Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Plastpol News RSS

Międzynarodowe Klastry o Recyklingowym Biznesie

Drukuj

Międzynarodowe Klastry o Recyklingowym Biznesie

Dwudniowe Klastrowe Forum Biznesowe pod patronatem Portalu Komunalnego oraz miesięcznika „Energia i Recykling" odbyło się z udziałem wielu zainteresowanych.

W Kielcach spotkały się klastry gospodarki odpadowej z Polski, Węgier i Słowacji. W drugi dzień targów PLASTPOL odbyła się część konferencyjna wydarzenia. Klastrowe Forum Biznesowe organizowane jest w ramach projektu: „Umiędzynarodowienie Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu poprzez partnerów Klastra i wprowadzenie na rynki zagraniczne nowych ekoproduktów.”

- Dziś szeroko pojęty recykling jest w centrum uwagi opinii publicznej. Branża zmaga się jednak z poważnymi problemami wizerunkowymi, jakie przechodzą tworzywa sztuczne, co wynika m.in. z tzw. "Marine Litter", czyli przedostawania się odpadów z tworzyw do wód morskich i oceanicznych - mówił dr Kazimierz Borkowski, dyrektor Stowarzyszenia Producentów Tworzyw Sztucznych PlasticEurope Polska. - Odpowiedzią na ten problem może być przyjęta kilka dni temu unijna dyrektywa zwana Single Use Plastic, której celem jest zapobieganie powstawaniu oraz ograniczanie odpadów morskich z tworzyw sztucznych. Właśnie ta dyrektywa wprowadza zakaz używania na terenie UE takich produktów, jak plastikowe sztućce, pojemniki na żywność na wynos czy kubki na napoje 

Szymon Dziak-Czekan ze Stowarzyszenia „Polski Recykling” podczas spotkania w czasie targów PLASTPOL w Targach Kielce mówił o granicach recyklingu w gospodarce o obiegu zamkniętym. Granice te wyznacza słabość polskiego systemu, który jest przestarzały i źle dopasowany do obecnych warunków rynkowych. Receptą powinno być zwiększenie roli podmiotów wprowadzających tworzywa sztuczne na rynek w finansowaniu systemu, zdecydowane poprawienie selektywnej zbiórki oraz sprawiedliwa dystrybucja pieniędzy trafiających na rynek recyklingowy.  

Jolanta Okońska-Kubica z Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu mówiła o umiędzynarodowieniu współpracy poprzez wprowadzanie do klastrów partnerów zagranicznych. Innym sposobem rozwijania klastrów jest wprowadzanie na rynki zagraniczne nowych ekoproduktów, udział w międzynarodowych targach, konferencjach, wydarzeniach i misjach biznesowych. W podobnym tonie wypowiadała się Anna Istenes z węgierskiego klastra KEXPORT Hungarian Environmental Cluster, Vojtěch Brož z czeskiego klastra WASTen Euroforum Group, a.s., Libor Baraňák z czeskiej firmy ENRESS i Tomáš Ocelka z E&H Services (Czechy).

O innowacjach, technologiach, wiedzy i doświadczeniu w recyklingu i utylizacji baterii litowo-jonowych mówił Zbigniew Miazga z firmy Polblume. Grzegorz Kowalczyk z Protechniki przybliżył kluczową kwestię w gospodarce odpadami, jaką jest zmniejszenie ilości i masy odpadów stałych. O nowych wyzwaniach dla branży gospodarki recyklingu opowiadał Witold Chemperek z Polskiej Korporacji Recyklingu. Mówił on też o nowych wyzwaniach stojących przed polskimi recyklerami, które związane będą z tzw. rozszerzoną odpowiedzialnością producenta za produkt i jego opakowanie, które wprowadza na rynek. Bartosz Kubicki z Elektrorecyklingu zaprezentował innowacyjną linię demontażu lodówek, która przetwarza do 100 lodówek na godzinę. W zamian firma odzyskuje takie materiały, jak aluminium, miedź czy piankę poliuretanową. Z tej ostatnia firma produkuje płyty, które wykorzystać można np. do izolacji budowlanych czy w branży AGD. To europejska nowość na rynku. /Źródło: Targi Plastpol/

Tagi: plastpol
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Witamy W Świecie Innowacji!

Wittmann Battenfeld

Ankieta

Plastline

Plastinvent