Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Wsparcie Systemu Zarządzania Środowiskowego
Wsparcie Systemu Zarządzania Środowiskowego
Wsparcie systemów zarządzania środowiskowego jest pierwszym z działań Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet IV (POIiŚ, Działanie 4.1.) Jego celem jest rozpowszechnienie systemów zarządzania ISO 14 001 i systemu EMAS oraz certyfikowanych eko-znaków przyznawanych w oparciu o ekologiczne kryteria atestacji.
System zarządzania ISO 14001 to jeden ze standardów ISO. Jest on stosowany w ekozarządzaniu. Jego Polska wersja wydana przez Polski Komitet Normalizacyjny ma oznaczenie - PN-EN ISO 14001:2005. Norma ta umożliwia zbudowanie systemu zarządzania środowiskowego w oparciu o tzw. podejście procesowe, gdzie jedną z najważniejszych cech jest uwzględnienie ciągłego doskonalenia w działaniach danej organizacji.
System Ekozarządania i Audytu (EMAS) to również system zarządzania środowiskowego. Mogą w nim dobrowolnie uczestniczyć te organizacje, które nie mieszczą się w zakresie minimalnej zgodności z przepisami, ale jednocześnie ciągle doskonalą efekty swojej działalności środowiskowej. System EMAS jest bardzo podobny do normy ISO 14001, dlatego treść normy ISO 14001 została włączona do rozporządzenia EMAS. Wdrożenie ISO 14001 traktowane jest więc jako krok w kierunku rejestracji w systemie EMAS.
Ekoznaki służą natomiast do oznaczania produktów symbolami towarowymi celem wywierania pozytywnego wpływu na otoczenie rynkowe. Oznaczenie ekoznakiem zakłada lepszy odbiór produktu przez konsumenta. Ekoznaki znajdziemy na produktach, które kupujemy codziennie.
W związku z tym działaniem, pomoc udzielana będzie na zakończone rzeczowo projekty, czyli np. zakończenie budowy i oddanie do użytku budynku lub instalacji. Projekty te jednak obejmować muszą przedsięwzięcia związane z wprowadzeniem w przedsiębiorstwie systemu zarządzania środowiskowego oraz uzyskaniem eko-znaków. Wprowadzenie systemu zarządzania środowiskowego gwarantować ma zastosowanie się do norm ochrony środowiska oraz wprowadzenie określonej formy organizacji minimalizującej negatywne oddziaływania na środowisko przy racjonalnym wykorzystaniu zasobów naturalnych. Dodatkowo wdrożenie takiego systemu ma zapewnić stałe dążenie przedsiębiorstwa do takiego celu i dostosowanie do zmieniającego się otoczenia.
Wśród przykładowych rodzajów projektu znajdować się będą m.in.: 1. Wykonanie audytu niezbędnego dla uzyskania certyfikatu/ dokonania rejestracji, 2. Uzyskanie certyfikatu/dokonanie rejestracji, 3.Doradztwo związane z uzyskaniem certyfikatu/dokonania rejestracji. Beneficjentem programu mogą być firmy zarówno z sektora MŚP, jak i firmy duże. Na chwilę obecną minimalna wartość projektu wynosi 8.000.000 PLN, natomiast maksymalny poziom dofinansowania wynosi 400.000 PLN. Nietrudno zatem policzyć, że jest to zaledwie maksymalnie 5% dofinansowania całości projektu. Zaś maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych teoretycznie wynosi 50%. Jest to więc ewidentny błąd, który według zapewnień Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Środowiska ma być poprawiony do czasu ogłoszenia konkursu. W związku z tym, że maksymalna wartość dofinansowania nie może ulec zmianie, zmniejszona najpewniej zostanie kwota minimalnej wartości projektu. Ogłoszenie o naborze i sam nabór nastąpi w pierwszym kwartale 2009 roku, przy czym ogłoszenie nastąpi 30 dni przed naborem. Najpierw będą składane wnioski wstępne. Instytucja Wdrażająca rezerwuje sobie 30 dni na ocenę formalną wniosku wstępnego. Jeśli jest ona pozytywna, pozwala wnioskodawcy na rozpoczęcie inwestycji oraz złożenie wniosku o dofinansowanie, czyli wniosku zasadniczego. Instytucją Wdrażającą to działanie jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Reasumując, działanie to zakłada możliwość uzyskania wsparcia finansowego ze środków UE na dostosowanie zakupu systemu zarządzania środowiskowego oraz uzyskaniem eko-znaków. Warto skorzystać z tego funduszu nie tylko po to, aby uzyskać efekty ekonomiczne. Jest to także działanie wspomagające promocję firmy jako przedsiębiorstwa dostosowującego swoją politykę do działań proekologicznych /Michał Tchórzewski - Menadżer Projektów SmartConsulting /