Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Program Restrukturyzacji Lanxess
Program Restrukturyzacji Lanxess
Program restrukturyzacji w koncernie LANXESS jest systematycznie realizowany od 1,5 roku. W tym czasie osiągnięto większą efektywność gospodarczą i organizacyjną. Coraz lepsze są też perspektywy na następne lata, a firma ma możliwość w bardziej elastyczny sposób reagować na zmiany koniunktury.
POTRZEBA ZMIAN
Gdy w 2013 roku kryzys zapukał w drzwi branży, wydawało się, że takich gigantów jak niemiecki koncern LANXESS czeka poważna zapaść. Podjęto jednak szereg trudnych decyzji – włącznie ze zmianą zarządu oraz redukcją zatrudnienia – dzięki czemu po 18 miesiącach widać pozytywne efekty polityki zaciskania pasa, a oszczędności w firmie na koniec 2015 roku mają osiągnąć 150 mln euro. Program restrukturyzacji jest podzielony na trzy fazy, z których każda dotyczy innego obszaru funkcjonowania organizacji.
TRZY FAZY PROGRAMU RESTRUKTURYZACJI
Pierwsza faza objęła reorganizację struktury i administracji spółki. W ramach tej fazy zmniejszono liczbę jednostek biznesowych z 14 do 10, łącząc je lub nadając im nowe funkcje; zredukowano również liczbę działów usługowych z 16 do 12. Konsekwencją tego była globalna redukcja zatrudnienia, której poddano ok. 1000 stanowisk. Działania podjęte w ramach pierwszej fazy, które zakończą się wraz z końcem 2015 roku, mają przynieść 150 mln euro oszczędności rocznie.
W ramach drugiej fazy, która będzie kontynuowana w kolejnych latach, spółka dokładnie przeanalizuje łańcuch produkcji i zaopatrzenia. W sumie w ramach drugiej fazy Grupa oczekuje dodatkowych rocznych oszczędności w wysokości 150 mln euro. Oszczędności te będą stopniowo zwiększały się w kolejnych latach. Pełny potencjał oszczędności zostanie osiągnięty do 2019 roku.
Podjęte środki mają zapewnić wzrost konkurencyjności operacyjnej koncernu. Około 50 zakładów produkcyjnych zostanie poddanych analizie. Oczekuje się, że ok. 100 mln euro z całkowitej kwoty planowanych oszczędności będzie wynikiem wprowadzenia kompleksowego pakietu usprawnień procesowych w zakładach produkcyjnych, które pozwolą – oprócz zapewnienia innych korzyści – na zmniejszenie zużycia energii i surowców oraz optymalizację procesów utrzymania ruchu.
Dostosowanie zdolności produkcyjnych i działania na rzecz poprawy wydajności w zakładach produkcji kauczuków w Ameryce Łacińskiej i Francji przyczynią się w sumie do oszczędności sięgających 30 mln euro. Reorganizacja sieci produkcji kauczuku EPDM (niemiecki zakład w Marl produkujący EPDM przeznaczony został do zamknięcia na koniec Q1 2016) oraz NdPBR, zaowocuje dalszymi oszczędnościami w wysokości 20 mln euro rocznie. We wrześniu 2015 roku koncern LANXESS zakończył trzeci etap restrukturyzacji wraz z ogłoszeniem planu ustanowienia wraz z Saudi Aramco spółki joint-venture działającej w branży kauczuków syntetycznych.
Koncern LANXESS oraz Aramco Overseas Company – podmiot zależny koncernu Saudi Aramco będą posiadać po 50% udziałów w spółce joint-venture. Koncern Saudi Aramco zapłaci ok. 1,2 mld euro w gotówce za swój 50-procentowy udział w spółce. Wkład koncern LANXESS we wspólne przedsięwzięcie obejmuje jednostki związane z produkcją kauczuków syntetycznych. Jednocześnie Saudi Aramco zapewni spółce joint-venture dostęp do strategicznych surowców po konkurencyjnych cenach w perspektywie średnioterminowej. Spółka joint-venture jest wspólnym przedsięwzięciem największego na świecie producenta kauczuków syntetycznych oraz największego na świecie producenta ropy i energii, które ma na celu utworzenie długoterminowego partnerstwa strategicznego.
PRZYJĘCIE NOWEJ STRATEGII
Dzięki szybkiej reorganizacji oraz umowie z koncernem Saudi Aramco w sprawie ustanowienia spółki joint-venture zajmującą się produkcją kauczuków syntetycznych, koncern LANXESS stworzył podstawy pod realizację swoich nowych założeń strategicznych. – Teraz, gdy rozwiązaliśmy główne problemy strukturalne, możemy się ponownie skoncentrować na rozwoju – podkreślił Matthias Zachert, CEO LANXESS AG. – LANXESS będzie jeszcze bardziej dochodowym koncernem chemicznym, który będzie mniej podatny na cykliczne zmiany. Będzie miał zrównoważone portfolio produktów wysokiej jakości i duży potencjał rozwoju.
