Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Finał Akcji Recykling Rejs
Finał Akcji Recykling Rejs
Zakończyła się tegoroczna akcja Recykling „Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne”, którą Fundacja PlasticsEurope Polska już po raz szósty zorganizowała wspólnie z podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim. Po dwóch tygodniach od startu, pokonując w tym czasie ponad 500 km spływu połączonymi pętlami Żuławską i Toruńską, Dominik ponownie zawitał do Gdańska, gdzie w marinie Żaby Kruk oficjalnie zakończył Recykling rejs 2016.
„Cieszę, się, że trudne warunki pogodowe ostatnich etapów rejsu nie przeszkodziły mi dotrzeć do Gdańska na czas, czyli zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem. Jednocześnie na własne oczy zobaczyłem, jak duże ilości odpadów spływają z lądu do wody podczas intensywnych opadów połączonych z wichurami i burzami. W niektórych miejscach brakowało nawet najprostszych rozwiązań, takich jak kratki na odpływach kanałów burzowych. Dowodzi to, że rozwiązania związane z zagospodarowaniem odpadów na lądzie muszą być również przygotowane na zdarzenia niecodzienne, takie jak burze i nawałnice. ” mówi Dominik Dobrowolski dodając „Z drugiej strony coraz lepsza infrastruktura dla wodniaków i nowoczesne mariny, które widziałem na wielu przystankach mojej trasy mają bardzo dobrze zorganizowaną zbiórkę odpadów”.
W Polsce, pomimo zainicjowanych 5 lat temu zmian w prawodawstwie, nie widać jeszcze zdecydowanych postępów w zagospodarowaniu odpadów. Choć poprawia się poziom selektywnej zbiórki, to w dalszym ciągu ilość i jakość zbieranych surowców jest niewystarczająca, by zdecydowanie zwiększyć recykling, który w myśl pakietu Circular Economy już za 4-5 lat powinien wzrosnąć ponad 2-krotnie. W odniesieniu do odpadów tworzyw sztucznych podstawowym sposobem ich zagospodarowania w naszym kraju pozostaje niestety składowanie - na wysypiska trafia 56% tych odpadów. Recykling stanowi ok. 25%, a odzysk energii (głównie poprzez wykorzystanie odpadów tworzyw do produkcji paliw alternatywnych) tylko 19%. W Europie średnio odzyskuje się w recyklingu 30% odpadów tworzyw, w odzysku energii 40%, a tylko 30% jest składowane na wysypisku
„Przebiegająca po pętli trasa szóstej z kolei edycji Recykling Rejs jest symbolicznie związana z koniecznością zawracania do obiegu zasobów, w tym odpadów, co jest myślą przewodnią najważniejszego obecnie projektu legislacyjnego UE, czyli projektu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (Circular Economy). Po raz pierwszy w ustawodawstwie dotyczącym zagospodarowania odpadów zaakcentowano konieczność ograniczenia zaśmiecenia środowiska morskiego. Walcząc z zaśmieceniem środowiska, promujemy jednocześnie selektywną zbiórkę odpadów, która jest podstawą zwiększania recyklingu i zawracania do obiegu surowców wtórnych” mówi Kazimierz Borkowski, dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska.
Przemysł tworzyw sztucznych zwraca uwagę, że mówiąc o efektywnym wykorzystaniu zasobów nie możemy zapominać o odzysku energii z odpadów. W przypadku tworzyw sztucznych recykling mechaniczny to opcja preferowana. Jednak w przypadkach, gdy recykling jest bardzo trudny z technologicznego punktu widzenia i w związku z tym nieopłacalny, mamy do dyspozycji jeszcze dwie inne możliwości: recykling surowcowy (chemiczny) oraz odzysk energii w przemysłowych instalacjach produkujących energię elektryczną lub ciepło. Odpady tworzyw mają wysoką kaloryczność, porównywalną z kalorycznością gazu lub ropy naftowej. Szczególnie w rejonach, gdzie dostępne są nowoczesne zakłady termicznego unieszkodliwiania odpadów, zwane potocznie „spalarniami”, energię zasobów, jakimi są odpady tworzyw sztucznych, zwłaszcza te nieprzydatne do recyklingu, można odzyskać w postaci ciepła i elektryczności.
Akcje „Recykling Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne” to jeden ze 260 projektów prowadzonych aktualnie na całym świecie w ramach inicjatywy światowego przemysłu tworzyw sztucznych „Marine Litter Solutions”
(www.marinelittersolutions.com, zainicjowanej w 2011 roku. Opublikowany właśnie najnowszy raport podsumowujący 5 lat inicjatywy, wskazuje że obecnie jest w nią zaangażowanych aż 65 organizacji z 34 krajów.
Relacja z wyprawy na www.recykling-rejs.pl oraz na www.facebook.com/RecyklingRejs
Anna Kozera-Szałkowska
Communications Manager
PlasticsEurope Polska
ul. Trębacka 4 p. 109 - 00-074 Warszawa - Poland
Tel. +48 (0) 22 630 99 03 - Faks +48 (0) 22 630 99 10 - Mobile +48 (0) 695 915 917
Przeczytaj także:
- Plastikowa Piłka „Beau Jeu“ Zapowiada Piękną Grę
- Zapętlony Recykling Rejs
- Zwycięzcy Debaty w Warszawie Pojadą Na Europejski Finał
- Rok 2015 - Dobry Dla Branży Tworzyw Sztucznych
- Europejska Debata Uczniowska
Polecamy:
- Tworzywa Wzmacniane Długimi Włóknami (LFT) – cz. 1
- Aplikacja Mobilna Plastigo Dla Przetwórców TS
- Jak Stworzyli Swój Świat – Świat Alkoholi OXO i Plastyfikatorów (cz.2)
- LANXESS Rhein Chemie Additives Zwiększa Skalę Działalności
- DRP Group – Znana Od Lat Marka W Nowej Odsłonie
- Wysocezaawansowane Termoplasty Konstrukcyjne Lanxess | Przegląd
- Ogłoszenie Wyników Programu JEC 2016 Innovation Awards
- Nowa Firma Dystrybucyjna Dla Europy Środkowo-Wschodniej
- Jak Stworzyli Swój Świat – Świat Alkoholi OXO i Plastyfikatorów (cz.1)