Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Plastics Europe Polska RSS

Spowolniony Wzrost Produkcji Tworzyw Na Świecie

Drukuj

Spowolniony Wzrost Produkcji Tworzyw Na Świecie

Jak branża po latach wzrostu odnajdzie się w nowej sytuacji gospodarczej?

Spowolnienie światowej gospodarki obserwowane w ostatnich latach w oczywisty sposób dotyka także przemysłu tworzyw sztucznych, co znalazło swoje odzwierciedlenie w liczbach – wg szacunkowych danych stowarzyszenia producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope w roku 2019 wyprodukowano na świecie 368 mln ton tworzyw, a tempo wzrostu wyniosło ok. 2,4% i jest to wartość niższa niż w latach poprzednich. W Europie odnotowano niewielki spadek produkcji w porównaniu z rokiem 2018 - z udziałem 15,8% zajmuje ona 3 miejsce po Chinach (31%) i krajach NAFTA (18,5%). 

Zapotrzebowanie ze strony przetwórców na tworzywa w Europie, oscylujące od kilku lat pomiędzy 50 a 52 mln ton, szacuje się w roku 2019 na 50,7 mln ton, czyli o ok. 0,8% mniej niż w roku poprzednim[1]. Na rezultat ten niewątpliwie wpływ mają gorsze wyniki branży w Niemczech, gdzie produkcja tworzyw w roku 2019 spadła o 3,9%[2], a obroty producentów tworzyw zmniejszyły się o ok. 7,9%

W Polsce zapotrzebowanie na tworzywa do produkcji wyrobów w roku 2019 szacowane jest przez PlasticsEurope na ok. 3,6 mln ton, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem 2018 o ok. 3%. Polska jest importerem netto tworzyw -  największą ilość surowca importujemy z Niemiec, a spoza UE – z Korei Południowej. Ilości tworzyw zużywane na potrzeby przetwórstwa w naszym kraju stanowią ok. 7 % średniego zapotrzebowania europejskiego, a Polska pozostaje na szóstym miejscu pod względem zapotrzebowania na tworzywa w Europie po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Udział poszczególnych segmentów zastosowań w ogólnym zużyciu tworzyw pozostaje niezmienny od lat - na pierwszym miejscu opakowania, kolejno wyroby dla budownictwa i motoryzacji[3].

Branża tworzyw sztucznych w Polsce od kilkunastu lat intensywnie się rozwija - z danych PlasticsEurope wynika, że od roku 2006 (kiedy zaczęto zbierać te dane) do roku 2019 zapotrzebowanie na tworzywa do produkcji wyrobów wzrosło o 60%. Z kolei analiza danych GUS pokazuje, że wartość produkcji sprzedanej wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych w Polsce w latach 2010-2019 wzrastała szybciej (CAGR 7,2%), niż całego przetwórstwa przemysłowego ogółem (CAGR 5,5%).

Kazimierz Borkowski, Dyrektor Zarządzający PlasticsEurope Polska, komentując te dane mówi: „Optymizm podbudowany rozwojem branży obserwowanym w ostatnich latach znacznie osłabł w obliczu kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią Covid-19. Dane GUS wskazują, że produkcja sprzedana wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych w kwietniu i w maju br. drastycznie spadła: o 25,6% i o 17% w porównaniu w analogicznymi miesiącami roku ubiegłego. Nie ma więc mowy o powtórzeniu sytuacji sprzed lat - tu przypomnę, że podczas poprzedniego kryzysu (2008-2009) byliśmy jednym z nielicznych krajów europejskich, w których praktycznie nie odnotowano spadku zapotrzebowania na tworzywa. Obecny kryzys dotknął prawie wszystkie dziedziny życia i gospodarki i z pewnością jego negatywny wpływ na naszą branżę będzie bardzo duży, znacznie dłużej potrwa też wychodzenie z kryzysu. Ważne jest, aby mogło się to odbyć z zachowaniem obranej ścieżki transformacji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego i w oparciu o legislację opartą na wiedzy naukowej, co pozwoli w pełni docenić znaczenie tworzyw sztucznych w nowoczesnej i zrównoważonej gospodarce. Jestem przekonany, że w ostatnim czasie wielu z nas uzmysłowiło sobie jak bardzo potrzebne są wyroby wykonane z tworzyw sztucznych, zwłaszcza te przyczyniające się do poprawy higieny i bezpieczeństwa zdrowotnego”.

Nota edytorska

Nota edytorska

PlasticsEurope Polska, fundacja reprezentująca producentów tworzyw sztucznych w Polsce, działa w ramach ogólnoeuropejskiego stowarzyszenia producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope z siedzibą w Brukseli. Oddział polski należy do regionu Europy Centralnej z siedzibą główną we Frankfurcie nad Menem, do którego poza Polską, Niemcami, Austrią i Szwajcarią, należą również Węgry, Słowenia, Słowacja oraz Republika Czeska. 
PlasticsEurope jest jednym z czołowych europejskich stowarzyszeń branżowych, którego centra zlokalizowane są w Brukseli, Frankfurcie, Londynie, Madrycie, Mediolanie i Paryżu. Stowarzyszanie utrzymuje kontakty z europejskimi i krajowymi stowarzyszeniami branżowymi i skupia ponad 100 firm członkowskich, których łączny udział w produkcji wszystkich polimerów wytwarzanych w krajach Unii Europejskiej (EU27), a także Norwegii, Szwajcarii, Turcji i Wielkiej Brytanii, wynosi powyżej 90%.
Europejski przemysł tworzyw sztucznych w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia zasobności w Europie poprzez upowszechnianie innowacyjnych rozwiązań i podwyższenie standardu życia obywateli oraz umożliwia efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych, a także ochronę klimatu. 
Ponad 1,5 miliona ludzi pracujących w około 60 000 firm (głównie w sektorze średnich i małych przedsiębiorstw, które zajmują się przetwórstwem) generuje obroty o wartości powyżej 360 mld euro rocznie. Przemysł tworzyw sztucznych obejmuje producentów polimerów – reprezentowanych przez PlasticsEurope, przetwórców – reprezentowanych przez EuPC oraz producentów maszyn – reprezentowanych przez EUROMAP. 
Więcej informacji na stronach internetowych: www.plasticseurope.org  www.plasticsconverters.eu  www.euromap.org 



[1] Dane ostateczne opublikowane zostaną w raporcie „Tworzywa sztuczne - Fakty 2020”, planowanym w październiku br.

[3] Szczegółowe dane opublikowane zostaną we wrześniu br. w raporcie rocznym Fundacji PlasticsEurope Polska 

 

* * *

Anna Kozera-Szałkowska

Communications Manager
PlasticsEurope Polska
ul. Trębacka 4 p. 109, 00-074 Warszawa, Poland
Tel. +48 22 630 99 03 - Faks +48 22 630 99 10 - Mobile +48 695 915 917

www.plasticseurope.pl

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent