Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Raport Instytutu Badań Nad Gospodarką

Drukuj

Raport Instytutu Badań Nad Gospodarką

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) przeanalizował strukturę napływu inwestycji zagranicznych do Polski. W raporcie przedstawiono zarówno charakterystykę inwestycji w Polsce, jak i możliwości wpływu na ich innowacyjność. Jak napisano w raporcie – napływ kapitału zagranicznego do Polski w ostatnich latach jest zadawalający w sensie wielkości strumienia. Problemem jest jednak jego jakość. Podstawowym kryterium oceny jest pytanie - czy napływ ten buduje strukturę gospodarczą o wysokiej i trwałej konkurencyjności i czy przyczynia się do rozwoju polskiej przedsiębiorczości opartej na wiedzy i innowacjach. Autorzy publikacji zastanowili się nad zagadnieniem, jak zwiększyć udział zaawansowanych technologicznie i innowacyjnych inwestycji bezpośrednich, a także - jak wykorzystać kapitał zagraniczny do rozwoju rodzimej przedsiębiorczości proinnowacyjnej i protechnologicznej. Raport zalicza do przemysłu wysokich technologii lotnictwo i przemysł kosmiczny, wyroby farmaceutyczne, urządzenia biurowe oraz komputery, sprzęt radiowy, telewizyjny i komunikacyjny, a także instrumenty medyczne, precyzyjne i optyczne. Do wysokich technologii należą również niektóre z usług: poczta i telekomunikacja, pośrednictwo finansowe, nieruchomości oraz działalność biznesowa, edukacja, zdrowie i prace społeczne.
Tego typu inwestycje są dla kraju szczególnie wartościowe, ponieważ zatrudniając młodych wykształconych ludzi – stanowią alternatywę dla emigracji. Jednocześnie tworzą one szansę na przyciągnięcie kolejnych inwestycji i kolejnych strumieni kapitału. Ich skutkiem może być również powstanie spółek kooperujących, zakładanych przez polskich przedsiębiorców. Twórcy raportu uważają, że Polska powinna szukać takich inwestycji, które sprowadzają ze sobą atrakcyjną dla krajowej gospodarki wiedzę. Polska jest jednak nie tylko beneficjentem inwestycji zagranicznych. Mamy także coś do zaoferowania: wartości, takie jak wiedza, technologia czy kapitał ludzki, reprezentowany przez innowacyjne polskie firmy. Ten rodzaj przedsiębiorczości może być również, zdaniem autorów, ważnym przyczółkiem dla przyciągania różnego typu inwestycji zagranicznych i dalszego rozwoju kompetencji w regionie.
Na jakich inwestycjach powinno Polsce szczególnie zależeć? Zgodnie z raportem – przede wszystkim na inwestycjach nowoczesnych, a także na tych dających szansę na zintegrowanie inwestorów z regionalnym środowiskiem oraz na wzmocnienie i uzupełnienie rozwijających się dopiero klastrów. Bardzo pożądane są również inwestycje w sektorze BPO, które nie wymagając znacznych nakładów finansowych tworzą wiele miejsc pracy opartych na wiedzy. Kolejnym czynnikiem, który stymuluje napływ kapitału zagranicznego do Polski są Specjalne Strefy Ekonomiczne oraz parki przemysłowe i technologiczne. Wskazuje na to aktywność inwestorów a także – w ostatnim czasie - rozszerzanie Stref. Autorzy raportu wskazują na konieczność uwzględnienia klastrów w strategiach rozwoju tych ośrodków, przykładem tego typu współpracy może być Plastikowa Dolina w krakowskiej SSE.
Napływ kapitału zagranicznego do Polski wywiera bardzo pozytywny wpływ na gospodarkę naszego kraju - pomaga tworzyć nowe miejsca pracy, przyczynia się do rewitalizacji obszarów zapóźnionych, wprowadza nowoczesne techniki zarządzania. Zdaniem autorów raportu, jego znaczenie w stymulowaniu innowacyjności gospodarki oraz eksportu może być znacznie większe, pod warunkiem, że zostanie wypracowana strategia napływu kapitału, w sposób preferujący kapitał najbardziej wartościowy. Właśnie realizacja tego zadania jest przyszłym wyzwaniem zarówno dla PAIiIZ, jak i dla polskiej dyplomacji ekonomicznej. Będą one dbały nie tylko o dobry wizerunek Polski jako miejsca lokowania inwestycji bezpośrednich, ale i prowadziły politykę selektywnego przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych. /Źródło: www.ibngr.pl/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent