Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Exclusive Line RSS

Systemowe Rozwiązania Dla Wszystkich Organizacji Drogą Do Rozwoju

Drukuj

Systemowe Rozwiązania Dla Wszystkich Organizacji Drogą Do Rozwoju

O mijającym roku będącym pod silnym wpływem pandemii koronawirusa, ogólnej sytuacji w branży tworzyw sztucznych i perspektywach nadchodzącego roku z Dyrektorem Generalnym i Wiceprezesem Zarządu ASTEN Group – Adamem SZUBERTEM – rozmawia redakcja Serwisu.

RED. Bieżący rok upływa w zdecydowany sposób pod znakiem pandemii. Jak w tej sytuacji odnalazła się firma Plastigo?

AS. Odnalazła się. AstenGroup (w tym należąca również do grupy marka Plastigo) a w zasadzie ludzie tworzący tę firmę zorganizowali się w taki sposób, by wszelkie pandemiczne trudności zminimalizować i zapewnić możliwie bezpieczne i efektywne funkcjonowanie. I to właśnie zrobiliśmy - skutecznie. Stając naprzeciw tak istotnemu wyzwaniu jakim jest działanie w zupełnie nowych i nieprzewidywalnych wcześniej realiach sprawdziliśmy się – w moim przekonaniu – doskonale, potwierdzając fakt, że najistotniejszym czynnikiem dla funkcjonowania każdej firmy jest obecny w niej zespół ludzki.

RED. Zapewne wymagało to dużych nakładów pracy i istotnego zaangażowania Kady Zarządzającej i Pracowniczej…

AS. Zaangażowanie Zespołu było kluczowe choć szczerze mówiąc zamiast specjalnych nakładów pracy ważniejsza była szybkość reakcji i umiejętność przeorganizowania. To właśnie zrobiliśmy. Wprowadzając nowe rozwiązania i standardy jakości obsługi dla Klientów oraz w odniesieniu do wykonywanych zadań i obowiązków przez naszych pracowników utwierdziliśmy się w przekonaniu, że jedną z kluczowych umiejętności dla każdej organizacji jest natychmiastowa zdolność adaptacji do realiów otoczenia biznesowego. Częstokroć wymuszonego przez czynniki zupełnie niezależne od nas samych, tak jak w tym przypadku. 

RED. Kilka słów o aktualnej strukturze i profilu działalności (sposobie funkcjonowania) firmy proszę…

AS. Struktura i profil się nie zmienił. Zmieniły się sposoby działania, sposób myślenia. Inne było planowanie i działania operacyjne. Plany były modyfikowane na bieżąco. Reakcje następowały z dnia na dzień a bieżące parametry potwierdzały lub przeczyły naszym decyzjom. W tym czasie elastyczność to podstawa. Sprzedaż w dużej mierze odbywała się zdalnie. Zaletą jest w tym przypadku dostępność produktów którą standardowo oferuje Plastigo. Proces logistyczny nie był więc utrudniony. Zmienił się model szkoleń branżowych. Udostępniamy obecnie szkolenia również on-line.  Znacznie też zwiększyła się (podwoiła) ilość zamówień na usługi laboratoryjne. Usługi Serwisowe w drugim kwartale ograniczały się do tych niezbędnych. Wiele jest przykładów zmian w naszym codziennym funkcjonowaniu.

RED. Zmienił się chyba także model relacji biznesowych i kontaktu z klientem wymuszony przez wprowadzane i obowiązujące obostrzenia?

AS. To obszar, w którym zaistniały spore zmiany. Wiadomo, iż wszelkie zdalne formy współpracy były dominujące. Tutaj podkreślam wykonaną pracę naszego Serwisu oraz osób, które pracowały w sposób tradycyjny w związku z charakterem pracy. Odczuwam wdzięczność dla ich poświęcenia, aby utrzymać nasze standardy obsługi Klientów, o których była mowa już wcześniej. Natomiast relacje biznesowe co prawda w utrudniony sposób, ale z całą pewnością były i są utrzymywane na właściwym i wymaganym standardami poziomie, który reprezentujemy. Bardzo pomogło nam w tym skomplikowanym czasie nasze doświadczenie oparte na 20 letniej historii działania firmy, dające jednocześnie naszym Klientom poczucie bezpieczeństwa i pewnego rodzaju przewidywalności i całkowitej stabilności nawet podczas „nieco odmiennej” formy współpracy. Z racji tego, iż nasza organizacja dostarcza produkty w zasadzie do większości krajów europejskich problematyczne stało się zachowanie terminów dostaw oraz planowanie logistyki. Przykładowo w marcu i kwietniu trudno było zorganizować transport do Włoch.

RED. A czy jako firma, z punktu działalności czysto biznesowej, nie macie przekonania, że pół roku pomiędzy marcem i wrześniem zostało całkowicie zmarnowane przez rządzących w kontekście aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej?

