Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Eksperci Mówią o Stabilnej Sytuacji Branży Tworzyw Sztucznych
Eksperci Mówią o Stabilnej Sytuacji Branży Tworzyw Sztucznych
Pomimo trwającej pandemii, kielecka przestrzeń wystawiennicza przyciągnęła prawie 300 wystawców z 22 krajów świata, związanych z branżą tworzyw sztucznych. Do Targów Kielce, po ubiegłorocznej nieobecności, wróciły m. in. USA, ale też Chiny i Wietnam oraz inni przedstawiciele, wiodącego rynku azjatyckiego.
- W ubiegłorocznej, pandemicznej, a przez to bardzo skromnej edycji Plastpolu byliśmy zaskoczeni pozytywnym odbiorem wśród wystawców. W rozmowach wspominali o tym, że przez zaistniałą sytuacje na targach pojawili się wyłącznie poważni rozmówcy z branży z konkretnymi ofertami. Myślę, że podobnie będzie w tym roku, zwłaszcza, że edycja 2021 jest dwukrotnie większa, niż poprzednia – stwierdził prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń.
Podczas konferencji prasowej rozpoczynającej tegoroczną edycję tych targów Fundacja zaprezentowała swój raport zatytułowany „Branża tworzyw sztucznych w pandemii”, w którym przedstawione zostały aktualne dane rynkowe oraz przegląd najważniejszych zagadnień związanych z funkcjonowaniem przemysłu tworzyw sztucznych w Polsce i Europie.
Jak podkreśla Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska „Pandemia nie zmieniła zasadniczych priorytetów europejskich i globalnych, w tym najważniejszego - zapobiegania zmianom klimatu, w czym pomóc ma zeroemisyjna gospodarka i zamykanie obiegu surowców. Agenda legislacyjna minionych kilkunastu miesięcy pozostała napięta, a ogłoszony na początku ubiegłego roku Nowy Plan Działań GOZ dodatkowo wzmocnił niektóre aspekty związane z ochroną środowiska, w tym dotyczące tworzyw sztucznych.”
Jak wynika z raportu Fundacji PlasticsEurope Polska, branża tworzyw sztucznych w Polsce wykazała odporność na pandemię – utrzymane zostały miejsca pracy, wzrosło zapotrzebowanie na tworzywa, szacowane na 3,7 mln ton w 2020 roku. Dostępne dane na temat aktywności branży w roku 2021 wskazują na kontynuację rozpoczętego w IV kw. 2020 dynamicznego wzrostu. Pomimo kłopotów z dostępnością tworzyw, co jest odbiciem sytuacji globalnej, sektor produkcji wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych wykazuje wyraźne wzrosty produkcji sprzedanej w odniesieniu do okresu sprzed pandemii. Pozwala to sądzić, że rok 2021 okaże się dla branży tworzyw sztucznych w Polsce nie gorszy niż rok ubiegły. Pełny raport jest już dostępny na stronie PlasticsEurope Polska.
- Cieszy mnie, że mimo licznych wyzwań i ograniczeń związanych z pandemią spotkaliśmy się w tym roku w Kielcach, by dzielić się wiedzą, omawiać trendy i inspirować się nawzajem. ” – podsumowała Anna Kozera-Szałkowska. /Źródło: Targi Kielce/