Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Współpraca Lotosu z Azotami

Drukuj

Współpraca Lotosu z Azotami

Grupa Lotos ocenia, że planowana we współpracy z Grupą Azoty Tarnów inwestycja umożliwi produkcję 1 mln ton petrochemikaliów. Spółka przyznaje, że obecnie ma nadpodaż surowców, które mogą być bazą dla dodatkowej produkcji petrochemicznej.
- Po uruchomieniu programu 10 plus pojawiły się nadwyżki benzyny surowej, mamy też nadwyżki LPG oraz możliwości pozyskania gazu z bałtyckich złóż. Benzynę surową musimy obecnie eksportować, ale wraca ona do Polski w postaci ksylenu czy też olefin (red. - surowce dla branży chemicznej). Pojawiło się więc pytanie czy nie lepiej byłoby gdyby tracone w ten sposób marże zatrzymać w Polsce – mówi Marek Sokołowski, wiceprezes Grupy Lotos do spraw produkcji i rozwoju.
Polska branże chemiczna od lat cierpi na deficyt surowców petrochemicznych. Nie udało jej się porozumieć z PKN Orlen w sprawie dalszego rozwoju produkcji petrochemicznej dedykowanej chemii. Współpraca z Grupą Lotos otwiera przed wielką syntezą chemiczną nowe perspektywy rozwoju.
- Każdy, kto jest zainteresowany tym projektem, jest dla nas partnerem. Chemii brakuje wielu surowców. Propylen np. musimy w 100 proc. importować. Teraz będzie można myśleć o nowych projektach, których do tej pory nie mogliśmy realizować – mówi Witold Szczypiński, wiceprezes Azotów Tarnów.
23 listopada Grupa Lotos podpisała porozumienie z Grupą Azoty Tarnów, dotyczące wstępnego studium wykonalności dla dwóch potencjalnych projektów inwestycyjnych: instalacji krakingu parowego i produkcji polietylenu oraz kompleksu instalacji aromatów. Spółki ustaliły, że pozytywne wyniki studium wykonalności pozwolą na rozpoczęcie prac projektowych nad wybranym wariantem. /Źródło: www.wnp.pl/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent