Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Biznes Info RSS

Zainstalowano Jedno z Kluczowych Urządzeń Instalacji Polimery

Drukuj

Zainstalowano Jedno z Kluczowych Urządzeń Instalacji Polimery

W nocy z poniedziałek na wtorek, 96-metrowa kolumna – propan-propylen splitter - została bezpiecznie przetransportowana na plac budowy instalacji „Polimery Police”. Operacja logistyczna trwająca blisko 4 godziny, zakończyła się sukcesem i tym samym osiągnięto jeden z kluczowych kamieni milowych realizacji inwestycji.

Propan-propylen splitter to najwyższe urządzenie kompleksu „Polimery Police” i jeden z najważniejszych aparatów instalacji PDH. Splitter to kolumna służąca do rozdzielenia propylenu i nieprzereagowanego propanu, dzięki której możliwe będzie uzyskanie produktu o czystości wynoszącej min. 99,6% propylenu. Takie parametry umożliwią późniejszą produkcję polipropylenu o najwyższej jakości. Ponieważ temperatury wrzenia propylenu i propanu są zbliżone, wymagana będzie zabudowa dużej ilości półek rektyfikacyjnych w kolumnie, tak aby, jak najefektywniej rozdzielić te substancje.

Założenia projektowe zakładają, że instalacja odwodornienia propanu (PDH) będzie mieć moc produkcyjną propylenu na poziomie 50 t/h. 

Głównym produktem ubocznym procesu odwodornienia propanu będzie wodór, który może być zagospodarowany wewnątrz kompleksu Polimery Police lub jako surowiec, po skierowaniu do instalacji produkcji amoniaku w Grupie Azoty Police. To dla nas szczególnie istotne, ponieważ rozwój technologii wodorowych jest jednym z kluczowych elementów umożliwiających przeprowadzenie procesu transformacji energetycznej w kierunku nisko- i zeroemisyjnym. Grupa Azoty jako największy producent wodoru w Polsce będzie odgrywać w tym procesie istotną rolę – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Spodziewana wydajność instalacji PDH po uzyskaniu pełnych mocy produkcyjnych to 429 tys. ton. propylenu rocznie. 

Konstrukcja stalowa splittera przypłynęła  do portu rozładunkowego w Policach z Chin już w ubiegłą w niedzielę, 14 lutego br., na jednostce „Jumbo Jubilee”. Na tej jednostce oprócz najwyższego aparatu, o którym mowa była wcześniej znajdowały się również inne nieustępujące rozmiarom aparaty, tj. Depropanizer o wys. 55 metrów i DeEtanizer o wys. 51 metrów.

- Przygotowanie do rozpoczęcia transportów wielkogabarytowych trwały wiele miesięcy i wymagały współpracy m.in. służb Grupy Azoty Polyolefins S.A. oraz Generalnego Wykonawcy. Od 17 stycznia na plac budowy dotarło już 11 urządzeń. W najbliższych tygodniach spodziewamy się kolejnych dostaw – mówi Andrzej Niewiński, Prezes Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

W trakcie przygotowań do rozpoczęcia całej operacji konieczne było wyznaczenie bezpiecznej trasy transportu i odpowiednie przygotowanie dróg dojazdowych, budowa tymczasowej przeprawy (mostu).

Główna część operacji transportu splittera rozpoczęła się 20 lutego od dostawy urządzenia do Portu Barkowego w Policach. 890 tonowe urządzenie zostało zainstalowane na platformach samojezdnych SPMT i przetransportowane wzdłuż oczyszczalni ścieków. Transport drogami publicznymi realizowany był w godzinach nocnych, aby ograniczyć ewentualne utrudnienia.

* * *

Grupa Azoty to zdecydowany lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid 6, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Grupa intensywnie rozwija się nie tylko na rynku polskim, ale również poza granicami kraju. Istotnym krokiem w tym kierunku było przejęcie w 2018 roku Grupy Compo Expert, jednego z czołowych graczy światowego rynku nawozów specjalistycznych. Jednym z filarów strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największym projektem są Polimery Police, realizowane przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju.

Dodatkowe informacje:

Monika Darnobyt

p.o. rzecznik prasowy

Grupy Azoty

e-mail: 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Ankieta

Plastline

Plastinvent