Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Czym Ciąć Styrodur?
Czym Ciąć Styrodur?
Czym jest styrodur?
Warto zacząć od wyjaśnienia, czym tak właściwie jest styrodur. Mowa tutaj o nowoczesnym styropianie, czyli styropianie XPS Jest to materiał ekspandowany, co nadaje mu lepszych właściwości niż w przypadku klasycznego styropianu. Styrodur wyróżnia się dosyć dużą gęstością i wysokim poziomem zbicia. Dzięki temu jest doskonałym izolatorem oraz wykazuje odporność na działanie większości potencjalnie niebezpiecznych czynników. Świetnie znosi kontakt ze skrajnymi temperaturami i wilgocią, jest też odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Styrodur znajduje wiele, różnorodnych zastosowań. Można go wykorzystać do ocieplenia w zasadzie każdej części domu. Ponadto stosuje się go także we wnętrzach. Aby dostosować płytę do wymiarów podłoża, konieczne może być jej przycięcie. Czym to zrobić?
Profesjonalny ploter termiczny
Ploter termiczny to profesjonalny, bardzo specjalistyczny sprzęt. W tym przypadku cięcie wykonuje się z wykorzystaniem drutu oporowego. Zaletą plotera jest możliwość cięcia nawet bardzo dużych płyt. Co więcej, możliwe jest wycinanie skomplikowanych, złożonych kształtów. Wszystko to w dosyć prosty sposób i w krótkim tempie. Jednak ploter to bardzo drogi sprzęt. Specjalistyczne urządzenie jest zbyt drogie, aby jego zakup był opłacalny w przypadku pojedynczego projektu. Jest to propozycja dla firm, które zajmują się cięciem styroduru.
Brzeszczot i nóż termiczny
W przypadku pojedynczych projektów lepiej wybrać bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Jednym z nich jest zastosowanie brzeszczotu. To urządzenie pozwala przeciąć styrodur, jednak efekty mogą nie być doskonałe. O co chodzi? Otóż w zasadzie niemożliwe jest uzyskanie całkowicie gładkich krawędzi. Dlatego też styrodur wiele traci pod kątem estetycznym. Co więcej, cięcie brzeszczotem trzeba wykonać bardzo dokładnie, w przeciwnym razie można w dosyć łatwy sposób poważnie uszkodzić materiał.
Choć brzeszczot czasami wykorzystuje się do cięcia styroduru, zasadniczo nie zaleca się mechanicznej obróbki tego materiału. Zamiast mechanicznego cięcia, lepiej zastosować cięcie termiczne. Umożliwi je nagrzewający się nóż termiczny. Mowa o nożu z niezbyt ostrym ostrzem, który posiada moduł grzewczy. Ostrze rozgrzewa się do wysokich temperatur, co powoduje stopienie styroduru. Poprawnie przeprowadzone cięcie gwarantuje wysoką jakość krawędzi. Należy jednak mieć na uwadze, że konieczne jest dostosowanie noża oraz jego parametrów do danego typu styroduru. Przede wszystkim poszczególne modele styroduru mają odmienne temperatury topnienia. Kluczową kwestią jest też dostosowanie rozmiaru ostrza.
Zwykle najlepszym narzędziem do cięcia styroduru okazuje się nóż termiczny. Pozwala on szybko i skutecznie przeciąć styrodur, nie ryzykując jego zniszczenia. Należy jednak wykonać to zadanie profesjonalnie, z najwyższą ostrożnością, aby efekty spełniły oczekiwania.