Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Raport Fakty o Tworzywach 2015
Raport Fakty o Tworzywach 2015
Ukazała się polska edycja najnowszego raportu „Fakty o tworzywach sztucznych 2015”, wydawanego co roku przez europejskie stowarzyszenie producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope. Publikacja zawiera aktualne informacje o europejskim przemyśle tworzyw sztucznych wraz z podstawowymi danymi na temat rynku tworzyw oraz najnowszymi analizami dotyczącymi zagospodarowania odpadów tworzyw sztucznych w Europie.
Przemysł tworzyw sztucznych to ważny dział gospodarki europejskiej, zatrudniający ponad 1,45 mln pracowników w blisko 62 tys. firm, z czego większość stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Branża ta z rocznymi obrotami na poziomie 350 mld euro generuje także istotny wkład do finansów publicznych.
Światowa produkcja tworzyw sztucznych w roku 2014 wyniosła 311 mln ton[1], z czego
w Europie wyprodukowano 59 mln ton i Europa pozostaje drugim co do wielkości producentem tworzyw na świecie. Trzy czwarte europejskiego zapotrzebowania na tworzywa do przetwórstwa pochodzi z 5 krajów (Niemczech, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii). Największe ilości – 39,5 % - wykorzystywane są do produkcji opakowań, natomiast udział drugiego w kolejności sektora budowlanego wynosi nieco ponad 20%, a motoryzacji - 8,6%.
Nowe europejskie dane o zagospodarowaniu odpadów tworzyw sztucznych, zawarte w tegorocznej edycji raportu „Fakty o tworzywach” wskazują na stałe zwiększanie się stopnia odzysku odpadów tworzyw sztucznych. Europejskie wartości średnie poziomów recyklingu i odzysku energii w 2014 roku wyniosły odpowiednio 29,7 % oraz 39,5 %. Jednocześnie w wielu krajach głównym sposobem postępowania z odpadami tworzyw sztucznych w dalszym ciągu pozostaje składowanie na wysypiskach.
Dzieje się tak również w Polsce, gdzie w roku 2014 na składowiska trafiło blisko 56% odpadów tworzyw sztucznych. Tymczasem w krajach takich jak Niemcy, Szwajcaria czy Holandia składuje się zaledwie ok. 1% tego typu odpadów.
Publikację „Fakty o tworzywach sztucznych 2015” w języku polskim można pobrać do pobrania ze strony www.plasticseurope.pl
Szczegółowe dane na temat polskiego rynku tworzyw sztucznych opublikowane zostały we wrześniu br. w Raporcie Rocznym Fundacji PlasticsEurope Polska, dostępnym również na stronie www.plasticseurope.pl.
Kontakt
Fundacja PlasticsEurope Polska
Anna Kozera-Szałkowska
Telefon : +48 (22) 630 99 01; 695 915 917
email: anna.szalkowska@plasticseurope.org
[1] łącznie termoplasty i poliuretany oraz tworzywa termoutwardzalne, kleje oraz polimery do produkcji powłok i uszczelnień.
Przeczytaj także:
- European Plastics Innovation Awards
- Program Roboczy Komisji Europejskiej na rok 2015 | Komunikat Prasowy PlasticsEurope Polska
Polecamy:
- BASF Rozszerza Portfolio TPU
- Composite Resin DSM Zmienia Nazwę
- Grupa Robocza d/s Torebek Foliowych
- DuPont Otwiera Największą Biorafinerię Etanolu Celulozowego
- Kolejne Inwestycje Essel w KSSSE
- ERG Zwiększa Moce Produkcyjne
- Inteva Products Przenosi Produkcję
- Kolejne Inwestycje Lentexu
- Centrum Recyklingu PET na Węgrzech
- BASF Zniósł Stan Siły Wyższej na Poliamid 6.6
- LyondellBasell Wyłączył Instalację PP