Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Wojciech Wardacki w Komitecie Chemii Polskiej Akademii Nauk

Drukuj

Wojciech Wardacki w Komitecie Chemii Polskiej Akademii Nauk

Prezes największego w kraju podmiotu chemicznego Grupy Azoty, dr Wojciech Wardacki, jako reprezentant polskiego przemysłu chemicznego, wszedł w skład Komitetu Chemii Polskiej Akademii Nauk.

- Rozwój branży chemicznej możliwy jest tylko wtedy, gdy dorobek środowiska naukowego znajdzie zastosowanie w praktyce, czyli w przemyśle. Jako przedstawiciel przemysłu chemicznego, a także reprezentant Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego uczestnictwo w pracach Komitetu traktuję jako zaszczyt, wyróżnienie, a zarazem potwierdzenie, że podobnie jak dla tej gałęzi gospodarki, dla polskiej nauki ważna jest bliska, efektywna, obopólna współpraca – powiedział prezes Wardacki, odbierając nominację w piątek podczas uroczystości w auli Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Podkreślił również, że intensywnie rozwijająca się branża chemiczna jest jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu w Polsce, posiadającą strategiczne znaczenie dla kraju. We współczesnej chemii innowacje to zagadnienie kluczowe – zaznaczył, przypominając, że Grupa Azoty realizuje inwestycje, które będą wykorzystywać najnowsze zdobycze nauki. Wskazał tu m.in. projekt wybudowania instalacji do produkcji propylenu i polipropylenu w Policach (Zachodniopomorskie) oraz powstające już w Tarnowie Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Azoty S.A.

Dr Wojciech Wardacki jest absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Od kwietnia 2016 r. jest prezesem największego na Pomorzu Zachodnim przedsiębiorstwa, Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. W grudniu ubiegłego roku został powołany na prezesa całej Grupy Azoty, będącej największym w kraju oraz drugim największym producentem nawozów mineralnych w Unii Europejskiej. Pełni funkcję przewodniczącego Rady Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Powstały w latach 50. XX wieku Komitet Chemii PAN zrzesza 54 członków. Są wśród nich naukowcy z dziedziny chemii, w tym członkowie Akademii, przedstawiciele instytucji mających prawa habilitowania z nauk chemicznych lub technologii chemicznej, a także prezesi Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego oraz Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Do zadań Komitetu należą m.in.: rozwiązywanie problemów nauk chemicznych zarówno podstawowych jak i stosowanych (z wyłączeniem chemii analitycznej), zwłaszcza w obszarze badań i ich zastosowań oraz współpraca z przemysłem. Komitet zajmuje się również reprezentacją polskiej chemii w organizacjach międzynarodowych i pełni rolę zbiorowego eksperta w swojej dziedzinie.

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

Ankieta

Plastline

Plastinvent