Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Prognozy Dla Spółek Chemicznych

Drukuj

Prognozy Dla Spółek Chemicznych

Spośród spółek nawozowych najlepsze perspektywy mają przed sobą Z.A. Puławy. W Ciechu rok upłynie pod znakiem dalszej restrukturyzacji grupy oraz procesu dezinwestycji. Po sprzedaży Zachemu w dalszej kolejności na sprzedaż zostanie wystawiony Vitrosilicon, Alwernia oraz Organika - Sarzyna.
Najsłabsze perspektywy ma przed sobą Synthos ze względu na osłabieniem koniunktury gospodarczej na świecie. Takie są prognozy dla spółek z branży chemicznej według analityków banku PKO BP.
 
- Uważamy, iż napływ słabszych danych makroekonomicznych w kolejnych miesiącach roku oraz utrzymywanie się wysokich cen surowców używanych w produkcji chemikaliów będzie skutkowało spadkiem popytu na produkty chemiczne oraz zawężeniem marż na sprzedaży - podkreślą analitycy w prognozie na 2013 rok.

Spodziewają się także spadków kwartalnych wolumenów sprzedaży oraz osłabienia rentowności, a co za tym idzie pogorszenia wyników spółek chemicznych w stosunku do ubiegłego roku. Na wahania koniunktury gospodarczej najbardziej narażeni są producenci chemikaliów przemysłowych, ponieważ większość gałęzi przemysłu typu branża budowlana, motoryzacyjna, opakowań itp. odnotowują spadki produkcji na skutek ograniczenia siły nabywczej konsumentów, a co za tym idzie spadku popytu na dobra konsumpcyjne.

- Oczekujemy, iż dopóki nie pojawią się pierwsze oznaki ożywienia zarówno na świecie jak i w Polsce wyniki spółek chemicznych będą pod presją. Na tym tle pozytywnie wyróżnia się krajowa branża nawozowa, która ma za sobą rekordowy rok pod względem wyników. Osiągnięcie tak dobrych wyników było możliwe na skutek rosnącej siły nabywczej rolników oraz wysokich cen zbóż, wspierających utrzymywanie się wysokich cen nawozów. Jednak mimo obniżki taryfy gazowej wyższe ceny gazu w bieżącym roku w porównaniu do 2012 r. oraz lekka korekta cen nawozów nie pozwolą producentom nawozów poprawić ubiegłorocznych wyników - czytamy w raporcie.
 
Analitycy PKO BP oczekują, że ze względu na powtarzalny popyt na nawozy mimo pogorszenia rentowności produkcji akcje spółek nawozowych powinna zachowywać się relatywnie stabilnie. Czynnikiem ryzyka dla takiego scenariusza są spadki cen zbóż, które mogą wywołać głębszą korektę cen nawozów. Spośród spółek nawozowych najlepsze perspektywy mają przed sobą Z.A. Puławy ze względu na materializację efektów wcześniejszych inwestycji w zwiększenie mocy produkcyjnych, co pozwoli na wzrost wolumenów sprzedaży w 2013 r. Tak więc mimo niższych rentowności produkcji ze względu na wzrost kosztu wynagrodzeń oraz wyższe ceny gazu rosnący poziom sprzedaży ograniczy skalę spadku wyników rok do roku.
Zdaniem analityków Ciechu przyszły rok upłynie pod znakiem dalszej restrukturyzacji grupy oraz procesu dezinwestycji. Po sprzedaży Zachemu w dalszej kolejności na sprzedaż zostanie wystawiony Vitrosilicon, Alwernia oraz Organika - Sarzyna. Pozyskane w ten sposób środki mają zostać przeznaczone na odkup elektrociepłowni w Niemczech, dopiero potem stopniowo na wykup obligacji i zmniejszenie poziomu zadłużenia spółki.

Najsłabsze perspektywy ma przed sobą Synthos ze względu na osłabieniem koniunktury gospodarczej na świecie, które przełożyło się na załamanie branży motoryzacyjnej i spadek sprzedaży opon. Pogorszenie wyników spółki zostanie w pewnym stopniu zamortyzowane przez dodatkowe przychody oraz zyski ze nowej linii kauczuków PBR. Niemniej jednak brak sygnałów poprawy w branży motoryzacyjnej nie jest dobrym prognostykiem na przyszłość, co oznacza, iż wyniki w segmencie kauczuków będą pod presją, zwłaszcza w I poł. 2013 r. /Źródło: www.wnp.pl/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent