Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

Drukuj

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

Powstanie Funduszy Strukturalnych jest związane z kształtowaniem się polityki regionalnej UE. Wraz z jej rozwojem pojawiły się postulaty utworzenia odrębnego instrumentu finansowego, który przyczyniałby się do likwidowania dysproporcji między regionami oraz osiągania spójności społecznej i gospodarczej w zjednoczonej Europie. Projekt Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 został zaakceptowany przez Radę Ministrów 1 sierpnia 2006 roku. Opracowując podstawowe cele Programu wskazano przede wszystkim na potrzebę podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej Polski i jej regionów. Realizacja tego założenia ma następować poprzez rozwój infrastruktury technicznej, przy uwzględnianiu kwestii ochrony i poprawy stanu środowiska, zdrowia, zachowania tożsamości kulturowej czy też rozwoju spójności terytorialnej. Tym samym inwestycje będą realizowane w sześciu obszarach – transportu, środowiska, energetyki, kultury, ochrony zdrowia i szkolnictwa wyższego. Działania realizowane w ramach Programu to przede wszystkim działania o charakterze strategicznym i ponadregionalnym. Narealizację Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 zostanie przeznaczonych łącznie 37,6 mld euro. Na całkowity wkład publiczny składają się środki Unii Europejskiej oraz krajowe środki publiczne w wysokości 9,7 mld euro. Do realizacji PO Infrastruktura i Środowisko będą zaangażowane także środki prywatne.


Instytucją zarządzającą Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko jest minister właściwy ds. rozwoju regionalnego, który wykonuje swoje funkcje przy pomocy Departamentu Koordynacji Programów Infrastrukturalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. W ramach programu będzie realizowanych 15 priorytetów, odpowiadających poszczególnym obszarom wsparcia a Środowisko Naturalne to tylko jeden z nich. Na inwestycje w tym obszarze zostanie przeznaczonych 4,8 mld euro., które podzielone będą pomiędzy pięć priorytetów. Są to: I. Gospodarka wodno-ściekowa; II. Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi; III. Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska; IV. Przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska; V. Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych. Dla powyższych priorytetów Instytucją Pośredniczącą jest Ministerstwo Środowiska.
Głównym celem priorytetu I (3275 mln EUR), zatytułowanego: Gospodarka wodno-ściekowa, jest redukcja ilości zanieczyszczeń odprowadzanych ze ściekami do wód i ziemi. Priorytet II (1430 mln EUR) Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi, obejmuje działania w zakresie zapobiegania oraz ograniczania wytwarzania odpadów komunalnych, wdrażania technologii odzysku, w tym recyklingu, wdrażania technologii unieszkodliwiania odpadów komunalnych, a także likwidacji zagrożeń wynikających ze składowania odpadów zgodnie z krajowym i wojewódzkimi planami gospodarki odpadami. Priorytet III (655 mln EUR), Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska, odnosi się do inwestycji, które przyczyniają się do ograniczenia ryzyka zagrożeń ekologicznych. Przykładowe projekty dotyczą odtwarzania i modernizowania zabudowy hydrotechnicznej, renaturyzacji, przywracające funkcjonalność przyrodniczą, hamujące odpływ wody, zwiększające naturalną retencję i bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Ponadto wsparcie uzyskają działania prowadzące do wzrostu dyspozycyjnych zasobów wody, oraz w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania awariom i monitorowania stanu środowiska.

Najbardziej interesującym, z punktu widzenia przedsiębiorcy wydaje się być Priorytet IV (667 mln EUR), Przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska. Chodzi tu o działania prowadzące do redukcji ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, odprowadzanych ze ściekami, ilości zużywanych zasobów naturalnych oraz powstających odpadów i zwiększające udział odpadów poddawanych procesom odzysku. Wsparcie uzyskają przede wszystkim inwestycje wskazane w Traktacie Akcesyjnym oraz inwestycje, których realizacja pozwoli na dostosowanie istniejących instalacji do wymogów Najlepszych Dostępnych Technik (BAT). Ostatni, V Priorytet (105 mln EUR) w sektorze środowiska - Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych – odnosi się do działań na rzecz ochrony przyrody na obszarach chronionych w Polsce, które będą przyczyniały się do ograniczenia degradacji środowiska naturalnego oraz strat zasobów różnorodności biologicznej zgodnie z Krajową Strategią Ochrony i Umiarkowanego Użytkowania Różnorodności Biologicznej oraz Polityką Leśną Państwa. /Magdalena Supruniuk - Doradca SmartConsulting /
           

  • Dział Doradztwa SmartConsulting
  • ul. Tenisowa 20,
  • 53-013 Wrocław
  • Tel.: (71) 334 10 00
  • Fax: (71) 334 10 01
  • e-mail:
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent