytuacji, jaką zastaje w firmie. Można więc powiedzieć, że dokonuje oceny wartości firmy analizując to w jakiej kondycji firma jest w danym momencie, ale i jaki strumień dochodów jest w stanie zapewnić w przyszłości. W przeciwieństwie do banku, który posiada określone procedury ratingowe, inwestor PE podchodzi dużo bardziej elastycznie do badanej firmy i jest w stanie inwestować w takie przedsięwzięcia, które nie miałyby szans na uzyskanie kredytu. Co ważne, Venture Capital, będący częścią składową Private Equity, nie wymaga określenia spłaty odsetek od udzielonego wkładu. Fundusz VC zarabia tylko wtedy, gdy wzrasta wartość firmy.
Warto raz jeszcze podkreślić, że Venture Capital to nie tylko wkład pieniężny. Inwestor PE to wspólnik dysponujący doświadczeniem zyskanym podczas badania przedsiębiorstw, know-how w zakresie zarządzania, posiada rozliczne kontakty wynikające z analizy wielu projektów inwestycyjnych. Inwestor PE posiada to, czego wielu przedsiębiorców, zwłaszcza w początkowej fazie swojej działalności nie posiada, lub sobie nie uświadamia potrzeby posiadania, czyli umiejętność sprawnego poruszania się na rynku, czy szerzej w biznesie. Inwestor taki zna instytucje biznesu, zna strukturę wielu rynków i generalnie wiele mechanizmów rynkowych poprzez wieloletnią działalność. Inwestor PE, to zatem wsparcie finansowe, organizacyjne, oraz co też nie pozostaje bez znaczenia, zwiększenie wiarygodności na rynku. A więc jest to także droga do zwiększenia dostępności do kredytów bankowych lub do przygotowania się do emisji akcji. Nie powinno się też zakładać, że inwestor VC wejdzie do firmy, zainwestuje w nią część środków i po roku, kiedy oszacuje, że dalsze inwestowanie nie ma sensu, wyjdzie z firmy. Venture Capital to finansowanie zorientowane na kilkuletnią perspektywę czasu. Kapitał pozostaje w spółce zwykle około 5 lat, a czasem nawet dłużej. Właśnie ta cierpliwość jest bardzo ważna w młodych firmach, ponieważ zwykle potrzeba kilku lat na uzyskanie pierwszych pozytywnych efektów działalności.
Podobnym inwestorem do PE/VC jest Anioł biznesu. Zwykle jest to samodzielna zamożna osoba, przeznaczająca kapitał w zamian za udziały. Różnica między Aniołami biznesu a PE czy VC jest taka, że inwestują oni własne fundusze, zaś PE czy VC zwykle inwestują środki innych inwestorów, w ramach zorganizowanego funduszu, a wiec anioł biznesu jest jednoosobowym inwestorem zaś Venture Capital to swego rodzaju pośrednik pomiędzy posiadaczami kapitału, a tymi, którzy wyrażają na niego zapotrzebowanie.
W Polsce działają fundusze Private Equity/Venture Capital oraz Aniołowie Biznesu skupieni na przykład w Polskiej Sieci Aniołów Biznesu, zatem w razie powstania konieczności dekapitalizowania firmy, jest możliwość pozyskania tego typu kapitału na runku Polskim.
Reasumując należy powiedzieć, że fundusze Private Equity/Venture Capital, czy środki pochodzące od Aniołów Biznesu, to alternatywa wobec kapitału pochodzącego z banku czy emisji papierów wartościowych. Inwestorzy ci, są bowiem gotowi ponieść ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia, jednak co oczywiste, mając świadomość ponoszonego ryzyka, mają też większe oczekiwania udziału w zrealizowanym zysku. /Michał Tchórzewski - Kierownik Działu Audytów SmartConsulting /
-
Dział Doradztwa SmartConsulting
-
ul. Kożuchowska 12
-
51-631 Wrocław
-
Tel.: (71) 334 10 00
-
Fax: (71) 334 10 01
-
e-mail:
-
-
Oddział w Warszawie: ul. Kochanowskiego 45A/18, 01-864 Warszawa - Tel. (22) 6397494