Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Qemetica Sfinalizowała Zakup Biznesu Krzemionki Strącanej
Qemetica Sfinalizowała Zakup Biznesu Krzemionki Strącanej
Qemetica sfinalizowała zakup biznesu krzemionki strącanej od koncernu PPG za 1,2 mld zł (ok. 310 mln dol.) w jednej z największych transakcji przeprowadzonej przez polską firmę na rynku amerykańskim. Tym samym, Qemetica, największy producent m.in. soli warzonej w Polsce, największy dostawca krzemianów w Europie przejął fabryki krzemionki w USA i Holandii, zwiększając w ten sposób przychody o ponad miliard złotych. Grupa staje się jednocześnie trzecim graczem w Europie i drugim w Ameryce Północnej na rynku krzemionki strącanej niezbędnej m.in. w produkcji nowoczesnych opon do aut. Z rynków obu Ameryk Qemetica będzie pozyskiwać przychody o równowartości blisko 800 mln zł, zwiększając tym samym geograficzną dywersyfikację działalności.
Ta największa akwizycja w obszarze przemysłu dokonana przez polską spółkę w USA jest efektem ogłoszonej przez Qemetikę strategii na lata 2024-2029. Przejęcia - oprócz wzrostu innowacji i rozbudowy portfolio o zrównoważone produkty - stanowią kierunek do wzmacniania obecności grupy poza Europą i poszukiwania nowych źródeł wzrostu. Nowe aktywo Qemetiki specjalizuje się w produkcji krzemionki strącanej - kluczowego surowca dla globalnych branż: motoryzacyjnej, elektrotechnicznej i materiałowej (produkcja np. opon, akumulatorów, wypełniaczy). Akwizycja pozwoli Qemetice przyspieszyć ekspansję międzynarodową w krajach Ameryki Północnej i dywersyfikację portfolio produktowego, które już teraz trafia do blisko 100 krajów na świecie.
Od PPG, globalnego producenta krzemionki strącanej, Qemetica przejmuje zakłady produkcyjne o łącznej mocy wytwórczej na poziomie blisko 200 tys. ton. Biznes krzemionkowy stanie się drugim, pod względem przychodów, obszarem Qemetiki. Dzięki transakcji polska grupa stała się graczem nr 2 w Ameryce Północnej oraz nr 3 na Starym Kontynencie.
Różnorodne portfolio aktywów grupy, czyli m.in. soda kalcynowana i oczyszczona, sól warzona, poszerzone o krzemionkę, wydłuża łańcuch wartości Qemetiki. Oznacza, to, że chemiczna grupa - będąc dziś jednym z największych w Europie dostawcą krzemianów – surowca niezbędnego do produkcji krzemionki – dzięki przejęciu nowego biznesu zaktywizuje się na kolejnym etapie produkcji, generując dodatkową marżę. Jednocześnie krzemiany powstają z sody kalcynowanej, której Qemetica jest jednym z kluczowych producentów w Europie.
- Qemetica dowiodła, że jest gotowa na międzynarodowe akwizycje. Z wielką satysfakcją finalizujemy nabycie biznesu krzemionki strącanej. Tak jak zapowiadaliśmy, jednym z naszych priorytetów jest dywersyfikacja geograficzna. Tworząc nowy, ósmy biznes podążamy w górę naszego łańcucha wartości, wychodzimy poza Europę i realizujemy nasze globalne aspiracje - mówi Kamil Majczak, prezes zarządu Qemetiki.
Dzięki transakcji, Qemetica nabywa zakłady produkcyjne w Stanach Zjednoczonych (w Lake Charles w Luizjanie) i Europie (w holenderskim mieście Delfzijl). Ponadto, w ramach przejęcia Qemetica zyskuje dostęp do centrum badawczo-rozwojowego w Monroeville w Pensylwanii i linii produkcyjnej w Barberton w stanie Ohio. Nowy biznes ma dobre, stabilne perspektywy. Obszar krzemionki strącanej zatrudnia około 400 pracowników, którzy dołączą do dotychczasowej załogi Qemetiki, liczącej blisko 3500 tys. pracowników w Europie.
Od 2014 r. Qemetica znajduje się w portfelu spółek Kulczyk Investments - międzynarodowego prywatnego domu inwestycyjnego, którego celem jest długofalowy rozwój portfela aktywów poprzez rozwój organiczny oparty o najlepsze praktyki zarządzania i inwestycje w innowacje, a także poprzez przejęcia.
- Dzięki akwizycji w USA Qemetica wchodzi do ekstraklasy firm przemysłowych dysponujących aktywami produkcyjnymi w różnych miejscach świata, gwarantując tym samym dywersyfikację przychodów i transfer know-how. Ta transakcja to wzorcowy przykład ilustrujący naszą filozofię budowy wartości grupy. Nasze największe aktywo, Qemetica w spektakularny sposób, dokonuje największej tego typu akwizycji w USA zrealizowanej przez polską firmę - mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu Kulczyk Investments.
Do tej pory Qemetica działała w ramach siedmiu linii biznesowych produkując sodę, sól warzoną, środków ochrony roślin, pianki poliuretanowe, krzemiany i opakowania szklane, a także świadcząc usługi transportu kolejowego. Biznes Silica (krzemionki strącanej) będzie jej ósmym obszarem działalności. Oprócz nowego biznesu, Qemetica posiada dziewięć zakładów produkcyjnych w Polsce i Niemczech oraz spółki dystrybucyjne w biznesie środków ochrony roślin w kilku krajach europejskich.
Kontakt dla mediów:
Rzeczniczka Prasowa Qemetica
Żaneta Przybylska
+48 511 809 281
Zapraszamy do obserwowania mediów społecznościowych Qemetica:
LinkedIn: https://pl.linkedin.com/company/qemetica/
Qemetica, dawniej CIECH, to międzynarodowa, grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE. Właścicielem 100 proc. akcji Qemetiki jest KI Chemistry. Jako jeden z największych polskich eksporterów, Qemetica wysyła swoje towary na niemal wszystkie kontynenty. Powstają z nich artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, dlatego Grupa jest ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki – budownictwa, motoryzacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, spożywczego czy farmaceutycznego. Grupa chemiczna łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomii.
Kulczyk Investments - prywatny dom inwestycyjny z biurami w Luksemburgu, Londynie i Warszawie. Od ponad 30 lat wspiera europejskie firmy w globalnym rozwoju. Inwestuje długoterminowo w oparciu o własny kapitał, doświadczenie oraz międzynarodowe partnerstwa. Identyfikuje firmy oraz aktywa z globalnym potencjałem i pomaga budować ich wartość – wszechstronnie i długoterminowo. Zapewnia dostęp do własnego i zewnętrznego kapitału, międzynarodowego know-how oraz najwyższej klasy doradców i partnerów.