Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Badanie Tworzyw Sztucznych – Szybka, Niedestrukcyjna Analiza
Badanie Tworzyw Sztucznych – Szybka, Niedestrukcyjna Analiza
Skuteczne badanie tworzyw sztucznych stanowi wyzwanie w przemyśle polimerowym. Ważne jest, by analiza była niedestrukcyjna, szybka i możliwa do przeprowadzenia w terenie. Dostępne do niedawna techniki analizy nie spełniały wszystkich wymienionych wymagań jednocześnie. Naprzeciw tym wygórowanym oczekiwaniom wyszła firma VIAVI. Amerykański producent do swojej oferty dodał ręczny spektrometr bliskiej podczerwieni VIAVI MicroNIR OnSite-W.
Rys. 1. Ręczny spektrometr bliskiej podczerwieni VIAVI MicroNIR OnSite-W.
Dotychczasowo stosowane spektrometry bliskiej podczerwieni w przeważającej większości wykorzystywały techniki: FT-NIR oraz NIR dyspersyjny (DG-NIR). Obie techniki mają swoje ograniczenia – począwszy od kosztów eksploatacji, przez ruchome części po wielkość analizatorów. Czynniki te sprawiały iż, mimo niezaprzeczalnej użyteczności spektroskopii bliskiej podczerwieni, technika ta miała relatywnie wąskie zastosowanie w stosunku do jej teoretycznych możliwości.
Innowacyjna technologia Liniowego Filtra Zmiennego (LVF) opatentowana przez firmę VIAVI pozwoliła ograniczyć do zera liczbę ruchomych części, zminimalizować liczbę elementów eksploatacyjnych przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowych wymiarów urządzenia. Technologię tę wdrożono w produkcji ręcznego spektrometru VIAVI MicroNIR OnSite-W – kompaktowy sprzęt wielkości latarki umożliwiający sprawne badanie tworzyw sztucznych tak na hali produkcyjnej, jak i w terenie.
Zastosowanie spektrometrów bliskiej podczerwieni w badaniu polimerów
Ręczny spektrometr bliskiej podczerwieni MicroNIR OnSite-W świetnie sprawdzi się zarówno w badaniu tożsamości surowców (analiza jakościowa), jak i kontroli stężeń konkretnych związków w materiałach (analiza ilościowa).
Wykonywanie analizy jakościowej jest kluczowe podczas każdego etapu produkcji, a dzięki spektrometrowi VIAVI MicroNIR OnSite-W stało się to łatwiejsze niż kiedykolwiek. Od potwierdzania tożsamości tworzyw pochodzących z recyklingu, poprzez analizę surowców przed procesem, aż po badanie gotowych produktów – wszystkie etapy przemysłowego wytwarzania tworzyw sztucznych mogą być kontrolowane za pomocą tych innowacyjnych urządzeń.
Szybka, prosta i niedestrukcyjna analiza polimerów
Analiza polimerów z wykorzystaniem MicroNIR OnSite-W jest szybka, prosta i niedestrukcyjna. Wystarczy przyłożyć urządzenie do badanego tworzywa, nacisnąć przycisk i po kilku sekundach pojawi się wynik. Spektrometr łączy się za pomocą Bluetooth z komputerem, tabletem lub smartfonem. Po każdej sesji generowany jest raport który możemy zapisać w formacie PDF w celu lepszego katalogowania analiz.
Dołączone do spektrometru dwuczłonowe oprogramowanie umożliwia szybkie wdrożenie aparatu do użytku. VIAVI MicroNIR Pro, czyli część deweloperska oprogramowania, odpowiada za tworzenie i testowanie modeli chemometrycznych oraz ich eksport do oprogramowania przeznaczonego dla operatora. Człon operatorski oprogramowania jest prosty w obsłudze, a jego intuicyjny interfejs umożliwia użytkowanie spektrometrów nawet bez bardziej zaawansowanego przeszkolenia technicznego. Mimo prostoty w obsłudze, program oferuje szeroki wachlarz funkcji który zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Rys. 2. Oprogramowanie spektrometru firmy VIAVI – dla operatora.
Spektrometry VIAVI MicroNIR OnSite-W są przystosowane do pracy w terenie i w ciężkich warunkach. Wstrząsoodporna obudowa z anodyzowanego aluminium zapewnia wytrzymałość spektrometru, co potwierdza certyfikat MIL-PRF-28800F Class 2. Urządzenie przeszło również testy pod kątem wodo- i pyłoodporności, a ich pomyślny wynik potwierdzają certyfikaty IP65 i IP67.
Badanie tworzyw sztucznych - podsumowanie
Innowacyjne spektrometry bliskiej podczerwieni VIAVI MicroNIR OnSite-W to wszechstronne urządzenie do analizy tworzyw sztucznych, spełniające oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Dzięki aparatowi, badanie polimerów jest szybkie, łatwe i niedestrukcyjne, znacznie usprawniając całą drogę produkcji, a co za tym idzie, wydajność i przepustowość.
Na zakończenie, jeśli są Państwo zainteresowani w pełni wykorzystaniem potencjału spektrometrii bliskiej podczerwieni w badaniu tworzyw sztucznych i poszukują Państwo niezawodnych, precyzyjnych rozwiązań, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą:
A.P. Instruments sp. z o.o. sp.k.
tel: +48 604 081 098
email: