Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Wyniki Grupy MOL za Trzeci Kwartał Stabilne
Wyniki Grupy MOL za Trzeci Kwartał Stabilne
Grupa MOL podała dziś wyniki finansowe za trzeci kwartał 2024 r. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł w tym okresie 504 mln USD, a po pierwszych dziewięciu miesiącach roku narastająco 1 419 mln USD, co pozwala uznać prognozę na cały 2024 r. za niezagrożoną. Segment wydobywczy przyniósł wysoki poziom produkcji, podczas gdy segment rafineryjno-petrochemiczny ucierpiał na skutek słabnących warunków marko oraz planowanych przestojów. Działalność detaliczna przyniosła wynik zbliżony do zeszłorocznego, przy dobrych poziomach sprzedaży paliw i pod wpływem jednorazowych zdarzeń. Biznes w segmencie gospodarki obiegu zamkniętego wykazuje znaczące wahania i pozostaje pod kreską w związku z prowadzonymi znaczącymi inwestycjami w system gospodarowania odpadami.
Zsolt Hernádi, prezes i CEO Grupy skomentował wyniki następująco:
„We wrześniu zamknęliśmy niejednoznaczny kwartał. Wobec bardzo wymagających warunków makro i otoczenia fiskalnego, nasz segment rafineryjno-petrochemiczny przyniósł słabszy wynik. Zrównoważył go jednak segment wydobywczy, dzięki wysokim poziomom produkcji – jest to szczególnie istotne, z uwagi na fakt, że udało nam się z sukcesem wykorzystać potencjał naszych dojrzałych aktywów na Węgrzech. Bardzo dobrze poradził sobie też segment detaliczny, utrzymując zeszłoroczny wynik, pomimo znacząco niższej liczby stacji. Rosnący poziom zbiórki opakowań daje nam z kolei pozytywny sygnał w kontekście biznesu gospodarowania odpadami. Strategiczna decyzja o wejściu w segment gospodarki obiegu zamkniętego okazuje się trafiona. Dostrzegamy tu ogromny potencjał do dalszego rozwoju.
Po raz kolejny sprawdził się nasz zintegrowany model biznesowy oraz mocna pozycja w regionie, pozwalając na utrzymanie stabilności finansowej i bezpieczeństwa energetycznego. Poza tym, stale rozwijamy nasz strategiczny program inwestycyjny, ze szczególnym uwzględnieniem projektów
wzmacniających możliwości w zakresie inteligentnej transformacji. Cieszę się również z naszych kolejnych partnerstw w Azerbejdżanie i Turcji i mam nadzieję na dalszy ich rozwój w przyszłości.”
Segment wydobywczy (Upstream) przyniósł stabilne wyniki przy zwiększonej produkcji w trzecim kwartale br. na poziomie 96,2 mboepd (+4,1 mboepd w porównaniu do drugiego kwartału). Różnica wynika przede wszystkim z gwałtownego wzrostu produkcji gazu ziemnego w Kazachstanie oraz działań optymalizujących produkcję na Węgrzech. Dział ten zdołał utrzymać jednostkowy koszt produkcji na konkurencyjnym poziomie 5,9 USD/boe. W związku z poziomiem produkcji utrzymującym się od początku roku powyżej 93 mboepd, roczna prognoza została podniesiona do przedziału 92-94 mboepd.
Segment rafineryjno-petrochemiczny (Downstream) ucierpiał w ostatnim kwartale na skutek znaczących przestojów, utrzymujących przerób ropy poniżej zeszłorocznych poziomów, przy makroekonomicznej presji na marże. Te, wzrosły nieco w petrochemii przy nieco lepszym otoczeniu celowym w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym.
Segment detaliczny (Usług konsumenckich) przyniósł wynik na niezmienionym poziomie w stosunku do ubiegłego roku, pomimo zmniejszonej o 5% liczy stacji w sieci. Pozytywnie na wyniki wpłynął poziom sprzedaży paliw oraz przesunięcie popytu w kierunku produktów premium o wyższej marży.
Usługi z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego zanotowały rosnący udział w wynikach ogółem i zostały dodatkowo wzmocnione przez dwie akwizycje, majce na celu wzmocnienie możliwości recyklingu opakowań PET. System kaucyjny z dniem 1 lipca objął całe terytorium Węgier, wykorzystując ok 3500 automatów dostępnych w sieciach handlowych, które na koniec kwartału przyjmowały codziennie ok. 6 mln opakowań po napojach.
Na wyniki segmentu gazowego wpłynęło niższe zapotrzebowanie na transgraniczne możliwości przesyłowe.
O Grupie MOL
Grupa MOL to zintegrowany, międzynarodowy koncern działający w sektorach naftowym, gazowym, petrochemicznym i detalicznym, z siedzibą w Budapeszcie na Węgrzech. Grupa jest aktywna w ponad 30 krajach, gdzie zatrudnia łącznie 25 tys. osób, a jej doświadczenie w branży wynosi ponad 100 lat. Grupa prowadzi trzy rafinerie i dwa zakłady petrochemiczne w ramach zintegrowanego łańcucha dostaw na Węgrzech, Słowacji i w Chorwacji oraz sieć ponad 2400 stacji paliw w 10 krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Działalność poszukiwawczo-wydobywcza grupy bazuje na ponad 85 latach doświadczeń w branży węglowodorów oraz 30 latach doświadczeń w obszarze wstrzykiwania CO2. Obecnie, firma prowadzi produkcję w 8 krajach i posiada aktywa w 9 kolejnych.
MOL konsekwentnie dąży do transformacji modelu biznesowego z tradycyjnego, opartego na paliwach kopalnych, w stronę niskoemisyjności i zrównoważonego rozwoju. Spółka planuje osiągnąć neutralność węglową do roku 2050, wspierając rozwój niskoemisyjnej gospodarki obiegu zamkniętego w Europie Środkowo-Wschodniej.
Kontakt dla mediów: media@molpolska.pl