Od teraz koncern skupi się na rynkach średniej wielkości. Jego nowa platforma wzrostu obejmuje działalność w zakresie półproduktów chemicznych, dodatków, produktów agrochemicznych, pigmentów kolorowych oraz zaawansowanych technologicznie tworzyw sztucznych, a także specjalistycznych substancji chemicznych do oczyszczania wody, ochrony materiałów i dla przemysłu skórzanego. – W tych obszarach posiadamy silną pozycję na zróżnicowanych rynkach charakteryzujących się mniejszymi wahaniami, na których planujemy rozwijać naszą działalność – wyjaśnił Matthias Zachert.
– W związku z tym będziemy mogli zwiększyć dochodowość naszej działalności i jednocześnie zapewnić sobie mniejszą podatność na cykliczne fluktuacje.
Spółka planuje również rozbudowę nowoczesnej sieci zakładów produkcyjnych i dalszą integrację łańcucha wartości. Aby to osiągnąć, do 2020 roku koncern LANXESS planuje zainwestować nawet 400 mln euro w realizację projektów rozwojowych.
Nowa strategia zgodna z trendami branżowymi doprowadzi do wzmocnienia konkurencyjności istniejących zakładów produkcyjnych, nacisku na ciągłą optymalizację procesów i kosztów, kontynuacji tworzenia zintegrowanych łańcuchów wartości, wykorzystania zrównoważonego wzrostu w Chinach, Azji Południowo-Wschodniej i USA oraz koncentracji na rentownych rynkach średniej wielkości.
Koncern LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. W 2014 roku osiągnął sprzedaż o wartości 8 mld euro. Obecnie koncern zatrudnia około 16 300 pracowników w 29 różnych krajach i jest reprezentowany przez 52 zakłady produkcyjne na całym świecie. Podstawowym przedmiotem działalności koncernu LANXESS jest rozwój, produkcja i dystrybucja tworzyw sztucznych, kauczuków syntetycznych, półproduktów oraz specjalistycznych substancji chemicznych. LANXESS należy do głównych indeksów zrównoważonego rozwoju: Dow Jones Sustainability Index (DJSI World i DJSI Europe) oraz FTSE4Good.
Stwierdzenia dotyczące przyszłości
Niniejsza informacja prasowa zawiera pewne wypowiedzi dotyczące przyszłości oparte na aktualnych założeniach i prognozach koncernu LANXESS AG. Różne znane i nieznane zagrożenia, niewiadome i inne czynniki mogą przyczynić się do powstania znacznych rozbieżności pomiędzy rzeczywistymi przyszłymi wynikami, sytuacją finansową, rozwojem i osiągnięciami firmy a podanymi tutaj przewidywaniami. Koncern nie bierze odpowiedzialności za uaktualnianie stwierdzeń dotyczących przyszłości ani za dostosowanie ich do przyszłych zdarzeń lub rozwoju sytuacji.
Dodatkowe informacje dotyczące produktów chemicznych oferowanych przez koncern LANXESS można znaleźć w naszym WebMagazine pod adresem http://webmagazine.lanxess.com.
Szukaj nas na portalach Twitter, Facebook, Instagram, LinkedIn i YouTube:
http://www.twitter.com/LANXESS
http://www.facebook.com/LANXESS
http://www.instagram.com/lanxess
Przeczytaj także:
- Lanxess Podnosi Ceny Elastomerów
- Lanxess W Indeksie Dow Jones Sustainability Index World
- Lanxess Ogłosił Wzrost Cen dla PBT-FR
- Lanxess Podnosi Ceny Elastomerów
- Lanxess Inwestuje w Chinach
- Wyniki Finansowe Lanxess
Polecamy:
- Nowa Siedziba DSM Engineering Plastics w USA
- Big Pak Uruchamia Nową Halę Produkcyjną
- Izo-Blok Podpisał Umowę z BASF na Granulację EPP
- Pakiet Gospodarki O Obiegu Zamkniętym
- PolyOne Kupuje Biznes Koncentratów od Firmy BASF
- Nieudana Próba Przejęcia General Electric Przez Electrolux
- Powstała Największa Firma Chemiczna Świata
- DSM Rozwija Moce Produkcyjne W Holandii
- BASF Zwiększa Moce Produkcyjne Compoundingu w Niemczech
- Wittmann Battenfeld Polska Częścią Wittmann Group