Według najnowszych danych NBP w 2006 roku wartość inwestycji zagranicznych w Polsce przekroczyła 15 mld euro. W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2007 r. PAIiIZ zamknęła 42 projekty inwestycyjne. – poinformowano na konferencji prasowej PAIiIZ, która odbyła się w środę 17 października w Warszawie. W spotkaniu wziął udział prof. Zbigniew Zimny, przedstawiciel Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) oraz Józef Sobota, Członek Zarządu NBP. Gospodarzem spotkania był dr Paweł Wojciechowski, Prezes PAIiIZ.
Podczas konferencji został zaprezentowany Światowy Raport Inwestycyjny 2007 UNCTAD pt. „Korporacje Transnarodowe, Przemysł Wydobywczy i Rozwój”.- W ubiegłym roku Polska zdecydowanie prowadziła wśród nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej w przyciąganiu inwestycji zagranicznych - powiedział prof. Zbigniew Zimny.- Wśród krajów rozwijających się najwięcej inwestycji trafia już od lat do krajów wschodniej Azji. Już od dawna wiadomo, że inwestycje zagraniczne dokonują się głównie nie poprzez budowanie fabryk, ale są to inwestycje w usługach - w telekomunikacji, w elektrowniach, wodociągach, bankach, przedsiębiorstwach ubezpieczeniowych. Pojawił się nowy typ inwestora: powstają prywatne fundusze inwestycyjne, które wykupują przedsiębiorstwa, by po kilku latach sprzedać je z zyskiem – dodał.
Jak poinformował Józef Sobota, w 2006 roku napływ do Polski kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich wyniósł ponad 15 mld euro. - Rok 2006 jest rokiem najwyższych napływów inwestycji bezpośrednich do Polski w historii obserwacji, które my prowadzimy – powiedział Józef Sobota. - Dynamika przyrostu wynosi 82% w stosunku do 2005 roku, w którym napływ stanowił 8.2 mld euro.
Równie optymistycznie zapowiada się rok 2007. W wyniku 42 projektów PAIiIZ zrealizowanych w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku do Polski trafi ponad 1,1 mld euro inwestycji. Najwięcej projektów napływa ze Stanów Zjednoczonych i Dalekiego Wschodu. W tym roku spodziewamy się kolejnego rekordu w napływie BIZ – ok. 12 mld EUR, a uwzględniając pozycję kapitału w tranzycie, możemy przekroczyć 15 mld EUR - powiedział dr Paweł Wojciechowski, Prezes PAIiIZ. - Szacunki te opieram na dwóch faktach. Po pierwsze – w ciągu 9 miesięcy tego roku Agencja zamknęła tyle samo projektów, co w całym roku ubiegłym. Po drugie – w tym roku miesięczny napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski wynosi ponad 1 mld EUR - dodał.
Wśród tych inwestycji najwięcej nowych miejsc pracy wygenerowały projekty: fabryki sprzętu AGD firmy Indesit w Radomsku (ponad 1300), fabryki telewizorów LCD Toshiby w Kobierzycach (ponad 1000) oraz centrum BPO ABN-AMRO w Warszawie (600).
Na tle projektów zrealizowanych w roku poprzednim, można zauważyć zdecydowany wzrost liczby inwestycji w BPO (22%, w porównaniu do 14% w 2006) i spadek liczby projektów motoryzacyjnych (z 14% w ubiegłym roku do 7% w pierwszych trzech kwartałach 2007). Najwięcej tegorocznych inwestycji związanych było z elektroniką, BPO i przemysłem motoryzacyjnym. Zmieniła się także struktura inwestorów pod kątem kraju pochodzenia. Od początku 2007 r. pod względem liczby projektów na pierwszym miejscu są inwestorzy amerykańscy ex aequo z japońskimi. Na drugim miejscu pozostają Niemcy. Godny uwagi jest wzrost zainteresowania Polską firm chińskich, które w rankingu wysunęły się na trzecie miejsce.
Podobnie jak w ubiegłym roku, większość inwestycji została zrealizowana w województwach: dolnośląskim, mazowieckim oraz kujawsko-pomorskim. /Źródło: PAIiIZ/