AS. Nie chciałbym aż tak jednoznacznie dotykać kwestii politycznych i poruszać ich w mających tutaj miejsce okolicznościach związanych z naszą wspólną rozmową. Osobiście, podkreślam, osobiście od dawna uważam, że w zasadzie większość prywatnych Firm funkcjonujących w Polsce, jest zdana tylko i wyłącznie na własne umiejętności, czujność, przenikliwość, poruszając się na poligonie, na którym testuje się broń legislacyjną, kakofonię urzędniczą i jeszcze kilka innych dotkliwych środków bojowych. Gdyby nie te komplikacje przedsiębiorstwa były by bardziej efektywne i chętne do realizacji odważniejszych, ambitniejszych projektów. Wiadomo, to co w biznesie jest bardzo nielubiane to niepewność. Nawet negatywny obraz uwarunkowań w przyszłości jest bardziej komfortowy dla realizacji funkcji planistycznej niż niejasność i niepewność. Chciałbym by wszyscy przedsiębiorcy w tym kraju mogli koncentrować się w zdecydowany sposób tylko i wyłącznie na tym co jest głównym nurtem ich działalności i byli wspierani przez odpowiednio dostarczane bodźce stymulujące rozwój gospodarczy oparty na jasnych i przejrzystych zapisach prawnych i systemowych rozwiązaniach dla wszystkich organizacji. Mówiąc krótko pełna symbioza oparta na właściwie rozumianej kooperacji wszystkich stron uczestniczącej w budowaniu PKB.

RED. Jak zatem ogólnie ocenić ten rok?

AS.  Jest to bez wątpienia najdziwniejszy rok w całej historii Firmy. Przeżywaliśmy różne, mniejsze czy większe kryzysy jednak ten należy do grupy tzw. „czarnych łabędzi” czyli okoliczności zaskakujących i nieobliczalnych. Standardowe kryzysy gospodarcze czy trudności organizacyjne są w dużej mierze znane, opisane, podlegają określonym modelom, a więc mają ustalone wektory. W tym roku każdy miesiąc jest niespodzianką i przypomina pewnego rodzaju grę hazardową w której wynik jest losowy. Każdy w zasadzie może wygrać lub być przegranym. Zmienne kursy walut, dynamicznie pojawiające się nowe regulacje, brak jednoznacznych trendów i prognoz gospodarczych. Mówiąc krótko ogromna nieprzewidywalność i prawdopodobnie doskonały temat na dobrą pracę doktorską.

RED. Pytając wprost czy Wasza Firma znacząco odczuła skutki pandemii czy też większą obawę stanowi przyszłość i rozwój sytuacji w kolejnych miesiącach? Jak postrzegacie możliwe do nastąpienia scenariusze wydarzeń?

AS. Skutki są odczuwalne w różnych obszarach. Ceny, opóźnione dostawy, zmiany planów itd. Jednak po pewnych perturbacjach, jak spadek sprzedaży w drugim kwartale to w zasadzie utrzymaliśmy sprzedaż podobną do roku 2019. Jest to dla nas w pełni satysfakcjonujące biorąc pod uwagę okoliczności. 

Niemniej jednak to właśnie ta niepewność, o której już była tutaj mowa, co do przyszłości jest istotnym utrudnieniem. Sami musimy zakładać skrajnie różne scenariusze. Analizować je w odpowiedni sposób i przewidywać co może wydarzyć się dalej.

Kreując rozwój sytuacji dla wielu możliwych do wystąpienia w przyszłości zdarzeń określamy ich prawdopodobieństwa. Konieczność ta wynika z wysokiej niepewności otoczenia, co wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi do przewidywania przyszłości i dostosowywania działań organizacji. Nie jest to łatwe. Trzeba mieć przygotowane różne scenariusze wydarzeń. Te złe i te dobre. To miejsce i czas by sprawdzić prawdziwą wartość organizacji. Niestety ze świadomością, że wiele małych firm zniknie z powierzchni w tym bitewnym kurzu, który kiedyś opadnie. 

RED. A jak postrzegacie Państwo ogólną sytuację branży tworzyw sztucznych w Polsce?

AS. Tegoroczna sytuacja była również bardzo dynamiczna. W drugim kwartale spadki produkcji były znaczne. Następnie zauważalny był trend wzrostowy. Jednak to obraz ogólny. Spore zachwiania, spadki jak i wzrosty następowały w szczegółowych obszarach które odnosiły się od bieżących potrzeb rynkowych. Szczęśliwie wielu z naszych Klientów po drobnych zawirowaniach wróciła do przyzwoitych wolumenów produkcji a jest i spora grupa takich którzy odnotowali bardzo dobre wyniki produkcyjne.

RED. A czy to nie jest tak, że w bardzo wielu przypadkach kondycja firm jest pochodną branż, rynków i docelowych grup klientów, w których funkcjonują? Czy tak samo jest w przypadku, ogólnie mówiąc, podmiotów współpracujących z ASTEN Group?

