Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Raport "Tworzywa Sztuczne – Fakty"
Raport "Tworzywa Sztuczne – Fakty"
Opublikowana właśnie najnowsza edycja raportu PlasticsEurope „Tworzywa sztuczne – fakty” zawiera najnowsze dane na temat na temat produkcji i zapotrzebowania na tworzywa sztuczne w roku 2017. Światowa produkcja tworzyw sztucznych w roku 2017 wzrosła o 3,9 % w porównaniu do roku poprzedniego i wyniosła 348 mln ton. Europa, z udziałem 18,5%, pozostaje drugim regionem pod względem wielkości produkcji tworzyw sztucznych regionem, ustępując jedynie Chinom, których udział wynosi 29,4%. Rekordowy wzrost produkcji tworzyw sztucznych w Europie odnotowany w roku 2017 (7,3%) nie zostanie utrzymany - prognozy na 2018 rok wskazują, że spodziewany jest spadek produkcji o ok. 1,5%.
Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne ze strony przetwórców w 2017 roku w Europie wyniosło 51,2 mln ton, co oznacza wzrost o ok. 2,7%. Udział sektora opakowaniowego w ogólnym zużyciu tworzyw wyniósł 39,9%, budownictwa 19,7% zaś motoryzacji - 10%. Największe zapotrzebowanie na tworzywa w krajach europejskich występuje w Niemczech – kraj ten odpowiada za 24,5% europejskiego zapotrzebowania. Na kolejnych miejscach znajdują się Włochy, z udziałem 14,2% i Francja - 9,6%. Polska, z udziałem 6,3 % zajmuje 6. miejsce, ustępując jeszcze miejsca Wielkiej Brytanii (7,5%) i Hiszpanii (7,7%).
Bilans handlu zagranicznego przemysłu tworzyw sztucznych w Europie jest dodatni i wynosi ponad 17 mld euro. Eksport tworzyw poza UE odbywa się przede wszystkim do Turcji (13%), USA (13%) i Chin (12%). Europa importuje tworzywa z USA (18%), Korei Południowej (9%) i Arabii Saudyjskiej (9%).
“Europejski przemysł tworzyw sztucznych w ostatnim czasie musi sprostać wielu wyzwaniom i lokalnym i globalnym. Zajmując 7 miejsce w europejskim rankingu pod względem wnoszonej wartości dodanej przemysłu pozostaje ważnym sektorem europejskiej gospodarki, wnoszącym corocznie do finansów publicznych 32,5 mld euro. Branża tworzyw sztucznych daje zatrudnienie dla 1,5 mln pracowników w krajach UE28+2, a każde nowe miejsce pracy w przemyśle tworzyw sztucznych daje impuls do stworzenia dwóch dodatkowych miejsc pracy w innych branżach. ” mówi Kazimierz Borkowski, dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska dodając, że „w Polsce branża tworzyw sztucznych od ponad dziesięciu lat jest w czołówce najszybciej rozwijających się branż przemysłowych”.
Dane dotyczące zagospodarowania tworzyw sztucznych w Europie (za 2016 r.) wskazują, że w odpadach pokonsumenckich znalazło się blisko 27,1 mln ton odpadów tworzyw sztucznych. Prawie 73% tej ilości zostało odzyskane, z czego 31% w recyklingu, natomiast 27% trafiło na wysypiska odpadów. W Polsce, mimo znacznego postępu obserwowanego w ostatnich latach, na wysypiska trafia ponad 44% a recykling i odzysk energii stanowią odpowiednio 26,8 i 29,1%.
“Wyzwania dla branży tworzyw sztucznych wnoszone przez wymagania Gospodarki o Obiegu Zamkniętym i Strategii dla Tworzyw Sztucznych, w tym osiągnięcie znacznie wyższych poziomów recyklingu odpadów, mobilizują branżę do intensyfikacji działań na rzecz pełniejszego wykorzystania zasobów. Deklaracje podjęte przez przemysł w ramach Dobrowolnego Zobowiązania Plastics 2030, wskazują na obszary intensyfikacji prac badawczych podejmowanych przez przemysł w kierunku zwiększenia zdolności do recyklingu wyrobów z tworzyw sztucznych. Bierze się tu pod uwagę między innymi nie tylko nowe zasady ekoprojektowania czy nowe struktury folii wielowarstwowych, ale także praktyczne kierunki udoskonalenia metod sortowania i recyklingu, zarówno mechanicznego, jak i chemicznego. Nie należy zapominać, że New Plastics Economy to wyzwanie nie tylko dla przemysłu, ale i dla innych działów gospodarki oraz dla konsumentów. Niedługo przyjęta zostanie zapewne przez europejskich legislatorów Dyrektywa Single Use Plastics, która wprowadzi różne ograniczenia na wiele produktów konsumenckich używanych masowo w codziennym życiu, takich jak jednorazowe naczynia i sztućce, kubeczki do napojów, ale i środki higieny osobistej”. Będzie to wymagało dostosowania się do nowych wymogów przez wszystkich konsumentów, a dla części może nawet oznaczać rezygnację z ich codziennych rytuałów, takich jak poranna kawa w drodze do pracy w samochodzie czy metrze” podsumowuje Kazimierz Borkowski
Publikację „Fakty o tworzywach sztucznych 2018” w języku angielskim można pobrać ze strony www.plasticseurope.pl.
Anna Kozera-Szałkowska
Communications Manager
PlasticsEurope Polska
ul. Trębacka 4 p. 109 - 00-074 Warszawa - Poland
Tel. +48 (0) 22 630 99 03 - Faks +48 (0) 22 630 99 10 - Mobile +48 (0) 695 915 917