Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Biznes Info
RSS
Rekordowe Zyski BASF SE
Rekordowe Zyski BASF SE
Zarówno w drugim kwartale, jak i pierwszej połowie 2008 roku firma ponownie zwiększyła przychody ze sprzedaży oraz zysk operacyjny (EBIT) przed odliczeniem kosztów nadzwyczajnych oraz pobiła nowe rekordy. Sprzedaż w pierwszej połowie roku wyniosła 32,2 mld euro, tj. o 10 procent więcej niż w tym samym okresie 2007 roku. Zysk operacyjny przed odliczeniem kosztów nadzwyczajnych wzrósł w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2008 roku o 15 procent, do około 4,8 mld euro. W drugim kwartale BASF zwiększyła przychody ze sprzedaży o 11 procent, do 16,3 mld euro, z kolei zysk operacyjny przed odliczeniem kosztów nadzwyczajnych wzrósł o około 19 procent, do 2,4 mld euro - podała spółka w komunikacie prasowym.
- Zapotrzebowanie na nasze produkty utrzymuje się na wysokim poziomie, a przejściowy zastój w lecie nie jest tak bardzo zauważalny. Jednak w niektórych przypadkach należy znacznie podwyższyć ceny sprzedaży, aby pokryć znacząco wyższe koszty surowców. Nasze wysokie wyniki ponownie pokazują, że wybraliśmy właściwą strategię zwiększania naszej koncentracji na kliencie, podwyższania cyklicznej odporności firmy oraz skupiania się na rynkach wzrostu – powiedział Jürgen Hambrecht, Prezes Zarządu BASF SE, w trakcie prezentacji ostatnich wyników spółki.
Pomimo nieznacznego spadku, prezes firmy BASF powiedział, że nadal spodziewa się, iż globalna produkcja chemiczna wzrośnie w bieżącym roku o 2,4 procenta, oraz że przewiduje globalny wzrost gospodarczy o 2,8 procenta. BASF zwiększył swoje prognozy średnich cen ropy naftowej z Morza Północnego do 120 dolarów za baryłkę w 2008 roku i oczekuje, że średni kurs wymiany wyniesie 1,55 dolara za euro. Poza wyjątkowo wysokimi i zmiennymi cenami surowców oraz słabym dolarem, Hambrecht dostrzega także ryzyko wynikające z rosnących tendencji zmierzających do stagflacji i zwiększenia się napięć geopolitycznych.
- Pomimo wymagającego środowiska gospodarczego i wysokich kosztów surowców, jesteśmy przekonani, że osiągniemy cele, które wyznaczyliśmy na 2008 rok. Zakładając, że w portfelu BASF nie nastąpią już żadne zmiany, naszym celem jest wzrost przychodów ze sprzedaży oraz drobna poprawa zysku operacyjnego przed odliczeniem kosztów nadzwyczajnych – powiedział Hambrecht. Firma BASF wyznaczyła sobie także długoterminowe cele finansowe – co roku w ciągu kolejnych pięciu lat Grupa BASF zamierza uzyskać marżę EBITDA na poziomie 18 procent. Nawet w trudnych warunkach spółka oczekuje, że zrealizuje marżę EBITDA na poziomie przekraczającym 14 procent.
Dyrektor Finansowy BASF, Dr Kurt Bock, mówił w swojej prezentacji o programie odkupywania akcji spółki. W pierwszej połowie 2008 roku BASF odkupiła akcje za 1,1 mld euro i tym samym zakończyła program wykupu akcji wynoszący 3 mld euro, który ogłoszono w lutym 2007 roku, sześć miesięcy przed planowanym terminem. – W czerwcu zdecydowaliśmy, że będziemy dalej odkupywać akcje za ogółem 3 mld euro. Program ten został uruchomiony już w lipcu, a jego koniec zaplanowano na połowę 2010 roku – powiedział Bock. Celem wykupu akcji jest dalsza optymalizacja struktury bilansowej BASF oraz zwiększenie zysków na akcję. Dlatego też wszystkie odkupywane akcje są anulowane, a kapitał zakładowy BASF jest odpowiednio pomniejszany. Najbardziej wzrosły przychody w segmencie chemikaliów - o 18 procent - oraz w segmencie produktów dla rolnictwa - o 21 proc. Wzrosty te były skutkiem większych wolumenów sprzedaży i wyższych cen. Najbardziej jednak wzrosła sprzedaż w segmencie ropy i gazu - o 41 procent. Było to wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, wyższych wolumenów w obrocie gazem ziemnym, a także wyższych cen ropy. /Źródło: www.wnp.pl/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)
Brak dostępu do komentarzy. Zaloguj się aby dodać komentarz