Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Biznes Info
RSS
Węzeł Wiedzy i Innowacji
Węzeł Wiedzy i Innowacji
Nabierają tempa prace przy organizacji Węzła Wiedzy i Innowacji zawiązanego w ramach Europejskiego Instytutu Technologii i Innowacji. Oficjalna inauguracja węzła ukierunkowanego na czyste technologie węglowe miała miejsce w ubiegłym roku podczas pierwszego Europejskiego Kongresu Gospodarczego, którego organizatorem była Grupa PTWP. W uroczystości uczestniczył ówczesny komisarz UE ds. energii Andris Piebalgs, a Jerzy Buzek, dziś przewodniczący Europarlamentu, był gorącym entuzjastą i animatorem powstania Węzła.
16 grudnia 2009 w Budapeszcie Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) ogłosił powstanie pierwszych trzech tzw. Wspólnot Wiedzy i Innowacji (Knowledge Innovation Communities). KIC są wysoce zintegrowanymi partnerstwami, w których najlepsze wyższe uczelnie, instytucje badawcze i przedsiębiorstwa prywatne pracują wspólnie nad takimi zagadnieniami, jak:
-
przeciwdziałanie zmianie klimatu i dostosowanie się do niej,
-
zrównoważona energia,
-
rozwój społeczeństwa informacyjno-komunikacyjnego.
KIC mają stać się w pełni operacyjne krótko po podpisaniu siedmioletniej Ramowej umowy o partnerstwie z EIT i po potwierdzeniu pierwszych corocznych umów o dofinansowanie, około połowy bieżącego roku. Roczny budżet KIC InnoEnergy, który wygrał konkurs w obszarze Zrównoważona Energia, wynosi ok. 120 mln euro.
Polska jako jedyny nowy członek Unii Europejskiej znalazła się w zwycięskim konsorcjum KIC InnoEnergy razem ze znanymi ośrodkami akademickimi i przemysłem z Niemiec, Francji, Szwecji, Holandii i Hiszpanii. Ze strony polskiej w skład konsorcjum wchodzą polskie jednostki badawcze i przemysłowe, m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska, Główny Instytut Górnictwa, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz ZAK, grupa Tauron, Lotos i PGNiG.
- Wspólnoty Wiedzy i Innowacji wypełnią luki, które utrudniają efektywną współpracę pomiędzy ośrodkami badawczymi, uczelniami wyższymi i przedsiębiorstwami. Wspólnoty te stanowią solidny fundament dla rozwoju innowacji - uważa Krzysztof Jałosiński, prezes zarządu ZAK SA. Głównym zadaniem KIC InnoEnergy jest rozwój i gromadzenie zdolności innowacyjnych możliwości uczestników poprzez:
-
rozwój nowych relacji innowacyjnych między przodującymi jednostkami w badaniach, edukacji, technologii, biznesie i przedsiębiorczości
-
tworzenie nowych firm
-
edukację i rozwój ludzi przedsiębiorczych
-
istotny wpływ na społeczeństwo.
W ramach konsorcjum każde z państw wybrało dziedzinę, na której ma skoncentrować swoje badania. Polskie firmy i instytuty skupione w "węglowym" Węźle Wiedzy i Innowacji postawiły przede wszystkim na rozwój czystych technologii węglowych: zwiększenie efektywności i redukcja emisji, technologie CCS, procesy zgazowania węgla, a także na synergię jądrowo-węglową polegającą na zastosowaniu ciepła reaktorów jądrowych w czystych technologiach węglowych i w przemyśle.
- Projekt budowy Elektrowni Poligeneracyjnej z usuwaniem CO2 w Kędzierzynie będzie realizowany w ramach prac badawczych nad technologiami CCS oraz procesów zgazowania węgla - poinformował Jałosiński. - Instalacja w Kędzierzynie otworzy drogę do modernizacji kolejnych elektrowni oraz zakładów przemysłowych. Dzięki wspólnemu wysiłkowi uczestników konsorcjum przyczynimy się do rozwoju czystych technologii węglowych - dodaje.
AGH jest koordynatorem działań na terenie Polski. W Krakowie powstanie jedno z sześciu centrów badawczych nad najnowocześniejszymi technologiami. Będzie to jedyne takie centrum w nowym państwie członkowskim UE.
Pomysł utworzenia Europejskiego Instytutu Technologii (o jego siedzibę z Budapesztem konkurował bezskutecznie Wrocław) powstał na bazie rewizji Strategii Lizbońskiej w 2005 roku. Początkowo EIT miał być prestiżowym ośrodkiem akademickim na wzór amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT). W końcu jednak Instytut powstaje jako sieć współpracujących ze sobą tzw. Wspólnot Wiedzy i Innowacji (WWI). W ich skład wejdą ośrodki akademickie, badawcze oraz przedsiębiorstwa z całej Europy, które wspólnie będą pracować nad projektami badawczymi. /Źródło: www.wnp.pl/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)
Brak dostępu do komentarzy. Zaloguj się aby dodać komentarz