Siedem firm zajmujących się nowoczesną technologią otworzyło w ubiegłym tygodniu swoje siedziby wraz z uruchomieniem Łódzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości (ŁIP). Docelowo mieścić się ma tam 15 spółek - poinformował prezes Technoparku Tomasz Rychlewski. ŁIP jest pierwszą tak dużą inwestycją Technoparku - Łódzkiego Regionalnego Parku Technologicznego. Mieści się on w nowoczesnym biurowcu o powierzchni 1100 metrów kwadratowych. Znajduje się w nim 15 w pełni wyposażonych biur o wielkości 24 - 49 metrów kwadratowych. Budowa obiektu trwała 10 miesięcy, jej koszt wyniósł niecałe 3,7 mln zł.
Młodzi przedsiębiorcy mają do dyspozycji w ŁIP klimatyzowane biuro, meble, sprzęt biurowy oraz Internet. Rychlewski zapewnia, że przez pierwszy rok działalności w Inkubatorze cena za wynajem biura będzie wynosiła 75% rynkowej stawki czynszu. Inkubator zobowiązał się do pomocy firmom w pozyskiwaniu unijnych źródeł finansowania, organizacji spotkań z czołowymi partnerami z całego świata nauki i biznesu. Każda z firm może liczyć ze strony ŁIP na fachowe doradztwo prawne jak i marketingowe. Twórcy Inkubatora bardzo chcą aby na ich terenie swe siedziby otwarły firmy z branży informatycznej, farmaceutycznej, zajmujące się produkcją nowoczesnej aparatury leczniczej, zdrowej żywności, odnawialnych i nowych źródeł energii, produkcją materiałów dla potrzeb medycyna i włókiennictwa, oraz zajmujących się biotechnologią i nanotechnologią.
Inkubator rozpoczął współpracę m.in. z Polakiem, który stworzył oprogramowanie do IPhona - jednego z najważniejszych produktów amerykańskiej firmy Apple. 22-letni student Politechniki Łódzkiej, Arkadiusz Michalak z Bełchatowa jest twórcą m.in. iBookmark, programu służącemu do przechowywania zakładek do stron internetowych.
Kolejną wartą uwagi firmą znajdującą się w ŁIP jest LIW - Projekt. Zajmuje się ona projektowaniem oraz produkcją innowacyjnych rozwiązań dla osób niepełnosprawnych. Oferuje wysokiej klasy sprzęt pomocny przy rehabilitacji oraz podczas procesu leczenia.
W najbliższych latach planowane jest powiększenie powierzchni Inkubatora do 5 tys. metrów kwadratowych a tym samym przyjęcie pod swe skrzydła aż 50 firm. Następnie, zbudowanie Centralnego Laboratorium Naukowo- Badawczego którego działanie miałoby wspomóc łódzkie firmy oraz wyższe uczelnie. Ponad 90% udziałów Technoparku należy do Urzędu Miasta Łodzi, pozostałe są w rękach województwa łódzkiego oraz największych uczelni. /Źródło: PAIiIZ/