AS. Oczywiście. Tak jest. Wiadomo, że tworzywa polimerowe występują praktycznie w produktach dla każdej branży, dlatego my jako Dostawca kompleksowej technologii dla Przetwórców jesteśmy uniwersalni. Dlatego branże, które w związku z pandemią były „rosnące” korzystały z naszych propozycji produktowych jak i usługowych.

Fot. Adam SZUBERT - Dyrektor Zarządzający i Wiceprezes Zarządu ASTEN Group

RED. Czy w tym kontekście plany na rok 2021 mogą być oparte w jakikolwiek sposób na optymistycznym spojrzeniu w przyszłość?

AS. Optymizm jest ważny i pomaga w życiu. Ale realizm obecnie zaleca ostrożność. Uważam, że pierwsza połowa roku będzie jeszcze należała do tych niepewnych i całkowicie rozwibrowanych. Liczę, że w drugiej połowie odzyskamy wszyscy stabilizację i bardziej klarowny obraz tej najbliższej przyszłości. Zdaniem analityków potrzeba co najmniej 1-2 lat by w jakiś sposób wrócić do stanu rzeczy sprzed pandemii. Myślę jednak, że nie ma możliwości by patrzeć na całość sytuacji w kontekście „powrotu do punktu wyjścia”. To nie jest realne. Mówiąc inaczej nic nie będzie takim jak wcześniej. Ważnym jest by wszyscy mogli działać w sprzyjającym otoczeniu i właściwych warunkach. Wtedy z całą pewnością będzie dobrze. Tak w naszej branży jak również w całej gospodarce.

RED. Jakie istotne zmiany nastąpiły w firmie w okresie 2020 roku? 

AS. Hmm… Na pewno zmianą było pozyskanie umiejętności pracy w nowej hybrydowej, macierzowej formie. Tutaj kluczowy był wieloletni i znający się Zespół, który bez szczegółowych wytycznych wiedział, jak działać i zaangażował się w swoje obszary odpowiedzialności. Przykładem wymuszonej zmiany była rezygnacja ze standardowego procesu szkoleń, który od wielu lat prowadzimy w naszej Siedzibie. Alternatywą była forma on-line. Przykłady naszych szkoleń można zobaczyć w profilu Plastigo w Serwisie YouTube.

Na przełomie roku 2019 i 2020 nastąpiły też drobne zmiany kadrowe, ale w myśl przysłowia „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło” nie okazały się one istotne. Mogę obecnie powiedzieć, że teraz jesteśmy gotowi do realizacji nowych planów rozwojowych i skutecznej pracy w metodyczny sposób. A to bardzo ważne.

RED. Tym samym jasna deklaracja co do celów stawianych na przyszły rok? Tych mierzalnych jak również tych pozostających w bardziej opisowej sferze…?

AS. Naszym celem na rok kolejny jest wzrost sprzedaży, zaoferowanie nowych możliwości dla naszych Klientów. Wiemy, ze czas będzie dynamiczny – pojawią się na pewno nagłe potrzeby inwestycyjne dlatego na przykład zagwarantowaliśmy już teraz wyjątkową dostępność maszyn. Obecnie mamy w naszym polskim magazynie blisko 20 wtryskarek przeznaczonych dla naszych Klientów w razie nagłej potrzeby rozwoju mocy produkcyjnych. Przygotowaliśmy też różne elastyczne formy nabycia lub pozyskania gniazd produkcyjnych. To rozwiązanie dedykowane na dynamiczny okres.

RED. Największy sukces minionego roku i największa porażka?

AS. Sukcesem bez wątpienia jest utrzymanie wysokiego poziomu sprzedaży. Mimo obniżki przychodów w drugim kwartale br. W skali roku odnotujemy jedynie nikły spadek niektórych parametrów opisujących kondycję Spółki w porównaniu z latami poprzednimi. Ogólnie sytuacja Spółki w tym płynność finansowa i inne kluczowe parametry będą na bardzo dobrym poziomie w skali 2020 roku. Porażki na pewno się zdarzyły, ale nie na tyle istotne, aby o nich teraz mówić lub pisać…

RED. Czego życzyć firmie Plastigo na nadchodzący rok?

AS. Proszę życzyć, aby nasz Zespół był również tak zmobilizowany i oddany swoim zadaniom jak w roku 2020. Dodatkowo liczymy na to, aby nasze „przed pandemiczne” plany ponownie zostały wdrożone do realizacji. Zakładam też, że większość uczestników rynku Dostawców maszyn dla branży PTS chciała by już normalnie konkurować bez towarzystwa Covid’a. Czyli normalnie…

RED. Zatem – życzę 100% realizacji dla wszystkich zaplanowanych działań i pełnej mobilizacji do ich wykonania… w dobrym zdrowiu i pokładach niegasnącego optymizmu i nadziei na powrót do pełnej normalności. Dziękuję za rozmowę…

AS. Dziękuję również.

 

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent